Zvažujete kúpu nového auta? A čo tak hybrid?!

auto

SITA

Sú čoraz dostupnejšie! Pri kúpe nového motorového vozidla sa dnes už nemusíte rozhodovať len medzi benzínovým a dieselovým pohonom. Súčasný trh totiž ponúka slušné množstvo modelov v rámci alternatívy, ktorá spája dva systémy hnacej sily. Myslite úspornejšie a zároveň ekologicky – spoznajte výhody hybridných áut.

Čo si predstaviť pod pojmom hybrid?

Od automobilov, ktoré bežne stretávame na cestách, sa hybridy líšia predovšetkým tým, že na ich pohon slúžia až dva zdroje hnacej sily – motor spaľujúci naftu alebo benzín a elektromotor. Tieto dve poháňacie jednotky navzájom spolupracujú a dopĺňajú sa v závislosti od toho, akej jazde sa vozidlo musí prispôsobiť. V meste, pre ktoré sú typické dopravné zápchy, časté preraďovanie a vlečúce sa tempo, je využívaný práve elektromotor. Ten je pri takejto jazde nielen efektívnejší, ale navyše sa výrazným spôsobom podieľa na znižovaní škodlivých emisií v ovzduší. Ak, naopak, potrebujete vyraziť na diaľnicu, auto využíva klasický spaľovací motor. Ten sa zapína až vtedy, keď je jeho sila nevyhnutná, čiže pri rozbiehaní sa alebo pri zrýchlení. Ak hybrid stojí, spotreba pohonnej hmoty je nulová.

Výhody, ktoré si pri hybride zamilujete

  • Nižšia spotreba – do hybridu budete tankovať až o 20 – 30% paliva menej
  • Priateľskejší efekt na životné prostredie – redukcia emisií o 25 – 35% oproti „benziňáku“
  • Tichšia jazda
  • Ospevovaný elektrický mód – pri vzdialenostiach do 5 kilometrov a malých rýchlostiach
  • Komfort – rovnaký, prípadne vyšší oproti bežným autám

Aj hybridy majú muchy

O tom, že nie je všetko zlato, čo sa blyští, sa presvedčíte už pri samotnej kúpe. Prítomnosť zložitého systému dvoch motorov sa totiž negatívnym spôsobom odráža na vyššej cene. Čo pri zohľadnení aktuálneho stavu svetovej ekonomiky môže konečného spotrebiteľa pri rozhodovaní sa výrazne ovplyvniť. Polemizovať by sa dalo aj v prípade priaznivejšieho efektu na životné prostredie. Hybrid síce neprispieva do smogu toľko, ako bežné vozidlo, výroba a recyklácia elektromotorov je však zaťažkávajúcou skúškou samou o sebe. „Je to strata času, sú oveľa účinnejšie spôsoby, ako chrániť životné prostredie. Tento je viac-menej kozmetický,“ netají sa svojím skeptickým názorom čitateľ z Rožňavy.

Významný medzistupeň

Aj keď názory na pribúdajúce hybridy na našich cestách sa rôznia, automobilky sa na ich predaj zatiaľ sťažovať nemôžu. Faktom zostáva, že všetky z nich očakávajú moment, kedy ropný lobbing prestane brzdiť vývoj vozidiel na báze čistej energie. Dovtedy nám neostáva nič iné, len sa tešiť aj z takých úspechov, aký hybrid z hľadiska eko-hitov predstavuje.

Zdroj: SITA, SITA, Johnny
Odporúčame