Skvelá správa pre všetkých cyklistov: Začala sa výstavba prvého úseku novej cyklotrasy!

ľudia na bicykloch v prírode

Plánovaná cyklotrasa má mať až 70 kilometrov (Zdroj: Pixabay/Antranias)

Prvý úsek hornonitrianskej cyklomagistrály povedie po korune hrádze rieky Nitra a spojí partizánsku časť Šimonovany s Malými Bielicami. S výstavbou úseku začal investor – Trenčiansky samosprávny kraj (TSK) vo štvrtok poklepaním základného kameňa stavby. Cyklistická trasa za 1,3 milióna eur vznikne vďaka finančnej podpore z fondov Európskej únie.

Začiatok veľkého projektu

„Hornonitrianska cyklomagistrála bude mať po svojom dokončení 70 kilometrov, ide o druhý veľký projekt TSK po Vážskej cyklomagistrále. Začíname ho prvým úsekom s dĺžkou 4,6 kilometra Partizánske – Šimonovany,“ uviedol predseda TSK Jaroslav Baška.

Podľa neho bude výstavba úseku trvať 52 dní, teda necelé dva mesiace. „Tento úsek bude stáť 1,3 milióna eur, získali sme naň peniaze z Integrovaného regionálneho operačného programu,“ doplnil. Dodávateľom prác je spoločnosť Strabag.

Pôvodne mala samospráva Partizánskeho investíciu realizovať v rámci cezhraničného projektu. Valašské Meziříčí ale kvôli finančnej náročnosti od realizácie svojho projektu ustúpilo. Mesto sa následne dohodlo s krajskou samosprávou, že projekt zrealizuje TSK, pripomenul primátor Jozef Božik.

Chystajú sa aj ďalšie úseky

S výstavbou cyklotrasy chce samospráva podľa neho pokračovať. Na výstavbu úseku ďalej až do priemyselného parku získala totiž súkromné zdroje z nadácie. „Ide o ďalších 1,4 kilometra. To znamená, ak všetko dobre dopadne, v tomto roku by v Partizánskom mohlo pribudnúť viac ako šesť kilometrov cyklochodníkov s tým, že ďalších 0,5 kilometra pribudne priamo na Námestí SNP v rámci rekonštrukcie južnej vetvy,“ skonštatoval.

Krajská samospráva už plánuje aj nasledujúci úsek Hornonitrianskej cyklomagistrály, a to smerom na bystričiansku časť Chalmová. Na projekt chce žiadať financie z Plánu obnovy a odolnosti SR, avizoval Baška. Pripravujú sa tiež úseky v Chrenovci-Brusne, Bojniciach a Bošanoch.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: plnielanu.sk, TASR
Odporúčame