Trápi vás náhla bolesť hrdla? Skoncujte s ňou rýchlo a bez drahých tabletiek

Muž s bolesťou hrdla

Muž s bolesťou hrdla (Zdroj: GettyImages)

Typické škriabanie v krku sa objavuje spolu s bolesťou hlavy, malátnosťou a upchatím nosa. Patria k najčastejším komplikáciám, ktoré súvisia s chrípkovým obdobím. Sliznica v hrdle je poškodená, zapálená a máme problém s príjmom tekutín a jedla.

Typické škriabanie v krku sa objavuje spolu s bolesťou hlavy, malátnosťou a upchatím nosa. Patria k najčastejším komplikáciám, ktoré súvisia s chrípkovým obdobím. Sliznica v hrdle je poškodená, zapálená a máme problém s príjmom tekutín a jedla.

Za boľavým hrdlom je zvyčajne vírusové ochorenie, ktoré nereaguje na antibiotickú liečbu a už vôbec nie na predražené cmúľacie cukríky z lekárne. Ešte šťastie, že máme po ruke niekoľko dobrých postupov, ktoré si aj s touto sezónnou nepríjemnosťou rýchlo poradia. Toto sú najlepšie z nich:

Vyskúšajte tekuté zlato

Med rozmiešaný v teplom čaji je pre poškodené hrdlo tým pravým, čo potrebuje. Ukrýva sa v ňom schopnosť liečiť rany a poškodenie sliznice. Pôsobí protizápalovo, antiviroticky aj antibakteriálne. Navyše, výskum Pensylvánskej štátnej univerzity potvrdil, že šálka čaju s medom pôsobí pri úľave od večerného kašľa ešte lepšie ako bežné a voľne dostupné lieky. A do akého čaju ho použiť? Ideálnym spojencom je ten zo zázvoru, šalvie, mäty, medovky alebo materinej dúšky.


Mohlo by vás zaujímať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!


Kloktať začnite od prvých príznakov

Soli sa pripisujú silné dezinfekčné účinky. Hoci kloktanie soľným roztokom nemusí byť na prvé „ochutnanie“ príjemné, úľava v podobe znecitlivenia boľavého hrdla sa dostaví prakticky ihneď. Pravidelným preplachovaním ústnej dutiny sa zbavíte aj baktérií, ktoré stoja za nepríjemným dychom a zápalom ďasien. Ako na to? Pol lyžičky soli rozmiešajte v pohári vlažnej vody. Kloktajte niekoľkokrát po sebe každé 3-4 hodiny.

Ako alternatívu sa oplatí vyskúšať aj jablčný ocot – známe sú jeho antimikrobiálne účinky, ktoré zastavujú šírenie infekcií. V tomto prípade zmiešajte 1 polievkovú lyžicu octu do pohára vlažnej vody. Pomôcť môže aj kloktanie čaju zo sladkého drievka. Ak sa rozhodnete počas jeho lúhovania pre inhaláciu, aj vaše dýchanie sa uvoľní. Obsahuje totiž prírodné bronchodilatanciá, ktoré pomáhajú udržiavať dýchacie cesty otvorené.

Na hrdlo si priložte Priessnitzov obklad

Pri liečbe angíny, laryngitídy, prechladnutia či bolestí v hrdle sa už dlhé roky používa Priessnitzov zábal, ktorý je súčasťou vodoliečby navrhnutej  Vinzenzom Priessnitzom. Jeho podstata spočíva vo vytvorení troch vrstiev nasledovným spôsobom:

  1. Tenkú tkaninu namočte do studenej vody, vyžmýkajte a obaľte ňou krk. Dajte si pozor na to, aby vo všetkých miestach dobre priliehala.
  2. Druhou vrstvou je tenký igelit, ktorý sa neskôr postará o zaparenie a akumuláciu teploty.
  3. Treťou vrstvou môže byť tenší šál alebo šatka, ktorý prechádzajúce vrstvy udrží na mieste.

Už po niekoľkých minútach zareaguje miesto zabalené do studeného obkladu vyššou cirkuláciou krvi v snahe prinavrátiť pokožke pôvodnú teplotu. Tým sa urýchlia aj hojivé procesy. Zábal ponechajte 1-3 hodiny, určite však nie celú noc. Svoje využitie má aj pri trombózach, opuchoch členkov, výronoch a ďalších reumatických ťažkostiach.


Mohlo by vás zaujímať: Zapálené hrdlo či kašeľ? Pomôžu vám tieto babské recepty


Čomu sa pri bolesti hrdla vyhýbať?

  • Pozor na suchý a prekúrený vzduch. Snažte sa zvlhčovať, či už pomocou najjednoduchších metód (mokrý uterák) alebo za asistencie zvlhčovača. Pravidelne vetrajte.
  • Obmedzte pitie kávy a alkoholu – pôsobia močopudne. Pri bolesti hrdla je dôležitá dostatočná hydratácia organizmu.
  • Rozprávajte čo najmenej. Prejdite do pokojového režimu a bolesť bude mať kratší priebeh.
  • Konzumujte mäkšie vlažné jedlá, ktoré nespôsobia podráždenie sliznice. Vhodné sú ovocné aj zeleninové šťavy a smoothie, krémové zeleninové polievky aj vývary, ktoré vám dodajú cenné živiny ako vzpruhu pre imunitu.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame