Projekt Živé rieky oživí až 350 kilometrov slovenských vodných tokov: Riečna sieť nevyhnutne potrebuje obnovu

projekt Živé rieky

Ekologický stav vodných tokov na Slovensku nie je dobrý (Zdroj: Pixabay/ulleo)

Projekt Živé rieky oživí takmer 350 kilometrov slovenských riek. Jeho cieľom je počas nasledujúcich desiatich rokov zlepšiť ekologický stav Dunaja, Hrona, Ipľa a Belej. Spúšťa ho Výskumný ústav vodného hospodárstva (VÚVH) v spolupráci s deviatimi partnerskými organizáciami zo Slovenska a Česka. TASR o tom informovali štátny podnik Vodohospodárska výstavba a WWF (Svetový fond na ochranu prírody) Slovensko.

Projekt Živé rieky prinesie zdravo fungujúce toky

Veľký podiel na súčasnom stave vodných tokov majú podľa organizácií ich nevhodné úpravy a hydromorfologické zmeny, ako narušenia spojitosti riek, mokradí a biotopov. Pripravované aktivity budú v súlade s opatreniami tretieho Vodného plánu SR. Budú zamerané na prírode blízku obnovu riek, riečnych nív a lužných lesov prostredníctvom obnovy riečnych procesov.

„Konkrétne pôjde o opätovné pripojenie odrezaných bočných ramien, obnovu prirodzených riečnych brehov a odstraňovanie alebo spriechodňovanie migračných bariér brániacich pohybu vodných živočíchov a sedimentov vo vodných tokoch,“ povedala riaditeľka VÚVH Katarína Holubová.

Zdravo fungujúce toky poskytujú podľa organizácií množstvo benefitov od zlepšenia samočistiacej schopnosti riek a kvality podzemných vôd až po udržateľnú protipovodňovú ochranu. Doplnili, že ozdravenie riečnej siete je nevyhnutné pre rozumné zadržiavanie vody v krajine a zvyšovanie odolnosti voči suchu a zmene klímy.

Obnova prebehne v záujme ochrany života rýb

Projekt podľa riaditeľky WWF Slovensko Miroslavy Plassmann otvára príležitosť modernej revitalizácii riečnych ekosystémov na Slovensku. „Je výnimočný nielen svojim progresívnym prístupom v oblasti zlepšovania ekologického stavu vôd, ale aj nadštandardnou spoluprácou medzi odbornými, štátnymi a neziskovými organizáciami,“ poznamenala s tým, že kladie dôraz aj na intenzívnu diskusiu s vlastníkmi a užívateľmi.

Dôležitá je spolupráca so Slovenským rybárskym zväzom, pre ktorý sú dôležité všetky aktivity na podporu populácií pôvodných druhov rýb. Jeho tajomník Bohuš Cintula oceňuje, že v projekte je naplánované spriechodnenie 15 bariér, čo pomôže migrácii rýb a biotopom závislým od vody.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Darovaná krv zachraňuje životy: Zásoby týchto krvných skupín sú momentálne nedostatočné

Podľa zozbieraných údajov WWF Slovensko medzi najviac ohrozené druhy patria práve sladkovodné živočíchy. Počet ich populácií klesol v priemere za posledných 50 rokov až o rekordných 83 %. Medzi najviac ohrozené druhy rýb patria napríklad blatniak tmavý, čík európsky, kolok veľký alebo karas zlatistý.

Na projekte spolupracuje veľa organizácií a združení

Okrem VÚVH, Vodohospodárskej výstavby a WWF Slovensko sa na projekte podieľajú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenský vodohospodársky podnik, Štátna ochrana prírody SR, Bratislavské regionálne ochranárske združenie, občianske združenie Catchmeifyoucan, Fakulta rybárstva a ochrany vôd Juhočeskej univerzity v Českých Budejoviciach a Správa Tatranského národného parku.

Sledujte náš Facebook

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, TASR, wwfsk.org
Odporúčame