Robí vám problém zaspávanie? Skúste týchto overených 5 rituálov, ktorá vám pomôžu!

Existujú však osvedčené tipy, ktoré ak zaradíte do svojej spánkovej rutiny, pomôžu skrátiť dobu, počas ktorej zaspíte (Zdroj: Freepik/gpointstudio)

Bezsenné noci dokážu byť veľmi vyčerpávajúce. Odpočítavate minúty, kedy sa snažíte zaspať, no sú z nich hodiny, kedy sa do tohto stavu nedokážete dostať. Premýšľate o všetkom možnom, snažíte sa zaspať a zdá sa vám, že vás mozog odmieta spoluprácu, a nechce sa vypnúť. Existujú však osvedčené tipy, ktoré ak zaradíte do svojej spánkovej rutiny, pomôžu skrátiť dobu, počas ktorej zaspíte. Získate tak pokojný a plnohodnotný spánok, počas ktorého nadobudnete sily do ďalšieho dňa!

Pravidelnosť

Základným potenciálom pre zlepšenie kvality spánku je pravidelný spánkový režim. Pokúste sa o zavedenie akejsi rutiny, ktorá bude zahŕňať aj to, že budete chodiť spať (a aj vstávať) v rovnakom čase. Samozrejme, aj počas víkendov… Vaše telo si tak privykne na pravidelnosť, čím sa zosynchronizuje vaše zaspávanie.

Relaxujte!

Mať relaxačný rituál je na nezaplatenie! Je to chvíľka pre vás, počas ktorej spomalíte aj po tom najnáročnejšom dni. Pre pokojný spánok je to priam nutnosť! Úľavu si môžete navodiť teplým kúpeľom, počúvaním obľúbenej hudby, prečítaním si obľúbenej knihy (alebo aspoň pár stránok), či skúsiť meditáciu.

Základom je, aby ste sa vyhli stimulujúcim aktivitám, ktoré by vás mohli rozrušiť. Sem sa zaraďuje napríklad aj pozeranie televízie či používanie mobilu. Obrazovku by ste tak ideálne mali odložiť hodinu pred spaním. Modré svetlo, ktoré tieto zariadenia vysielajú, totiž môže spôsobovať narušenie vášho spánkového cyklu.

Pripravte si príjemné prostredie

To znamená, že je vhodné, aby ste si dobre vyvetrali, a následne zatemnili okná. Minimalizujete si tak vonkajšie svetelné vplyvy, ktoré by vás mohli pri zaspávaní rozrušiť. Pred ľahnutím si do postele sa uistite, že vám teplota izby vyhovuje. Dôležitou súčasťou kvalitného spánku je aj príjemná a pohodlná posteľ, vankúše a periny.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pripravte svojmu psíkovi zdravé a mrazené pochúťky: Počas horúcich letných dní sa schladí, aj si zamaškrtí!

Vypnite hlavu!

Pokiaľ sa vám pri ľahnutí do postele automaticky aktivuje hlava, a nabehnú vám do mysle nechcené myšlienky, skúste si pred spaním, v rámci rituálu, písať denník alebo akýsi zoznam toho, čo vás trápi, a nad čím premýšľate. Týmto spôsobom si dokážete za pár minút uvoľniť myseľ…

Pozor na to, čo konzumujete!

Je jasné, že ak sa nevyvarujete konzumácii stimulujúcich látok, akými je kofeín a alkohol, budete mať so zaspávaním problém. Vyvarujte sa týmto látkam aspoň niekoľko hodín pred spaním, uvidíte, ako ľahko sa vám bude zrazu zaspávať.

Rada na záver

Pamätajte na to, že každý človek je individuálny, a je dôležité nájsť si tú svoju rutinu, ktorá bude spĺňať vaše potreby a požiadavky. Buďte trpezlivý, vytrvajte v návykoch, a po pár dňoch sa vaše úsilie zhodnotí v prospech, ktorý si tak veľmi želáte!

 

Sledujte nás aj na Instagrame

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame