Samovyšetrenie prsníkov zvládnete v pár jednoduchých krokoch: Postavte sa pred zrkadlo!

samovyšetrenie prsníka

Samovyšetrenie prsníkov by malo byť súčasťou bežnej starostlivosti o vaše telo (Zdroj: GettyImages)

Rakovina prsníka je postrachom nejednej ženy. Odhaduje sa, že na Slovensku na ňu ročne umiera až 900 žien, preventívne samovyšetrenie je pritom také jednoduché.

Bežná súčasť starostlivosti o telo

Samovyšetrenie by sa malo stať bežnou súčasťou života. Žena by mala najlepšie poznať anatómiu svojho poprsia. Tak ako bežne vykonávame hygienu, mali by sme nájsť rutinu aj pre dôležité ohmatanie prsníkov, pretože v rannom štádiu sa choroba ľahšie podchytáva a lieči. Samozrejme, rastie s tým aj šanca, že bude pacientka vyliečená úplne. Podľa odborníkov aj vďaka skríningom- pravidelným kontrolám, v iných európskych krajinách klesla úmrtnosť.

Najčastejšie sú choré ženy vo veku 60 – 65 rokov, no nevyhýba sa ani mladým dievčatám. Ženám, ktoré dovŕšili 40 rokov sa odporúča podstupovať pravidelne každé dva roky mamografickú kontrolu prsníkov. Môže ich predpísať lekár aj v prípade, ak nemáte nijaké problémy.

Vo veku 50-69 rokov sú ženy zdravotnou poisťovňou vyzvané na organizovaný skríning s pravidelnosťou každé 2 roky. Ide o skríning, ktorý sa snaží o včasné zachytenie ochorenia a je zdarma. Zoznam certifikovaných mamografických pracovísk je zverejnený na stránke Ministerstva zdravotníctva SR. Rakovina však môže byť aj dedičná, a preto je dôležité túto tému otvoriť aj v mladšom veku a na samovyšetrenie prikladať veľký dôraz.

Postup na samovyšetrenie:

  • Samovyšetrenie by malo začať pohľadom do zrkadla. Mali by ste skontrolovať, či sa tvar vašich pŕs nezmenil. Varovaním môžu byť priehlbiny v koži, celulitída či inak stojaca bradavka.
  • Vyšetrenie pokračuje v ľahu na chrbte. Jednu ruku si dáte za hlavu a druhou si troma prstami krúživými pohybmi prehmatáte prsník.
  • Prehmatať by sa mali taktiež bradavky, kontroluje sa pri tom či nedochádza k výtoku.
  • Ruky vymeníte a vyšetrenie zopakujete na druhej strane.

Pravidelnosť je kľúčová

Takúto prevenciu by ste mali absolvovať aspoň raz do mesiaca, zaberie naozaj len chvíľku. Ak ste nahmatali, alebo spozorovali hrčku či inú nezrovnalosť, treba čím skôr navštíviť lekára. Rakovina je v Európe druhou najčastejšou príčinou úmrtia. Práve pre neskoré zachytenie príznakov sa rakovina prsníka radí najnebezpečnejším druhom. Zabráňte jej  pravidelnou návštevou svojho gynekológa a samovyšetrením, ktoré trvá len pár minúť.

Zdroj: ČTK
Odporúčame