Pravdivý príbeh: S priateľkou som začal podnikať, namočila ma do problémov

Muž

freedigitalphotos.net

Na výročie sobáša som namiesto kytice kvetov podaroval manželke rozvodové papiere. Naše manželstvo bolo nefunkčné už nejaký čas. Bola hotový generál v sukni a dosť dlho som zbieral odvahu. Ale podarilo sa. Po šestnástich rokoch som mal po krk jej kibicovania, komandovania a príkazov. Pokojne som toto všetko prenechal môjmu nástupcovi, ktorého si po mne našla.

Ja som sa do nového vzťahu neťahal. Chcel som si užiť najskôr trocha slobody a kľudu. Veľmi rýchlo som ale pochopil, že užívanie si v dvadsiatich nie je to, čo o vyše dve dekády neskôr. S mladými dievčinami som nestíhal fyzicky alebo nestíhali ony mne rozumovo. Tie staršie boli väčšinou rozvedené, zamindrákované, náročné. Rozhodne som nemienil opäť skončiť tak, ako v prvom manželstve. 

Jedno sobotné dopoludnie som sa vybral korčuľovať na zimný štadión. Aké prekvapenie, keď som v šatni stretol Martinu, spolužiačku zo strednej. V šatniach si privyrábala počas víkendov. Maťa mi predstavila aj svoju mladšiu sestru. Vrátila sa práve zo zahraničia. Maťa ju zobrala do roboty so sebou. Táňa bola príjemná, dalo sa s ňou o všeličom pozhovárať. Boli sme obaja nakoniec radi, že nemusíme ísť na ľad sami a robili si spoločnosť. Na korčuľovanie sme sa dohodli aj na ďalší deň. Po ňom som pozval Táňu na obed a na ďalšie rande.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Z milionára som bezdomovcom!


Bolo príjemné tráviť čas s niekým, kto mi tak dokonale rozumel ako Táňa. Sympatie boli vzájomné. Táňa mi o sebe veľa prezradila. Pracovala sedem rokov v Anglicku. Najprv ako čašníčka na banketoch a svadbách. Neskôr sama dohadzovala ľudí na podobné akcie. Ťahalo ju to ale domov, za rodinou a kamarátmi. Nevedela si však predstaviť, ako sa na Slovensku zamestná. Každý pohovor skončil, keď padla reč na peniaze. Možno pre niekoho bola len vyučená čašníčka. No na jej výplatnej páske v zahraničí svietili každý mesiac sumy, na ktoré by našinec musel pracovať aj tri mesiace.

Táňa začínala byť už trocha zúfalá, že si nič nevie nájsť ani po roku. Začala rozmýšľať o návrate do Anglicka. Táto predstava ma desila. Buď by som musel ísť s ňou, čo som si nevedel predstaviť. Alebo by sme sa rozišli, čo som si ani nechcel predstaviť. Navrhol som jej, nech rozbehneme niečo vlastné. Má prax, skúsenosti, vedomosti. Mohli by sme robiť to, čo ona v zahraničí. Zabezpečovať personál na rôzne akcie. Táni sa nápad ohromne zapáčil. Priznala sa mi, že už nad tým uvažovala dávnejšie. Bála sa, či by som do toho išiel s ňou. Jediným problémom boli peniaze. Túto prekážku sme vyriešili. Táni som si dôveroval, vedeli sme o sebe všetko, mali sme spoločný zámer. Dohodli sme sa, že si pôjdeme ručiť sebe navzájom. Kým mne požičala aj banka, Táňa musela využiť služby nebankovky.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Veriť sa nevyplatí nikomu – ani najlepšiemu kamarátovi!


S firmou sa nám našťastie začalo dariť pomerne skoro. Nevravím, že sme sa doma kúpali v zlate. Na pokrytie nákladov, splátku a niečo navyše to však stačilo. Až pokým neprišla kríza. Akcií bolo menej, objednávok bolo žalostne málo, tržby klesali. Mysleli sme, že tento čas nejako pokryjeme z úspor. Pomaly sme ale nemali ani na výplaty. Hádky s Táňou boli na dennom poriadku. Napokon sme sa dohodli, že podnikanie na niekoľko mesiacov pozastavíme a dáme si pauzu. Nech si každý môžeme v hlave utriasť, ktorým smerom sa vybrať a najmä s kým.

Ešte šťastie, že som stihol zaplatiť poslednú splátku banke pred krízou. Inač by mi to vychádzalo oveľa horšie. Táňa sa však na svoje posledné splátky vykašľala. Dozvedel som sa to milou formou, keď mi exekútor zablokoval účet. Dožadoval som sa vysvetlenia. Vraj zásielok na moju adresu poslali viac ako dosť. Škoda, že mi to moja bývalá manželka zabudla spomenúť. Trvalý pobyt som mal stále v našom spoločnom dome. Vysvetlenie od Táni som tak ľahko nedostal. Nereagovala na moje telefonáty, keď som jej zvonil doma, tvárila sa, že tam nie je. Ak som sa s ňou náhodou spojil, kŕmila ma len samými výhovorkami.


Mohlo by vás zaujímať: Pravdivý príbeh: Sestra na mamu kašľala, ale na dedičstvo ani náhodou


Zrazu hrozilo, že prídem o byt po rodičoch, pretože úroky sa vyšplhali do závratných výšok. Zúfalý, naštvaný a rozčarovaný som išiel za Táninou sestrou na zimný štadión. Našiel som ju na jej pracovisku v šatni. Vysvetlil som jej celú situáciu. Martine to bolo ľúto. Cítila sa zároveň trápne za svoju sestru. Sľúbila, že sa posnaží sestre dohovoriť.

O pár dní naozaj nabehla na účet prvá platba. Neskôr nabiehali pravidelne. Tánine splátky platila sestra Martina. Nejaké peniaze som si musel požičať ja od známych. Napokon som síce ostal chudobný ako kostolná myš, ale bez dlhov a najmä bez exekúcie na krku.

S Táňou si dodnes nevieme prísť na meno. Čerešničkou na torte bolo, keď sa snažila o mne medzi známymi rozšíriť, že som sa ju snažil podviesť a okradnúť. Čo dodať. Myslel som, že bývalá manželka bolo to najhoršie, ale zjavne nie. Píšem tento príbeh, aby sa iní poučili z mojej chyby. Spájať lásku a podnikanie sa asi veľmi nevypláca.


Ako by ste situáciu vyriešili? Poznáte podobný príbeh aj vy? Podeľte sa o svoje skúsenosti aj s ostatnými čitateľmi v diskusii alebo ho pošlite celý na plnielanu@plnielanu.sk.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, RL
Odporúčame