Nemáte záhradu, nezúfajte: Pestovať ovocie môžete aj na balkóne! Ktoré druhy zvoliť?

Obyvatelia bytov sa často musia vynájsť (Zdroj: Freepik/pressfoto)

Ovocie je to najlepšie a najzdravšie, čo si spomedzi sladkého môžete vybrať na konzumáciu. Jeho ceny v obchodoch sú v súčasnosti často prestrelené. Uvažujete nad tým, ako si ho vypestovať doma, no žijete v paneláku? Dá sa to! Prinášame prehľad niektorých druhov, ktoré sa uchytia aj bez nutnosti rásť v záhrade.

Balkón plný ovocia?

Obyvatelia bytov sa často musia vynájsť. Obytné priestory sú malé, no ich využitie je všestranné. Ak máte trochu vôle, do bytu si tak viete preniesť nielen trend bytových kompostérov, ale aj také jahody či bylinky.

Nechajte sa uniesť pestovateľskou vlnou, a premeňte váš balkón či parapetu na oázu chutných rastlín a ich plodov.

Citrusy

Citrusové plody sú na balkónovú výsadbu ideálne. Do kvetináča môžete „ubytovať“ viac, než len obyčajný citrón. Výborne sa darí aj mandarínkam, pomarančom a grapefruitom. Ich benefitom je príjemná vôňa, ktorá zaplaví vaše obydlie.

Pestovanie nie je vôbec náročné. Stačí, ak umyté semená plodov zasadíte do kvetináčov so špeciálnou zmesou pôdy (hlina, rašelina a riečny piesok). Starostlivosť je už potom jednoduchá. Stačí, ak rastline zabezpečíte dostatok svetla, vlhký vzduch a teplotu okolo 12 až 16 stupňov Celzia.

Jahody

V byte ich dokážete pestovať počas celého roka. Stačí si zvoliť odrodu, ktorá plodí viackrát za sezónu. Nezabudnite však ale, že jahodám treba priestor, a preto je lepšie, ak ich zasadíte do širokých a hlbokých nádob.

Jahodám sa najlepšie darí v teple, zimu neznášajú príliš dobre. Preto ich umiestnite na balkón len počas horúceho leta, a v zime im zabezpečte nejaké teplé miestočko. Nech si už zvolíte akúkoľvek odrodu, jahody musíte pravidelne zalievať, zabezpečiť im slnečné svetlo, ktoré ale nebude priame, aby jahody nespálilo. V neposlednom rade je potrebné, aby ste pravidelne hnojili pôdu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako zabrániť zhnednutiu avokáda? Poznáme 10-sekundový trik, s ktorým vydrží zelené a bez fľakov celé hodiny

Čučoriedky

Ak sa rozhodnete pre pestovanie čučoriedkového kríku, zabezpečte si minimálne 20 litrovú nádobu. Rastlina potrebuje veľa priestoru. Pri pravidelnej údržbe sa vám odvďačí skorými prvými plodmi.

Potrebný je tiež dostatok vlahy, ideálne zo zadržanej dažďovej vody. Chlórovaná voda z vodovodu sa čučoriedkam až tak nepáči.

Pri pestovaní okrem iného platí aj to, že pôda musí byť kyslá (a s obsahom rašeliny), a že korene nesmú permanentne „stáť“ vo vode (no pravidelné zalievanie je dôležité). Nezabúdajte ani na to, že rastlina porastie do šírky, preto je vhodné ju včas presádzať do väčšej nádoby.

Granátové jablko

Máte radi granátové jablko? Pri najbližšom lúpaní si odložte zopár zrniečok. Čerstvé semená zrelého plodu, ktoré úplne očistíte sú vhodné na zasadenie. Pri pestovaní treba byť však ale trpezliví – po výsadbe táto rastlina začne kvitnúť až približne o 3-4 roky.

Prvé roky sú ale kľúčové – je potrebné pravidelné zalievanie. Všeobecne platí, že granátovým jablkám prospieva neutrálna zemina, nemajú radi mínusové teploty, a počas zimy nepotrebujú ani toľko svetla a vlahy.

Ananás

Dá sa to. Musíte si kúpiť zrelý kus v obchode, zrezať mu vrch (bez narušenia dužiny) a ponorte ho do vody. Trvá približne 2 mesiace, kým pustí korene.

Takto pripravenú ružicu premiestnite do kvetináča s piesočnatou pôdou. Bude trvať približne 2 roky, kým sa budete môcť pýšiť vlastnými plodmi. Po celú dobu však nezabudnite na dostatočné teplo, svetlo a vlahu. Zalievať sa odporúča dažďovou vodou.

 

Sledujte nás aj na Facebooku

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame