Jedna z prvých liečivých rastliniek už kvitne: Prvosienka jarná vás svojimi účinkami prekvapí!

Prvosienka jarná

Prvosienka má všestranné využitie (Zdroj: GettyImages)

Chystáte sa na medvedí cesnak? V posledných rokoch v jeho tieni zostáva veľa liečivých rastliniek, a k tým neprávom opomínaným patrí aj prvosienka jarná. Jedna z prvých „liečiviek“ kvitne v mesiacoch marec až máj, takže práve teraz je ideálny čas na jej zber.

Prvosienka jarná je nízka trvalka s prízemnými listami a so žltými kvietkami na konci dlhej stonky. Nájdete ju väčšinou na polotienistých trávnatých plochách s dostatkom vlahy. Určite nehrozí, že by ste si ju pomýlili – patrí totiž medzi prvé jarné rastliny, ktoré sa v tomto období krásne vynímajú a zaujmú aj sladkastou vôňou.

Uplatnenie v medicíne aj kozmetike    

Liečivé účinky prvosienky jarnej sú známe už po stáročia. Rastlinka obsahuje saponíny, ktorý zrieďuje hlieny v prieduškách a pľúcach. Vďaka tomu sa s úspechom využíva na uľahčenie vykašliavania a potlačenie zápalu. Okrem saponínov obsahuje aj flavonoidy, glykosidy, kyselinu askorbovú, horčičnú a kremičitú, éterický olej či sacharidy. Kvety a listy sú bohaté na vitamín C a betakarotén, ktoré majú antioxidačné účinky a priaznivo ovplyvňujú imunitný systém. Z ďalších cenných látok sú to najmä minerály draslík a vápnik.

Popri liečbe kašľa a zápalových ochorení prvosienku jarnú využijeme napríklad pri nespavosti, podráždenosti a migréne. Prvosienka prečisťuje krv, pomáha pri reumatických ťažkostiach a má aj močopudné účinky. Využíva sa tiež pri dne, obrne a ako prevencia pred mozgovou porážkou. Bylinkári ju odporúčajú ako prostriedok posilňujúci srdce a zmierňujúci prechladnutie.

Nielen medicína však siaha po prvosienke jarnej, na svoje si príde aj kozmetický priemysel. Rastlinka má skvelé výsledky pri zmierňovaní podráždenia pokožky, eliminácii akné a odstraňovaní bradavíc. Pomáha aj pri kandidóze a iných hubových a plesňových ochoreniach kože.


Mohlo by vás zaujať: Prvosienka jarná: Využijete ju pri ťažkostiach s dýchaním aj na upokojenie


Ako prvosienku používať?

Kvôli zachovaniu podzemnej časti rastlinky sa odporúča zbierať len stonky s kvetmi. Zber je vhodné načasovať na slnečné dni, keď rastlina obsahuje najviac účinných látok. Najlepším spôsobom použitia prvosienky jarnej je bylinný výluh, respektíve čaj. Stačí 20 g čerstvých alebo 5 g sušených kvetov zaliať vriacou vodou a nechať 5 až 10 minút lúhovať. Čaj z prvosienky pijeme trikrát za deň, najlepšie po jedle. Kvety sa skvele hodia aj do šalátov, konzumovať ich možno surové. Rovnako ich môžeme použiť na príjemný relax do kúpeľa.

Na vonkajšie použitie pri problémoch s pokožkou či pri kandidóze sú vhodné tinktúry a oleje, ktoré na postihnuté miesto aplikujeme 2- až 3-krát denne. Tinktúru si pripravíme tak, že rozdrobíme 40 g sušených alebo 200 g čerstvých kvetov a stoniek prvosienky, dáme ich do fľaše a zalejeme 4 decilitrami 70-percentného alkoholu. Fľašu dobre uzatvoríme a obsah necháme dva týždne lúhovať. Pravidelne pretrepávame. Po 14 dňoch precedíme cez gázu a hotovú tinktúru ešte môžeme zriediť so 135 ml destilovanej vody a 55 mililitrami 70-percentného alkoholu.

Opatrnosť u alergikov: Prvosienka nie je vhodná pre tehotné ženy a pre ľudí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, pretože látky obsiahnuté v rastlinke by mohli ich účinky znásobiť. Rovnako pozor pri citlivosti na aspirín, keďže prvosienka obsahuje kyselinu salycilovú. U alergikov sa výnimočne môžu vyskytnúť podráždenie pokožky či vyrážka.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame