Slováci prekvapili: Po cigaretách siahame čoraz menej, najviac fajčia tieto národy!

Fajčenie štatistiky

Počet fajčiarov z roka na rok klesá (Zdroj: GettyImages)

Nedávno sme vám priniesli článok o alkohole. Tentokrát sa pozrieme bližšie na druhú najčastejšie predávanú legálnu drogu na Slovensku – cigarety. Aj keď sa môže zdať, že situácia u nás je neúnosná, štatistiky, ktoré sledujú trend fajčenia už dlhý čas, vedia poriadne prekvapiť. Koľko Slovákov pravidelne fajčí?

V článku sa dočítate:

Trend s názvom fajčenie

Pred takmer desiatimi rokmi zaviedla Európska únia nariadenie, podľa ktorého musí každý predajca cigariet v EÚ na 60 % obalu uvádzať, že fajčenie je skutočne zlé. Pravidlo vstúpilo do platnosti v roku 2015 a odvtedy sa na krabičkách cigariet (aj na Slovensku) začali objavovať autentické obrázky s popismi o rakovine pľúc, mŕtvici, slepote či impotencie.

Aj toto nariadenie malo znížiť fajčenie v Európe. Fajčenie je však celosvetový problém a netýka sa len starého kontinentu. Podľa portálu Statista sa ešte v roku 1980 predalo v Spojených štátoch 628 miliárd cigariet. V roku 1990 to bolo už len niečo cez 500 miliárd, na prelome milénia klesol počet pod 400 miliárd cigariet. Aj keby niekto chcel tvrdiť, že ide len o zásah čierneho trhu, tak pokles 100 miliárd predaných cigariet za dekádu nemôže spôsobiť ani čierny trh, ani štatistická chyba.

Fajčenie bolo kedysi trendom. Fajčilo sa v baroch, reštauráciách, na zastávkach, vo vlakoch, v domácnosti… Jednoducho všade. V roku 2020 sa predalo v Amerike „len“ 203 miliárd cigariet, teda tretina v porovnaní s rokom 1980. Oproti roku predtým to bol síce nárast o necelú miliardu cigariet, no stalo sa tak po prvýkrát za desať rokov.

Jeho následky

Následky fajčenia vám nemusíme opisovať. Stačí, ak zhrnieme, že spôsobuje rakovinu pľúc a hrdla, upcháva tepny, zvyšuje impotenciu, škodí deťom (dym), zvyšuje riziko slepoty, znižuje plodnosť (žien aj mužov) a, okrem iného, ide aj do peňazí. Ročne vo svete zomrie na dokázateľný problém s cigaretami 5,4 milióna ľudí, čo je raz tak viac ako v prípade alkoholu. Na Slovensku je to zhruba 8 až 9-tisíc ľudí.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trápi vás hluk v byte či dome? Riskujete zdravie, takto ho eliminujete!

„S fajčením by definitívne mali prestať osoby, ktorým boli diagnostikované ochorenia respiračného systému. Odvykanie však nie je jednoduchý proces,“ informuje na svojom webe Štátny ústav pre kontrolu liečiv. „Odstránenie nikotínovej závislosti si vyžaduje pevnú vôľu fajčiara, podporu jeho okolia a často aj odbornú pomoc, či už lekára, lekárnika alebo psychológa. Ako pomocná liečba sa u niektorých fajčiarov uplatňuje aj farmakoterapia v podobe nikotínových náplastí, pastiliek či žuvačiek. Na Slovensku je registrovaných viacero liekov s obsahom nikotínu v rôznych liekových formách. Ide o lieky dostupné bez lekárskeho predpisu.“

Úbytok fajčiarov na Slovensku sa podpísal aj v štatistikách o našej úmrtnosti. Kým ešte v roku 1990 bola fajčenie druhou najčastejšou príčinou nášho úmrtia (takmer 11-tisíc ľudí ročne), v roku 2011 sa dokonca dostalo až na tretiu priečku a predbehla ho obezita. Na problémy s fajčením zomiera každým rokom menej Slovákov.

Fajčiarov je čoraz menej

Fakt, že fajčiarov ubúda, podporujú aj svetové štatistiky, ktoré hovoria o klesajúcom trende, avšak nie na celom svete. Za posledných 20 rokov zaznamenala najväčší pokles fajčiarov India, Brazília a celá Európska únia. V Indii pred 20 rokmi aktívne fajčilo viac ako 54 % dospelých ľudí, dnes to je len 27 %, teda polovica. Tento fakt však mohla podporiť najmä chudoba v spomínanej krajine a čierny trh.

Európska únia svojou osvetou, regulovaním a vzdelanosťou obyvateľstva dokázala poklesnúť z 35 % na 26 %. Veľmi podobne sú na tom aj Spojené štáty. Do tabuľky, ktorú si môžete pozrieť nižšie, sme pridali aj Slovensko, aby sme dokázali, že počet fajčiarov je nižší aj u nás (aj keď údajne len o necelé percento oproti roku 2000).


Problém s fajčiarmi však majú najmä v Ázii. V Indonézii stúpa počet fajčiarov už viac ako 20 rokov po sebe. Rovnaký problém má aj Čína, v ktorej však stúpa najmä počet úmrtí spôsobený fajčením.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Máte doma tvrdú vodu? Ničí spotrebiče, vlasy aj pokožku - takto ju zmäkčíte!

Okrem svetovému pokles fajčiarov klesá aj počet ľudí, ktorí zomrú na choroby priamo spojené s fajčením. Kým ešte v 90. rokoch zomieralo viac ako 150 ľudí zo 100-tisíc takmer v celej Ázii, východnej Európe či Spojených štátoch, dnes majú zlé štatistiky len Ukrajinci, Srbi, Filipínčina či Mongoli. Najmenej úmrtí spojených s fajčením majú v Peru, Nigérii a Etiópii, no tam všeobecne veľa ľudí nefajčí. Niektoré krajiny znížili úmrtia kvôli tomuto zlozvyku až na polovicu.

Situácia na Slovensku

Pravidelnú štatistiky o fajčení na Slovensku vedie Úrad verejného zdravotníctva SR. Každé tri roky zverejňuje štatistiku o aktuálnej situácii, naposledy tak urobili v roku 2020. Vzorka obyvateľstva pritom predstavuje takmer 4-tisíc ľudí. Kým ešte v roku 2013 fajčilo na Slovensku 21,7 % ľudí, v roku 2019 to bolo 18,5 %. Aktívnych fajčiarov z roka na rok ubúda, aj keď čím ďalej, tým pomalšie.

Fajčenie na Slovensku
Fajčenie na Slovensku (Zdroj: ÚVZ SR)

Ak by počet fajčiarov predstavoval 100 %, tak len 2,9 % z nich priznalo, že vyfajčí viac ako 20 kusov cigariet za deň, teda viac ako jednu krabičku. V roku 2013 to bolo takmer 5 %. Počet fajčiarov klesá a dokonca spolu s nimi klesá aj počet tuhých fajčiarov. Až 56,7 % ľudí priznalo, že fajčí menej ako 10 kusov denne.

Fajčia najmä muži

Zaujímavé je aj rozdelenie medzi pohlaviami. Muži vedú štatistiky od čias, kedy sa zaznamenávajú. Fajčenie vždy patrilo skôr k mužským zlozvykom. Ženy sa však postupne začínajú doťahovať. Kým ešte v roku 2013 bol rozdiel medzi pohlaviami na úrovni 6,3 %, v roku 2019 je to len 5 %.

Fajčenie na Slovensku podľa pohlavia
Fajčenie na Slovensku podľa pohlavia (Zdroj: ÚVZ SR)

Sme priemerom Európskej únie

Eurobarometer porovnáva údaje krajín Európskej únie v roku 2017. V otázke, či obyvatelia fajčia alebo nie odpovedalo takmer 28-tisíc ľudí, čo je pomerne veľká vzorka. V týchto štatistikách nie sú zarátané údaje o fajčení elektrických cigariet. Slovensko sa v nich stalo akýmsi európskym priemerom. Štatistky totiž hovoria, že u nás fajčí približne 26 % obyvateľstva.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Plánujete zatepliť dom? Prečítajte si, koľko vás to bude stáť, aj akým chybám sa vyhnúť
Percentuárny počet fajčiarov v krajinách EÚ
Percentuárny počet fajčiarov v krajinách EÚ (Zdroj: spkc.gov)

Krajiny s najnižším počtom fajčiarov sú Švédsko (len 7 % obyvateľov), Veľká Británia, Holandsko, Írsko či Dánsko. Naopak, medzi najtuhších fajčiarov patria Gréci, Bulhari, Francúzi, Chorváti a Lotyši. U našich českých bratov, v Rakúsku a Maďarsku sa fajčí o niečo viac ako u nás, no Poliaci skončili až na piatom mieste (z tej zlej strany).

Štatistiky taktiež hovoria, že Slováci fajčia aj v uzatvorených priestoroch. Na otázku „Videli ste ľudí fajčiť v podniku (napríklad v bare) v krajine, ktorú ste navštívili?“ odpovedalo pri Slovensku kladne až 50 % opýtaných. Najhoršie skončili znova Gréci a Chorváti, ale aj Česi. Naopak v baroch sa fajčí minimálne vo Švédsku, Británii, Slovinsku, Írsku či dokonca v Maďarsku.

Fajčenie v Európe v uzatvorených priestoroch
Fajčenie v Európe v uzatvorených priestoroch (Zdroj: spkc.gov)

Zo závislosti sa lieči čoraz viac ľudí

Štatistky, ktoré na Slovensku stúpajú, sú o liečení sa z užívania drog, vo väčšine prípadov práve spojených s fajčením (alkohol skončil na druhom mieste). Oproti roku 2004, kedy sa liečilo niečo cez 2-tisíc ľudí, je dnes tento počet o tisícku vyšší. Tieto štatistiky však zahŕňajú liečenie zo všetkých drog, nielen z fajčenia cigariet.

„Zo závislosti boli liečení predovšetkým nezamestnaní. Z hľadiska najvyššej úrovne ukončeného vzdelania to boli najmä osoby so základným ukončeným vzdelaním. Až 83,2 % liečených boli slobodní ľudia a takmer polovica liečených pacientov žila s rodičmi v spoločnej domácnosti. Až 38 % drogovo závislých vyhľadalo liečbu z vlastnej iniciatívy alebo iniciatívy rodiny a priateľov,“ informuje NCZI.

Aj keď sa to na prvý pohľad nemusí javiť, tak Slovensko sa stáva z roka na rok zdravším. Fajčenie je síce každého osobná vec, no ak sa po tejto ceste vydáte, musíte sa zmieriť aj s rizikami, ktoré na nej časom určite stretnete.

Fajčíte?

 

Zdroj: plnielanu.sk, ourworldindata.org, sukl.sk, nczisk.sk, uvzsr.sk
Odporúčame