Odteraz už nebudete chcieť spať v pyžame: Tu je niekoľko dôvodov, prečo by ste mali spať nahí

žena s bielym vankúšom

Spánok bez oblečenia je dobrý aj pre vašu emocionálnu pohodu, pretože pomáha zlepšiť váš vzťah so sebou samým (Zdroj: Freepik/karlyukav)

Ak ešte nespíte nahí, možno je čas vyskúšať to. Tento článok vám vysvetlí, ako vám môže spánok bez oblečenia pomôcť lepšie si oddýchnuť, znížiť stres či dokonca schudnúť.

Správna teplota

Teplota robí veľký rozdiel v kvalite vášho spánku. Ak sa vaša pokožka začne prehrievať, čo i len trochu, je pravdepodobnejšie, že sa zobudíte príliš skoro. Prehriatie tiež vytiahne vaše telo z dôležitej fázy hlbokého spánku, ktorý potrebujete, aby ste bojovali s infekciou a boli počas dňa v strehu.

Spánok bez oblečenia je jednoduchý spôsob, ako udržať teplotu pokožky na nízkej úrovni bez toho, aby ste zmenili teplotu v miestnosti. Pomáha vám tiež zostať celkovo v pohode. Vďaka tomu sa zlepší kvalita vášho spánku a budete sa cítiť menej unavení.

Viac hnedého tuku

Spánok pri nižšej teplote tiež spôsobuje, že vaše telo produkuje viac hnedého tuku. Tento tuk naštartuje váš metabolizmus spaľovaním krvného cukru a uloženého bieleho tuku, aby vás udržal v teple. Je dokázané, že vysoké hladiny hnedého tuku môžu znížiť riziko ochorení, ako je obezita a cukrovka.

Menší prírastok hmotnosti

Ak spíte nahý, malo by vám to pomôcť vydržať dlhšie spať, čo vám môže pomôcť znížiť riziko obezity a priberania. Dospelí, ktorí spia 5 hodín za noc alebo menej, majú väčšiu pravdepodobnosť, že priberú na váhe v porovnaní s tými, ktorí spia 7 hodín alebo viac.

Výhody lepšieho odpočinku

Dostatočný oddych prospeje vášmu duševnému aj fyzickému zdraviu. Okrem toho je lepší spánok tiež spojený so:

  • zníženým rizikom srdcových chorôb, cukrovky a iných vážnych zdravotných problémov,
  • silnejším imunitným systémom,
  • jasnejším myslením a lepším sústredením,
  • lepším uvažovaním a riešením problémov,
  • lepšou produktivitou v práci
  • a so zníženým rizikom depresie.

Menej toxínov

Hlboký spánok je obzvlášť dôležitý pre získanie všetkých kognitívnych výhod odpočinku. Keď spíte, váš mozog sa čistí od toxických bielkovín. Niektoré z týchto bielkovín môžu zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby a iných foriem demencie. Spánok bez oblečenia vám pomáha zostať v pohode, čo je dôležité pre hlboký odpočinok, ktorý potrebujete.

Účinky na vzťahy a sexuálne zdravie

Spíte s partnerom? Ak obaja budete spať nahí, môžete zlepšiť váš odpočinok znížením úrovne stresu a úzkosti. Kontakt koža na kožu medzi dospelými môže zvýšiť hladiny oxytocínu, „hormónu lásky“. Tento zvýšený oxytocín môže zasa pomôcť znížiť hladinu stresu a navyše sa budete cítiť viac prepojení so svojou polovičkou.

Plodnosť

U mužov sa v tomto prípade môže tiež zlepšiť reprodukčné zdravie. Počet spermií a koncentrácia sú nižšie s priliehavou spodnou bielizňou, pravdepodobne kvôli tomu, semenníky sú teplejšie. Spaním bez spodnej bielizne majú semenníky šancu ochladiť sa.Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame