Proti chorobám a pre krajšu pokožku: Zoceľte svoje telo otužovaním!

muž

sita

Existuje mnoho spôsobov ako posilniť svoje telo, aby bolo odolnejšie proti nepriaznivému pôsobeniu vonkajších vplyvov či rôznym ochoreniam, najmä prechladnutiam a infekciám. Jedným z nich je otužovanie, ktoré je dokonca súťažnou disciplínou. Nielenže posilňuje obranyschopnosť organizmu, ale robí ho aj menej citlivým na teplotné výkyvy, ktoré sú na našom území bežné. Otužovanie upevňuje zdravie a pevnú vôľu človeka a je ideálnou cievnou gymnastikou.

Otužovanie môže byť rekreačné, ale aj športové, ktoré predstavuje plávanie v studenej vode, čiže vo vode s teplotou menšou ako 10° C. K športovému otužovaniu, tzv. zimnému plávaniu, sa však človek musí dopracovať postupne. Praktický lekár pre dospelých z Dunajskej Stredy – MUDr. Jozef Makai, ktorý je zároveň predsedom združenia športového otužovania a diaľkového plávania s názvom Ľadové medvede, objasňuje: „Pod rekreačným otužovaním rozumieme sprchovanie studenou vodou, saunovanie a športovanie po celý rok vo voľnej prírode, napríklad behanie alebo bicyklovanie v ľahkom úbore. Zimné plávanie je vhodným doplnkom aj pre iné športové disciplíny – napríklad horolezectvo, diaľkové plávanie, potápanie, zimnú turistiku, lyžovanie a podobne.


Tiež by vás mohlo zaujať: Doprajte svojmu telu morskú soľ: Pomôže vášmu zdraviu aj kráse


Otužovať či neotužovať?

Ak sa teda rozhodneme začať s týmto spôsobom posilňovania tela, je potrebné nechať si naše rozhodnutie odobriť lekárom, aby sa nestalo, že to, čo nám malo pomôcť, by nám nakoniec ublížilo. Najmä po 40-tke je zdravotná prehliadka a súhlas lekára priam nevyhnutnosťou. Je dobré si uvedomiť, že otužovanie je dlhodobá záležitosť a vyžaduje si vašu trpezlivosť, pretože ovocie v podobe väčšej obranyschopnosti prináša až po viac ako roku pravidelného „tréningu“.

Začnite doma

Najlepším obdobím, kedy začať s otužovaním, je leto. Domáce otužovanie je prvým krokom, ktorý nesmiete vynechať. Spočíva v sprchovaní studenou vodou, respektíve v postupnom ochladzovaní vody. Zásady domáceho otužovania:

  • dôležitá je najmä pravidelnosť, pretože ak by ste začali a neskôr čo i len pár dní vynechali, telo si musí zvykať odznova
  • studenú sprchu si doprajte vždy ráno, pred raňajkami, prípadné večerné sprchovanie chladnou vodou je iba doplňujúce
  • nezabudnite si vyhradiť dostatok času, aby ste sa neponáhľali a nespôsobovali si zbytočný stres
  • sprchujte sa v stoji
  • studená sprcha by mala trvať v lete 3-5 minút, v zime 1-3 minúty
  • počas sprchovania sa pohybujte, prešľapujte z nohy na nohu alebo tancujte
  • môžete si pospevovať, usmievať sa, navodiť si dobrú náladu, čím posilníte aj ducha a svoju pevnú vôľu
  • vlasy si nikdy nesprchujte, ukryte ich pod plaveckú čiapku alebo dávajte pozor, aby ste si ich nezamočili.
  • po otužovaní sa dobre poutierajte do suchého uteráka
  • nakoniec sa zahrejte cvičením a doprajte si zdravé raňajky
  • ľadovú sprchu vynechajte, ak ste požili alkoholické nápoje

Tiež by vás mohlo zaujať: Dolieha na vás jarná únava? 10 trikov, ako s ňou raz-dva zatočíte


Otužovanie vonku v pravý čas

S otužovaním vonku môžete začať po 6 mesiacoch až 2 rokoch, v závislosti od pravidelnosti domáceho otužovania, fyzickej zdatnosti aj telesnej predispozície. Ak sa cítite pripravení, môžete začať bicyklovať, behať s neskôr aj plávať, za každého počasia, najskôr však v lete, postupne aj na jeseň a v zime, kedy je potrebné byť neustále v pohybe.

Otužilcom telom aj dušou

Dá sa povedať, že otužovanie je spôsob života. Otužilý človek okrem samotného otužovania, dbá aj na to, aby chodil spať v pravidelnom čase, aby spal pod ľahkou prikrývkou, zbytočne sa príliš teplo neobliekal, po otužovaní sa vyhýbal nadmernému príjmu tukov, sledoval svoje telo a nepreceňoval svoje sily. Hoci je otužovanie beh na dlhú trať, oplatí sa mu podľahnúť.

Zdroj: sita, sita, Andrea
Odporúčame