Prvosienka jarná: Využijete ju pri ťažkostiach s dýchaním aj na upokojenie

Prvosienka jarná

thinkstockphotos.com

Prvosienka jarná so žltými kvietkami patrí medzi prvých poslov jari a svojím vzhľadom poteší nejedného návštevníka prírody. Ak k nej privoniate bližšie, zistíte, že má príjemnú medovú arómu. Rastie takmer v celej Európe na lúkach i v lesoch a je neodmysliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva.

Ak chcete jej lístočky použiť do šalátov alebo si z nej pripraviť čaj, vypestujte si prvosienku doma, alebo si ju kúpte v sušenej podobe v lekárni, či v obchodoch s liečivými rastlinami, pretože v mnohých krajinách patrí medzi zákonom chránené rastliny.

Pestujeme prvosienku doma

Prvosienka je vhodná na pestovanie v záhonoch i v kvetináčoch. Aj keď pri pestovaní v kvetináčoch nemá dlhú životnosť. Potrebuje pre svoj rast vhodné podmienky, ako napríklad polotieň, to znamená, že ju neumiestňujeme na priame slnko. Je vhodné dopriať jej kyprú humóznu pôdu a primeranú vlahu. Semiačka sa vysievajú až v teplejších mesiacoch, teda najskôr v máji.


Mohlo by vás zaujať: Čaje z čerstvých jarných rastlín: Tieto sú pre vás skutočným elixírom


Na zber sú určené hlavne kvety a korene

Na zber a následné sušenie sú vhodné hlavne kvety a korene prvosienky. Kvety zbierame v čase kvitnutia aj s kúskom stonky (maximálne 1 centimeter) v mesiacoch marec až máj. Samozrejme, robíme tak za suchého počasia. Následne sa kvietky sušia na suchom a teplom mieste alebo v sušičke, kde teplota nepresiahne 40 stupňov Celzia. Možno z nich pripravovať zápary, pridať ich do kúpeľa alebo využiť na inhalovanie. Korene sa vykopávajú od marca až do jesene. Po zbere sa umyjú a sušia podobne ako kvety. Čo sa týka listov, zbierajú sa hlavne mladé listy, ktoré sú výbornou súčasťou jarných šalátov.

Pozitívne účinky prvosienky jarnej

  • Prvosienka jarná sa využíva hlavne pri ťažkostiach s dýchacím aparátom – uľahčuje vykašliavanie hlienov, okrem toho podporuje potenie.
  • Slúži ako diuretikum a prináša úľavu aj pri reumatických ťažkostiach.
  • V ľudovom liečiteľstve sa využíva ako prostriedok na posilnenie srdca.
  • Prvosienka má aj detoxikačné účinky – očisťuje organizmus od toxických látok.
  • Má výborné upokojujúce účinky, čiže pomáha bojovať proti stresu, nervozite, bolestiam hlavy, migrénam i ťažkostiam so zaspávaním.
  • Odvar z koreňov blahodarne pôsobí na močové ústrojenstvo.

Ale pozor, prvosienka je vhodná skôr na kombinovanie s inými liečivými rastlinami ako na dlhodobé samostatné užívanie. Vo väčších dávkach môže totižto spôsobiť žalúdočné nevoľnosti a hnačky.


Mohlo by vás zaujať: Krásna v záhrade, zdravá pre telo: Vyskúšajte účinky kapucínky


Tipy na použitie prvosienky

Zápar z prvosienky jarnej vhodný pri prechladnutí

Na prípravu záparu sa najčastejšie používa vňať, čiže listy a kvety. Ako na to? 2 čajové lyžičky zalejeme vriacou vodou a necháme 10 minút lúhovať. Pijeme 3 šálky denne.

Odvar prinášajúci úľavu pri zápale pľúc

Na odvar sa využívajú korene prvosienky jarnej – 1 polievková lyžica koreňa sa nakrája a nechá lúhovať 15 – 20 minút v studenej vode. Následne sa zmes privedie k varu, vypne sa a nechá ešte 15 minút lúhovať. Pijú sa 3 šálky denne po dúškoch.

Čaj proti nespavosti od liečiteľky Márie Trebenovej

Prvosienka jarná nechýba ani medzi liečivými rastlinami Márie Trebenovej. Proti nespavosti odporúča nasledujúcu zmes rastlín:

Zmiešajte 50 g kvetov prvosienky, 25 g kvetov levandule, 10 g ľubovníka bodkovaného, 15 g chmeľových šištičiek a 5 g valeriány lekárskej. Z jednej čajovej lyžičky tejto zmesi si pripravte zápar, ktorý zalejte ¼ litrom vriacej vody a nechajte lúhovať 3 minúty. Čaj pite po dúškoch pred plánovanou dobou odpočinku. 


Na čo všetko využívate prvosienku vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mirka
Odporúčame