Preventívne prehliadky: Prečo klesol počet návštev u zubárov a čo hrozí, ak na prehliadku nepôjdete?

Úsmev zubárky

Naučte sa ako sa správne starať o chrup, no predovšetkým navštevujte preventívne prehliadky (Zdroj: Freepik/Racool_studio)

Zdravotné poisťovne na Slovensku sa zhodujú, že počas pandémie klesla účasť na preventívnych prehliadkach u zubárov. Poisťovne zároveň apelujú, že ak tento rok ľudia preventívnu prehliadku neabsolvujú, hrozí, že si budú musieť zákroky u zubára v budúcom roku hradiť sami.

Ak nebudete mať prehliadku, zákroky si uhradíte sami

„Kto nechodí na prevenciu, musí si podľa zákona ošetrenia zubného kazu v nasledujúcom kalendárom roku platiť celé sám. Tento rok síce bola výnimka na toto pravidlo, ale na budúci rok zatiaľ udelená nie je,“ upozornila Elena Májeková – riaditeľka sekcie zdravotného poistenia v Unione.

„V roku 2019 preventívnu prehliadku absolvovalo u zmluvného stomatológa 261.956 detí, v roku 2020 o 24 % menej, v 2021 o 20 % menej ako 2019, ale za šesť mesiacov roka 2022 sa počet absolvovaných preventívnych prehliadok dostal už takmer na polovicu roka 2019,“ priblížila Ivana Štefúnová z komunikačného oddelenia štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP).

Slabšiu návštevnosť udáva každá poisťovňa

U dospelých poisťovňa taktiež naďalej zaznamenáva pokles záujmu. V roku 2019 absolvovalo preventívnu prehliadku vyše 1,4 milióna poistencov, v roku 2020 číslo kleslo o 27 %. „Za minulý rok to bolo vyše 1,34 milióna poistencov,“ doplnila Štefúnová.

Dôvodom poklesu je aj to, že úhrada zdravotnej starostlivosti zdravotnou poisťovňou nebola podmienená absolvovaním preventívnej prehliadky. Nižšiu účasť na preventívnych prehliadkach pozorujú aj súkromné zdravotné poisťovne, napríklad Dôvera.

Zatiaľ čo v rokoch 2018 a 2019 navštívilo zubára z dôvodu prevencie 53 % dospelých a 49 % detských poistencov, v roku 2020 klesli čísla na 40 % u dospelých 44 % u detí.

Záujem o prehliadky určuje aj obdobie

V minulom roku záujem o prehliadky u dospelých stúpol na 45 %, u detí sa mierne znížil na 42 %. „Z hľadiska trendov v účasti na preventívnych prehliadkach môžeme konštatovať vplyv sezónnosti. Počas aktuálneho dovolenkového obdobia je účasť nižšia, v septembri očakávame nárast,“ dodáva manažér poisťovne Branislav Cehlárik.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chystáte sa darovať krv? Toto sú obmedzenia, ktoré sa vás týkajú, ak ste boli nedávno mimo Slovenska

Dôvera ďalej dodáva, že z pohľadu regiónov udáva najvyšší nárast účasti pacientov na preventívnych prehliadkach v Košickom a Prešovskom kraji. V Union-e absolvovali najviac „preventívok“ u zubára obyvatelia Trnavského, Banskobystrického a Bratislavského kraja. Najmenej však v Prešovskom, Žilinskom a Trenčianskom kraji.

Podľa hovorkyne Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej evidujú taktiež nižší záujem o prehliadky počas pandémie. „Kým v roku 2018 prišlo na preventívnu prehliadku 53 % poistencov, vlani to bolo len 42 %. V prevencii sú poctivejšie ženy – k zubárovi a na dentálnu hygienu ich chodí 57 %, kým mužov len 43 %,“ priblížila.

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame