Počuli ste už o lucidných snoch? Môžete si v nich robiť, čo len chcete

Sen

freedigitalphotos.net

Spánok je každodennou súčasťou našich životov. Prespíme asi tretinu svojho života a veľkú časť z nej si vôbec nepamätáme. Samozrejme s výnimkou niekoľkých útržkov – snov. Čo tak pamätať si viac?

Lucidné sny

Pre mnohých sú obyčajné sny len spestrením spánku. Väčšinu z nich si aj tak nepamätajú. Takéto sny sú najčastejšie len zmesou toho, čo sme zažili, čo by sme chceli zažiť a rôznych nelogickostí. Veľká časť ľudí ich vníma ako spomienky na zažité, iní ich majú len za neovplyvniteľný nočný zážitok.

Počuli ste však už o lucidných snoch? Respektíve o vedomom snívaní? Pri takýchto snoch si uvedomujete, že snívate. Len to stačí k tomu, aby sa vám otvorili celkom nové dimenzie. Neopísateľná sloboda v lucidných snoch priťahuje mnohých. Môžete ísť na akékoľvek miesto na svete, vymyslené alebo reálne. Môžete komunikovať s postavami zo sna, simulovať si dôležitý pohovor skôr, ako ho zažijete v realite. Máte možnosť lietať, byť pilotom stíhačky, uznávanou modelkou, skrátka presne tým, čím chcete.

Ako na to?

Vedomé snívanie si vraj môže navodiť každý. Potrebný je len tréning a vytrvalosť. Práve vytrvalosť je niečo, čo mnohým chýba a prečo svoje pokusy predčasne vzdávajú. Na to, aby ste dosiahli v snoch všetko, čo sme popísali, budete potrebovať viac ako pár dní. Ide o cestu, ktorá trvá mesiace, ba dokonca roky.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomná klinická smrť: Obyčajné halucinácie alebo čosi viac?


Fungovanie spánku

Najprv by ste mali vedieť, ako spánok vlastne funguje. Stačí vám vedieť, že sa skladá z dvoch častí. Non – REM a REM fázy. Non – REM fáza je hlboký spánok, kedy nesnívate. Sny prichádzajú až v REM fáze. Jeden cyklus trvá približne 90 minút a za noc sa prestrieda asi 6 krát.

Navoďte snívanie

Najprv by ste si mali dokázať len vyvolať sny, hoci aj obyčajné. Metód je viacero, spomenieme si tú asi najúčinnejšiu. Treba však povedať, že je nepríjemná a je možné, že sa príliš nevyspíte. Ide o prerušenie spánku. Nastavte si budík o 5 hodín od momentu, kedy idete spať. Potom buďte hore celú jednu hodinu. Najlepšie bude, ak ju strávite čítaním si o lucidnom snívaní. Budete ho tak mať plnú hlavu a je vyššia šanca, že sa vám čosi prisní.

Sen s vedomím sna

Ak zvládate navodiť si snívanie vtedy, kedy chcete, je čas skúsiť vedomé snívanie. Pred spánkom si stanovte, že v sne chcete vedieť o tom, že snívate. Na začiatok je dobré začať pomaly, stačí, aby ste si len uvedomovali, že ste v sne. Dosiahnete to vytrvalým myslením na svoj cieľ tesne pred spánkom, počas zaspávania. Odporúča sa hľadieť si na svoje ruky a myslieť na to, že sa na ne pozriete aj počas sna. Ak to zvládnete, ste na veľmi sľubnej ceste.


Tiež by vás mohlo zaujať: Záhada svätého grálu: Skutočne existuje alebo je len zaujímavou legendou?


Vitajte v sne

Pokiaľ ste zvládli cvičenie s rukami, ste v sne. Ide o prvý krôčik k neobmedzeným možnostiam, ktoré vedomé snívanie ponúka. Určite vám to urobí radosť, no nespanikárte. Náhla emocionálna zmena a nepokoj môžu váš sen prerušiť. Buďte pokojní a začnite uvážene rozmýšľať. Uvedomte si, že snívate a môžete robiť čokoľvek. Spočiatku je dobré do deja sna nezasahovať, len ho s uvedomením sledovať. Neskôr môžete skúsiť svoj sen aj ovplyvniť.

Rozlišujte od reality

V prípade, že pochybujete o tom, či ste v sne, skúste sa o tom uistiť. Existuje niekoľko rád. Keď si počas sna prečítate nejaký text, pozriete sa inam a opäť na text, ten sa obvykle zmení. Prípadne tam už vôbec nie je. Rovnako fotografie sa môžu hýbať, neobvyklé oblečenie, menenie tvaru vecí či rozmazané odrazy v zrkadlách sú dôkazmi, že snívate. Uvedomte si jednu vec, s ktorou máte pravdepodobne aj vy skúsenosť. Keď sa vám sníval nejaký zvláštny sen, správali ste sa najskôr opatrne, ako keby šlo o reálnu situáciu. Dôvodom je to, že aj takýto čudný sen sa počas sna javí ako normálny a človek nechce riskovať, neovplyvňuje dej. Pri vedomom snívaní máte však nad snom plnú kontrolu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Tajomná hypnóza: Koniec fajčeniu či pomoc pri rakovine


Pomôže čaj?

Pokiaľ je takéto navodzovanie vedomého spánku príliš náročné, môžete si ho pokúsiť uľahčiť. Existuje zmes bylín, navodzujúca lucidné sny. Tieto bylinky dokážu navodiť živé sny, zlepšujú predstavivosť, upokojujú, uvoľňujú nervovú sústavu a navodzujú spánok. Ideálne je vypiť čaj z byliniek po tom, ako sa po 5 hodinách prebudíte. Cena nie je závratná, jedna dávka stojí 2 eurá, pri odbere väčšieho množstva vás dávka bude stáť menej ako 1 euro. Za skúšku nič nedáte, prinajhoršom budete mať chutný bylinkový čaj.


Máte skúsenosi s lucidnými snami? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame