Povinné preočkovanie sa týka aj dospelých: Proti ktorým chorobám je nutné ho absolvovať?

Preočkovanie je nutné najmä proti záškrtu a tetanu (Zdroj: Freepik/Freepik)

Po dosiahnutí veku 30 rokov je potrebné absolvovať povinné preočkovanie proti záškrtu a tetanu, ktoré sa následne opakuje každých 15 rokov. Pripomenul to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, ktorý taktiež dodáva, že sa očkovanie hradí z verejného zdravotného poistenia.

Vedia byť aj smrteľné

„Tetanus a záškrt sú zákerné choroby preto, že k infekcii môže dôjsť nenápadne a úvodné príznaky nemusia byť dostatočne alarmujúce, aby ste vyhľadali potrebnú lekársku pomoc. Zdravotný stav infikovaného sa však môže rapídne zhoršiť, pričom nákaza dokáže spôsobiť vážne trvalé následky alebo smrť,“ upozornil úrad.

Pri tetanuse ide o infekčné ochorenie nervového systému spôsobené toxínom, ktorý produkuje baktéria Clostridium tetani. Ten sa krvou a lymfou môže dostať do nervových buniek. „Vstupnou bránou infekcie je otvorená rana, prípadne popálenina,“ doplnil ÚVZ. Ochorenie sa prejavuje kŕčmi žuvacieho svalstva, šijového svalstva a neskôr celého trupu pri plnom vedomí.

Pri kŕčoch trupového svalstva hrozí podľa ÚVZ poškodenie stavcov, poškodenie miechy či ochrnutie, ktoré môže byť smrteľné. K úmrtiu najčastejšie dochádza pri kŕčoch dýchacieho svalstva, ktoré zabránia pacientovi postihnutému touto chorobou dýchať.

Látka chráni naraz pred obidvoma ochoreniami

Nákaza sa pri záškrte prenáša vdychovaním kontaminovaného vzduchu, napríklad v blízkosti nakazeného. „Prameňom nákazy je chorý človek,“ priblížil opätovne úrad. Toto ohorenie spôsobuje odolná baktéria Corynebacterium diphtheriae, ktorá taktiež dokáže v tele vyprodukovať nebezpečný toxín.

Ten ohrozuje srdce, obličky a nervový systém. Vyznačuje sa preto častými srdcovými a neurologickými komplikáciami. „Najzávažnejšou formou je postihnutie hrtana, ktoré sa môže skončiť udusením v priebehu niekoľkých hodín.

V prípade, že máte akékoľvek ďalšie otázky o očkovaní, okrem vášho ošetrujúceho lekára sa môžete obrátiť aj na poradne očkovania, ktoré sú zriadené pri regionálnych úradoch verejného zdravotníctva v SR,“ zdôraznil úrad.

Očkovacia látka je kombinovaná, a tak poskytuje ochranu pred oboma ochoreniami. Dospelým, ktorí neabsolvovali povinné preočkovanie, alebo o ňom nevedeli, odporúča úrad kontaktovať ich ošetrujúceho lekára a informovať sa o ďalšom postupe.Odporúčame