Prvé plazma centrum na Slovensku: Nájdete ho na východe, odoberú vám ju aj bez krvi

odber krvi

Odber krvnej plazmy bude možný od piatku v Michalovciach (Zdroj: Freepik/kertaskering)

Michalovská nemocnica otvorila tento piatok prvé plazma centrum v našej krajine. Odber krvnej plazmy tým činom už nebude viazaný na odber krvi. Darcovské centrum sa stáva súčasťou medzinárodnej siete PMF (Plasma Master File), čo mu umožňuje dodávať plazmu zahraničným výrobcom liekov z plazmy.

Plazma je pre niektorých nevyhnutná

„Krvná plazma sa dá získavať dvoma spôsobmi, a to odbermi celej krvi, z ktorej sa získava približne 260 mililitrov plazmy, alebo plazmaferézami, z čoho je výťažnosť plazmy približne 650 mililitrov. Týmto spôsobom preto dokážeme získať podstatne väčšie množstvo,“ priblížila Ingrid Mrázová, primárka hematologicko-transfúziologického oddelenia nemocnice v Michalovciach.

Lieky z krvnej plazmy majú veľmi široké využitie, napríklad na liečbu imunitných, akútnych, onkologických, neurologických či infekčných ochorení. Slovensko aj napriek tomu v množstve odobranej krvnej plazmy oproti iným krajinám výrazne zaostáva.

Zmenu by mohla priniesť vynovená legislatíva s platnosťou od začiatku tohto roka, ktorá umožňuje vyvážať krvnú plazmu viacerým zahraničným spracovateľom, keďže na Slovensku takýto spracovateľ nie je.

„Na Slovensku máme približne 3000 pacientov, ktorí sú na lieky z krvnej plazmy odkázaní. Len jeden pacient s imunodeficienciou pre svoju liečbu potrebuje 137 darcov, niektorí pacienti s najvážnejšími neurologickými ochoreniami niekoľkonásobne viac,“ uviedla komunikačná špecialistka siete nemocníc Svet zdravia Bianka Krejčíová.

V pláne sú ďalšie nové centrá

Sieť nemocníc avizuje do budúcna otvoriť ďalšie plazma centrá. Čoskoro by mali pribudnúť v Galante a Dunajskej Strede. Centrá by mohli pomôcť zvýšiť objem odobranej plazmy, čím sa zároveň pre slovenských pacientov zvýši dostupnosť liekov z krvnej plazmy nielen množstvom, ale aj rôznymi druhmi a variantmi.

Krvnú plazmu môže darovať zdravý človek vo veku od 18 do 60 rokov s hmotnosťou nad 50 a do 130 kilogramov približne 16-krát za rok. „Odbery plazmy sú v porovnaní s darcovstvom krvi šetrnejšie a telo si všetky zložky dokáže nahradiť do 48 hodín od odberov,“ dodáva špecialistka Krejčíová.

Na darcovstvo krvnej plazmy v Michalovciach sa dá objednať na telefónnom čísle 0905645238, onedlho aj prostredníctvom registračného online systému. Odbery sa vykonávajú v utorky medzi 10.00 a 14.00 h, samotnému odberu predchádza vstupná prehliadka. Odber vrátane prehliadky trvá 45 až 60 minút. Viac informácií o darcovstve krvnej plazmy je dostupných na webe darujemplazmu.sk.Odporúčame