Ste neustále vyčerpaný a nedokážete si zapamätať nové informácie? Nemyslite na najhoršie, zamerajte sa na toto

nové informácie o spánku a spiaci človek

Nedostatok spánku môže zvýšiť aj riziko zranenia (Zdroj: Unsplash/Shane)

Ak máte problém si zapamätať nové informácie alebo sa neviete sústrediť, mali by ste sa zamerať na svoj spánok. Telu treba dopriať pravidelný, kvalitný a dostatočný spánok, jeho dostatok rozhodne netreba podceňovať. Poukázala na to Natália Šranková z poradne zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Upozornila, že kvalita aj kvantita spánku sa odrážajú na psychickom a fyzickom zdraví, a tým ovplyvňujú kvalitu života.

Nedokážete si zapamätať nové informácie a neviete sa sústrediť?

Tieto problémy sú väčšinou prvými varovnými príznakmi, že s naším organizmom niečo nie je v poriadku. Pozorujte sa a možno celkom prirodzene zistíte, že problém má našťastie jednoduchšie riešenie, ako si myslíte.

„Spánok je biologický proces, ktorý je nevyhnutný na regeneráciu organizmu, načerpanie energie a celkový priebeh jednotlivých procesov v tele človeka,“ vysvetlila odborníčka s tým, že nedostatok spánku môže viesť k vážnym zdravotným následkom.

Priblížila, že bez dostatočného spánku človek nedokáže dostatočne prijímať a zapamätávať si nové informácie a sústrediť sa. Spánok je dôležitý aj pre fyzický výkon, ako aj pre zotavenie po fyzickom výkone. Pri nedostatku spánku dochádza k rýchlejšiemu fyzickému vyčerpaniu, spomaleniu reakčného času, a tým sa zvyšuje riziko zranenia.

Správny spánkový režim prispieva k dobrému zdravotnému stavu

Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu je dôležité aj z hľadiska predchádzania rozvoju rôznych ochorení. Nedostatok spánku môže zvyšovať riziko rozvoja kardiovaskulárnych ochorení či narúšať spracovanie glukózy v tele, a tak zvyšovať riziko vzniku cukrovky. „Prebiehajúci nedostatok spánku takisto môže ovplyvňovať imunitné procesy, čo môže viesť k nedostatočnej alebo oneskorenej imunitnej odpovedi voči infekciám, a teda k ľahšiemu infikovaniu a ťažšiemu priebehu ochorenia“, dodala Šranková.

Základné pravidlá zdravého spánkového režimu podľa odborníčky:

  • dospelý človek by mal spať približne sedem až osem hodín,
  • dbať na zdravé spánkové návyky,
  • zaspávať a vstávať približne v tých istých časoch,
  • niekoľko hodín pred spánkom vynechať konzumáciu kofeínu, nikotínu, alkoholických nápojov či väčších, vysokokalorických porcií jedál,
  • nevykonávať pred spánkom fyzickú aktivitu, ale venovať sa skôr relaxačným činnostiam,
  • dôležitá je aj vhodná teplota v miestnosti na spánok,
  • pohodlný matrac a vankúš,
  • dostatočná tma a ticho a neprítomnosť elektronických zariadení.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Poznáte toto netradičné ochorenie? Jeho signálom býva svalová slabosť či viditeľný pokles viečka

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk, TASR
Odporúčame