O regióne Gemer sa často traduje ako o hladovej doline, odkiaľ sú mladí ľudia nútení odísť za lepšími podmienkami inde. Avšak tento región ukrýva aj krásny poklad. Sú ním husté lesy, kráľovský zdobené jaskyne, krásne kultúrne pamiatky významných rodov, fascinujúce fresky v gotických kostoloch či významné historické technické pamiatky.
Určite nezabudnite na lokálne pochúťky, ako sú tradičné gemerské guľky, poctivé remeselné pivo Predná hora či legendárne muránske buchty, za ktorými chodia z celého Slovenska. Toto všetko a mnoho iné nájdete v regióne Gemer.
1. Národný park Slovenský kras
Najväčšie krasové územie planinového typu v strednej Európe ukrýva viac ako 1 300 priepastí a jaskýň. Tie boli v roku 1995 spolu s jaskyňami z Aggteleckého krasu v Maďarsku zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Za národný park ho vyhlásili v roku 2002, preto sa v súčasnosti radí ako druhý najmladší národný park na Slovensku.
Slovenský kras je charakterizovaný predovšetkým náhornými planinami s množstvom škrapových polí a závrtov. Územie je typické vysokou biodiverzitou s množstvom chránených druhov rastlín a živočíchov. Medzi najzaujímavejšie turistické miesta v gemerskej časti národného parku patria jaskyne Domica, Gombasecká jaskyňa, Krásnohorská jaskyňa a najnižšie položená ľadová jaskyňa mierneho pásma Silická jaskyňa.

2. Kaštieľ Betliar
Kaštieľ v obci Betliar každoročne láka nielen domácich, ale aj zahraničných turistov z celého sveta. Je jediným kaštieľom na Slovensku, ktorý sa po roku 1945 zachoval so svojim pôvodným zariadením a zbierkami. Luxusné sídlo v minulosti patrilo členom rodu Andrássyovcov, ktorí sa považovali za najvýznamnejších aristokratov v Európe v 19. storočí.
V rokoch 1881 – 1886 za grófa Emanuela I. Andrássyho bolo renesančné sídlo prestavané na rezidenciu, ktorú potom využíval ako poľovnícke sídlo a múzeum pre svoju bohatú zbierku. Honosná architektúra je inšpirovaná predovšetkým anglickými vidieckymi sídlami, no zároveň môžete spozornieť aj na prvky francúzskej architektúry. Nechajte sa uniesť krásnou architektúrou, anglickou záhradou, luxusným vybavením či krásnou knižnicou. Schválne! Viete koľko kníh sa nachádza v miestnej knižnici?

3. Rozhľadňa na Maginhrade
V historicky významnej oblasti Maginhrad, nad Malými Teriakovcami, vyrástla na vrchu vo výške 430 m. n. m. rozhľadňa týčiaca sa do výšky až 17 metrov. Po prekonaní 49 schodov si budete môcť vychutnať panoramatický výhľad od Kráľovej hole cez Rimavskú dolinu až do Maďarska. K rozhľadni sa dostanete po zelenej turistickej trase od Nižného Skálnika, po žltej a červenej z Malých Teriakoviec alebo od Horných Zahorian. Trasa je menej náročná, preto je vhodná aj pre rodiny s malými deťmi.

4. Mauzóleum Andrássyovcov
Mauzóleum je unikátnym dielom zo začiatku 20. storočia inšpirované ranokresťanským, byzantským a karolínskym umením. Táto secesná stavba sa stala miestom posledného odpočinku grófa Dionýza Andrássyho a jeho milovanej manželky Františky Hablawetz. Mauzóleum Andrássyovcov bolo postavené v rokoch 1903 – 1904 podľa projektov mníchovského architekta Richarda Berndla a jeho výzdobu vytvoril sochár Max Frick a maliar Karl Throll.
Pri vstupe vás upútajú sochy strážnych anjelov a vnútri zlátenou mozaikou zdobená kupola. Okolo stavby sa nachádza 4,5 hektárový park a vzadu, za mauzóleom, aj pomník verného psíka grófskeho páru Tascherl od sochára Hansa Bauera.

5. Gombasecká jaskyňa
Gombasecká jaskyňa vyniká predovšetkým unikátnymi tenkými sintrovými brčkami, ktoré dosahujú dĺžku až 3 metre. Vyskytujú sa tu aj iné stalaktity a stalagmity, avšak najzaujímavejšia je Mramorová sieň, ktorej kužeľovité stalagmity pripomínajú tropické mraveniská. Vďaka svojmu významu a vápencovej výzdobe bola zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.
Bola objavená rožňavskými jaskyniarmi, ktorí do nej prenikli cez Čiernu vyvieračku v roku 1951. Samotná jaskyňa vznikla krasovým rozpúšťaním vápenca a eróznou činnosťou Čierneho potoka, ktorý priteká zo Silickej ľadnice. Vedeli ste, že Gombasecká jaskyňa ako prvá jaskyňa na Slovensku začala od roku 1968 využívať speleoterapiu na liečbu respiračných chorôb?

6. Brdárka – čerešňový raj
Idylická a na prvý pohľad úplne obyčajná dedinka. Iba málokto vie, že skrýva slovenský a možno aj európsky unikát. V nadmorskej výške 600 metrov rastie približne 4 000 čerešňových stromov minimálne 50 rôznych odrôd. Najvýznamnejšie odrody sa tu naďalej štiepia a uchovávajú pre ďalšie generácie. Okrem čerešňových stromov, sa tu nachádza aj priblížne 2 000 stromov hrušiek, jabloní či vlašských orechov rôznych odrôd.
Brdárka popri čerešňových sadoch ponúka aj menej náročnú turistickú trasu na Malý a Veľký Radzim, kde za dobrého počasia môžete zhladnuť Kráľovú hoľu či dokonca aj vrcholky Vysokých Tatier. Samotná poloha a prírodné podmienky lokality sa zaslúžili o vznik a zachovanie osobitnej vzácnej flóry. Môžete tu nájsť kriticky ohrozený, zákonom chránený endemit Jazyčník sivý, ktorý nenájdete nikde v strednej Európe, ale tiež karpatský subendemit Prilbicu moldavskú a mnoho iné.
Ak ste milovníkmi kultúrnych pamiatok určite vás zaujme renesančno-barokový kostol z konca 17. storočia. Nachádza sa v ňom 258-ročný, jediný kompletne zachovaný organ majstra Wallachyho zo Spišskej Soboty. Po ceste z Brdárky určite navštívte pamätný dom rodáka Pavla Jozefa Šafárika, nájdete ho v obci Kobeliarovce.

7. Jazda Zbojníckou strelou po Gemeri
Letné prázdniny sú v plnom prúde a vy máte doma neposedných a zvedavých zbojníkov? Výborne! Rovnako ako v uplynulej sezóne, tak aj počas tejto letnej sezóny premáva po regióne Gemer historický miniautobus, ktorý pravidelne vyráža zo Salaša Zbojská. Záujemcovia si môžu vybrať z troch tematických trás v rôznych termínoch, kde si každý návštevník nájde to svoje.
Trasy sú obohatené kultúrno-historickým výkladom, ktorý je prispôsobený k jednotlivých zastávkam. Zážitková jazda na Zbojníckej strele často vyvoláva nielen u detí, ale aj u dospelých úsmev na tvári. Ochutnávka vynikajúcich muránskych buchiet, kŕmenie sysľov, workshop kyjatických hračiek či návšteva unikátnej jaskyne alebo kaštieľa Coburgovcov ponúka pestrý program pre malých aj veľkých počas celých letných prázdnin.

8. Muránsky hrad
Nad obcou Muráň sa nachádza tretí najvyššie položený hrad na Slovensku. Vďaka svojej polohe v nadmorskej výške 930 m. n. m. umožňuje dychberúce výhľady do hlbokej doliny riečky Muráň, ako aj na strmé bralá Muránskej planiny či Kráľovu hoľu. Počas výstupu na Muránsky hrad nezabudnite sledovať informačné tabule, ktoré vám prezradia bohatú históriu hradu, ale aj prírodne poklady, ktoré ponúka okolie Muráňa.
Na hrad sa môžete dostať turistickým a náučným chodníkom z obce Muráň alebo z Prednej Hory po trase Sedlo Predná Hora – Wesselényiho jaskyňa – Chata pod Muránskym hradom – Muránsky hrad, či dokonca najkratšou trasou z Veľkej Lúky, ktorá trvá približne 45 minút.

9. Rozhľadňa Zbojská
Do tejto lokality sa každoročne vracajú nielen domáci, ale aj zahraniční turisti. Lákajú ich totižto dve veci! Jednou z nich je dominantná rozhľadňa Zbojská, ktorá pripomína mlyn z Jakubiskovej rozprávky Perinbaba. Drevená rozhľadňa je postavená na mieste bývalej pastierskej koliby v nadmorskej výške 763 m. n. m. Spolu so sedlom Zbojská sa považujú za vstupnú bránu do Národného parku Muránska planina a regiónu Gemer-Malohont.
Popri rozhľadni vedie i náučný chodník zbojníka Juraja Surovca. Legenda hovorí, že práve tento zbojník unikal pred žandármi Čertovou dolinou. Druhým lákadlom je unikátna reštaurácia Salaš Zbojská, ktorá ponúka tradičnú slovenskú kuchyňu v krásnych priestoroch. Ak by ste si svoj pobyt chceli predĺžiť, ponúkajú ubytovanie v rustikálnych izbách aj dreveničkách, ktoré splývajú so širokou prírodou.

10. Náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca
Pri návšteve sedla Zbojská si určite nenechajte ujsť náučný chodník zbojníka Jakuba Surovca. Táto okružná trasa začína a končí práve v tejto dychberúcej lokalite, ktorá priblížne 5 kilometrov. Najprv smeruje popri vyhliadkovej veži Zbojská, neskôr doľava lesom popod vrch Remetisko.
Po nedlhom zostupe dolinkou prechádza podchodom popod hlavnú cestu a unikátny viadukt Čertov most, ktorý je súčasťou ozubnicovej železničnej trate z Tisovca do Pohronskej Polhory. Pár metrov proti múru potoka Furmanec začína tá najkrajšia časť náučného chodníka, prechod Čertovou dolinou, ktorá pripomína rokliny Slovenského raja. Pomocou zaisťovacích lán, železných stupačiek a oceľovej lávky ľahko prekonáte koryto potoka.

11. Jaskyňa Domica
„Pýcha Gemera“, práve týmto je označovaná jaskyňa Domica. Svojou rozlohou sa rozprestiera v juhozápadnej časti Slovenského krasu na Silickej planine. Vďaka svojmu významu a unikátnej výzdobe bola aj táto jaskyňa zaradená do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Samotní návštevníci majú k dispozícii dve prehliadkové trasy, pričom dlhšia trasa meria 1 180 m (prehliadka trvá 60 minút), tak kratšia 780 m (trvanie prehliadky je 45 minút).
Výnimočnosťou jaskyne Domica je, že návštevníkom ponúka ako jediná jaskyňa na Slovensku plavbu na podzemnej riečke Styx. Je typická najmä veľkými priestrannými dómami – známy je predovšetkým Majkov dóm s kaskádovými jazierkami nazývané ako Rímske kúpele. Jej prirodzená krása neušla pozornosti filmového priemyslu. Schválne! Viete, ktorá rozprávka sa natáčala v jaskyni Domica? Predsa filmová verzia rozprávky Pavla Dobšinského Soľ nad zlato.

12. Hvezdáreň v Rimavskej Sobote
Máte doma vášnivých milovníkov astronómie? Tak neváhajte a navštívte jedinečnú hvezdáreň priamo v Rimavskej Sobote. Jej hlavným predmetom je popularizačná, vzdelávacia a metodická činnosť zameraná na všetky vekové kategórie. Zameriava sa na pozorovanie slnečnej aktivity a taktiež na problematiku svetelného znečistenia.
Nenechajte si ujsť jedinečnosť hvezdárne, ktorú tvorí astropark s malým arborétom, jazierkom, prvkami záhradnej architektúry v podobe UFO ihriska. Nájdete tu aj pergolu, záhradný kozub, lavičky, hojdačky a tiež sa tu môžete ubytovať. V samotnom astroparku si môžete pozrieť modely asteroidov, slnečné hodiny, interaktívnu zemegeľu, malú aj veľkú pec či model Slnečnej sústavy s pomernými veľkosťami planét, informačné tabule o svetelnom znečistení a mnoho iného.
Astropark sa stal miestom nielen pre oddych alebo vzdelávanie, ale predovšetkým pamiatkou na nadšenie a kreativitu ľudí, ktorí sa snažili svojou prácou vybudovať príjemný pocit pri návšteve tejto hvezdárne.

13. Jódové kúpele Číž
Vďaka svojej výnimočnosti a liečivým účinkom slanej jódo-brómovej vody so značnou mineralizáciou, sa kúpele Číž riadia k jediným svojho druhu nielen na Slovensku, ale aj k vzácnym zdrojom v Európe. Kúpele na juhu okresu Rimavská Sobota, neďaleho hraníc s Maďarskom, sú otvorené od roku 1888. V týchto prírodných jódových kúpeľoch sa liečia nervové choroby, choroby pohybového ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou či choroby z povolania.
Dnes ponúkajú v letných sezónach návštevníkom a turistom vonkajší bazénový komplex s plaveckým bazénom, neplaveckým bazénom, relaxačným masážnym bazénom s vodnými tryskami a teplou vodou do 36 stupňov celzia, malý bazén s atrakciami a trojdráhovú šmýkačku. Vedeli ste, že sa tu liečila aj dcéra prvého československého prezidenta Tomáša Garrigue Masaryka, Alice Masaryková?

14. Dobšinského Drienčany
Dedinka Drienčany je známa predovšetkým vďaka najznámejšiemu folkloristovi, spisovateľovi a rozprávkarovi Pavlovi Emanuelovi Dobšinskému. Miesto jeho posledného odpočinku sa nachádza v areáli kostola, v blízkosti pamätnej fary, v ktorej je dnes zriadené Múzeum slovenskej rozprávky. Samotný evanjelický kostol je obohnaný múrom so strelnými otvormi. Avšak jeho interiér bohato zdobí drevený kazetový strop a kazateľnicu zase zdobí akantová ornamentika.
Súčasťou areálu kostola je pekná renesančná zvonica pochádzajúca zo 17. storočia. Na rázcestí pod kostolom sa nachádza pamätník zobrazujúcu tvorbu Pavla Dobšinského s jeho bustou a symbolmi zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu. Celú rozprávkovú dedinku zdobí množstvo drevených postavičiek, napríklad autobusovú zastávku podopiera svojím hrbom drevená socha ježibaby.
Obcou vedie aj hlavná časť náučného chodníka Drienčanský kras, ktorý začína pri Teplom vrchu a vedie popri jej vodnej nádrže až do obce Drienčany. Tam začína jeho okruhová časť dlhá asi 2,9 km. Na jeho konci na návštevníka čakajú veľké slnečné hodiny s rozprávkovými postavičkami, drevený rozprávkový labyrint, kolkáreň aj altánok. Jednou zo zaujímavostí je, že v obci pôsobí jeden z posledných drotárov v regióne, držiteľ značky Regionálny produkt Gemer-Malohont, pán Július Bútora.

15. Sysle na Bielych vodách
Keď sa povie Národný park Muránska planina, niektorým ako prvé napadne myšlienka na Muránsky hrad, iným sa zbiehajú sliny po tradičných muránskych buchtách. Ale keď sa povie „lúka plná sysľov“ alebo „syslia lúka“, mnohí, ktorí pravidelne navštevujú túto lokalitu, dobre vedia, že ide reč o sysľovisku Biele vody pri Muráni.
Počas sezóny, približne od marca do konca septembra, je možné pozorovať jednu z najpočetnejších kolónií sysľa pasienkového na Slovensku. Maličké pôvabné, no zároveň veľmi plaché stvorenia, pri kŕmení prídu až do tesnej blízkosti človeka. Mnohé jedince nemajú problém prijať krmivo priamo z vašej ruky. Napriek tomu si musíte uvedomiť, že nejde o žiadnu hračku, ale o živé stvorenie. Pri vstupe na sysľovisko si môžete kúpiť slnečnicové jadierka alebo mrkvu, ktorou ich môžete kŕmiť. Prezradíme vám tajomstvo. Malé sysle majú radi aj pšeničné piškóty.

16. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej
Presne dňa 16. septembra 1862 svoje brány otvorilo prvé slovenské evanjelické gymnázium v Revúcej. Išlo o prvú strednú školu v celom Uhorsku, na ktorej sa vyučovalo v slovenskom jazyku. Pre mnohých významných osobností literatúry, histórie či náboženstva, ako napríklad boli Ján Francisci, August Horislav Škultéty, Matej Nandrássy či rodák z Revúcej Samuel Ormis, bola ich Alma Mater.
Veľmi významnou osobnosťou profesorského zboru bol Ivan Branislav Zoch, priekopník vo vyučovaní telesnej výchovy v Uhorsku a autor prvej slovenskej učebnice fyziky pre gymnáziá. V roku 1868 sa na gymnáziu konali prvé maturity v slovenskom jazyku. V roku 1874 uhorská vláda násilne zatvorila prvé slovenské gymnázium. Dnes sa priestoroch budovy nachádza krásne múzeum prvého slovenského gymnázia, ktoré ponúka pohľady do minulosti vyučovania na tejto veľmi významnej strednej škole. Určite vás očaria pôvodné dobové vybavenie školy aj samotné školské pomôcky.

17. Huta Etelka v Nižnej Slanej
Huta Etelka v Nižnej Slanej je mimoriadne významnou cennou technickou pamiatkou železiarskej výroby v celej strednej Európe. V roku 1867 túto výsokú pec nechal postaviť gróf Emanuel Andrássy, ktorý bol zároveň prezývaný ako „železný gróf“. Práve on sa pričinil o rozvoj baníctva a hutníctva na Gemeri. Samotná pec bola pomenovaná po jeho matke, Etelke Sapári. Po otcovi nesie meno neďaleká huta Karol.
Vysoká pec v Nižnej Slanej fungovala do roku 1907, zhutňovala sa v nej sideritová ruda na praženie. V roku 2014 sa táto technická pamiatka dostala pod neziskovú organizáciu Barbora, ktorá ju plánuje zrekonštruovať v spolupráci so Združením baníckych spolkov a cechov Slovenska. Cieľom je dostať hutu Etelku do stavu z čias, kedy bola funkčná.

18. Ozubnicová trať Tisovec – Pohronská Polhora
V roku 2008 bola trať medzi Tisovcom a Pohronskou Polhorou zapísaná ako Národná kultúrna pamiatka. Jej výnimočná história siaha až do 19. storočia, kedy sa začala s jej výstavbou. Výnimočná je predovšetkým vďaka svojej ozubnicovej železnici, ktorá na svojej trase prekonáva horské sedlo Zbojská v nadmorskej výške 725 m n. m.
Ak ste milovníkmi histórie a prírody, tak si nenechajte ujsť neopísateľný zážitok, ktorý predstavuje jazdu na historickom vláčiku, ktorý počas letnej sezóny premáva vo vybraných termínoch. Za návštevu určite stojí aj Múzeum ozubnicovej železnice, ktorá sa nachádza priamo v budove železničnej stanice Tisovec. Vďaka zaujímavej prehliadke sa dozviete veľa informácií o histórii a výstavbe tohto jedinečného stavebného diela.
Počas letnej sezóny premáva po tejto trati historický vlak Zbojnícky expres, ktorý ponúka okrem zážitkovej jazdy aj program v podobe živej hudby alebo príbehy zbojníka Jakuba Surovca. Zbojnícky expres je vypravený zo stanice Rimavská Sobota, Hnúšťa, Tisovec do cieľovej stanice v sedle Zbojská, kde si okrem krásnej prírody môžete vychutnať tradičnú slovenskú kuchyňu v Salaši Zbojská.

19. Plážové kúpalisko Tornaľa
Tornaľa, ktorá sa ešte v minulom storočí nazývala ako Šafárikovo, ležiaca medzi Rimavskou Sobotou a Rožňavou, bola v minulosti obľúbenou letnou atrakciou pre mnohých návštevníkov vďaka svojmu plážovému kúpalisku. Umelo vytvorená vodná plocha sa rozprestiera na ploche takmer 2 hektárov a je napúšťaná vodou z morského oka. Morské oko je unikátnym prírodným javom artézskeho výveru podzemných vôd, ktoré vytvoril prírodný kráter s priemerom 60 metrov. Nachádza sa v ňom unikátna priepasť, hlboká asi 38 metrov.
Tornaľa sa môže pýšiť svojim mestskym parkom nazývaný Zoltánka, ktorý sa stal oázou pokoja a oddychu. Jeho história siaha až do 13. storočia, kedy pôsobil rod Tornallyovcov. Tí, park zmenili na anglickú záhradu plnú vzácnych cudzokrajných stromov. Rovnako ako za mestským parkom, tak aj pri plážovom kúpalisku nájdete vývody minerálnej vody, z ktorych sa plní aj známa Gemerka.
20. Národný park Muránska planina
Dychberúci národný park Muránska planina je známy predovšetkým svojou divokou krásnou prírodou. Ak hľadáte miesto, kde by ste si mohli vychutnať pokoj, čistý horský vzduch a v neposlednom rade fascinujúcu prírodu, tak si určite Muránsku planinu zamilujete. Určite neprehliadnete hlboké lesy či rokliny, strmné vápencové bralá, skalné okná a veže či obrovské jedle a smreky, pretože práve tie tvoria krásnu tohto národného parku.
Jeho prirodzenou súčasťou sú divoké zvieratá ako medveď, vlk, rys aj tetrov. Symbolom Muránskej planiny je endemit Lykovec muránsky, ktorý nenájdete nikde inde na svete. Vidieť ho môžete popri nádherných výhľadoch na strmých bralnatých úbočiach Poludnice či Muránskeho hradu, ktorý je tretím najvyššie položeným hradom na Slovensku.
Muránsky hrad leží na obcou Muráň, ktorá je spolu s Tisovcom, Múranskou Hutou a sedlom Zbojská vstupnými bodmi do národného parku. Pri návšteve tejto lokality určite neobíďte ani Veľkú lúku s voľne pasúcimi polodivokými koňmi či sysľovisko Biele vody v údolí. V prípade, že ak ostanete v národnom parku aj stanovať, budete mať príležitosť vychutnať si najtmavšiu a hviezdami najobsypannejšiu nočnú oblohu na Gemeri.

Zdieľať na
Zdieľaní