Raňajkové kultúry: Akými pochúťkami začínajú svoj deň ľudia z rôznych kútov sveta?

raňajky na stole

Po výdatných raňajkách by ste nemali cítiť hlad aspoň štyri hodiny (Zdroj: Freepik/KamranAydinov)

Z každej strany počúvame, že raňajky by mali byť pevným základom nášho dňa. Každý z nás ma iné preferencie a inú overenú klasiku, po ktorej neustále siaha. Pokiaľ túžite vyskúšať niečo nové a potrebujete sa inšpirovať, alebo vás len zaujímajú raňajkové kultúry nášho sveta, ste na správnom mieste.

Švajčiarsko

Počas pracovného týždňa si väčšina Švajčiarov zvolí na raňajky birchermüesli. Ide o zmes ovsených vločiek s orechmi v štýle granoly, ktorá sa zvyčajne podáva s hustým jogurtom. Je to pokrm nenáročný a rýchly na prípravu, no za to vás určite zasýti. Cez víkendy na ich raňajkovom stole nájdete roesti (zemiakové placky) so syrmi a údeninami alebo zopf, čo je pletený vaječný chlieb. Rovnako ako naša vianočka, podáva sa s medom, maslom alebo džemom.

zemiakové placky roesti
Roesti/rösti je tradičný švajčiarsky pokrm pripravovaný zo zemiakov (Zdroj: Freepik/timolina)

Etiópia

V tejto krajine existuje veľa odrôd obilnín, a preto ľudia často raňajkujú kaše. Jednou z obľúbených pochutín je genfo, ktoré sa vyrába zmiešaním jačmennej múky s vriacou vodou, kým sa nevytvorí husté, lepkavé cesto, ktoré sa potom vytvaruje do kôpky s jamkou v strede. Jamka sa zvyčajne naplní maslom zmiešaným s etiópskou zmesou korenia berbere a na okraje tejto pochutiny sa často dávajú kúsky jogurtu.

Japonsko

Mnoho ranných jedál v Japonsku pozostáva z výberu malých tanierov, z ktorých každý obsahuje niekoľko súst tradičného japonského jedla. Zastúpené sú ryby ako losos alebo makrela, miso polievka, nakladaná zelenina a ryža. Nechýba ani tamagoyaki, mierne sladká rolovaná omeleta vyrobená z tenkých vrstiev vajíčok v obdĺžnikovej panvici, ktorá jej dodáva charakteristický tvar.

Singapur

Pri tradičných singapurských raňajkách nesmie chýbať kaya toast. Ide o obyčajný opekaný sendvič, no jeho hlavnou zložkou je voňavá kaya – sladký džem vyrobený z kokosového mlieka, vajec a niekedy aj pandanových listov pre žiarivú zelenú farbu a chuť.

kaya toast
Sladký džem kaya sa vyrába z kokosového mlieka, vajec a niekedy aj pandanových listov (Zdroj: Freepik/michaelnero)

Maroko

Spolu s mätovým čajom sú na marockom raňajkovom stole základom krupicové chleby. Baghrir sú malé a tenké palacinky vyrobené z krupice alebo múky. Pri správnom postupe výroby sa na povrchu cesta objavia malé dierky, ktoré nasiaknu akúkoľvek prísadu (väčšinou maslo alebo med), s ktorou sa podávajú. Harcha sú hrubšie palacinky, ktoré majú chrumkavú kôrku z posypu hrubej krupice. Môžu byť podávané so syrom, maslom, džemom alebo medom.

Austrália

Austrálčania si potrpia na výživné čerstvé produkty a ich „brekkie“ (austrálsky slang pre raňajky) tvorí napríklad klasický toast s avokádovou nátierkou, raňajková miska farro s uvareným vajíčkom a zeleninou alebo ryžový puding s jogurtom, semienkami a bobuľami. Ako ranný nápoj obľubujú flat white – espresso s vysokým pomerom našľahaného mlieka a peny.

Argentína

Na argentínskych raňajkách si určite pochutia milovníci sladkého. Základom ich prvého jedla dňa je pečivo rôznych tvarov, veľkostí a chutí. Medzi najobľúbenejšie patria napríklad medialunas – brioškové pečivo v tvare croissantu; vyprážané šišky bolas de fraile a churros, ktoré sú často máčané v čokoláde. Mnohé buchtičky sú plnené dulce de leche, čo je latinskoamerická karamelová sladkosť alebo vanilkovým krémom.

churros s omáčkou
Churros, pečivo podobné šiškám, je rozšírené najmä na Pyrenejskom polostrove či v Latinskej Amerike (Zdroj: Freepik/WS Studio BR)

Nemecko

Hlavnú úlohu v tradičných nemeckých raňajkách zohrávajú najmä klobásy, údeniny, syry a pečivo vrátane praclíkov. Okrem toho si Nemci ráno doprajú vajíčka namäkko a rôzne nátierky, ako je domáci džem.



Zdroj: plnielanu.sk, cnn.com
Odporúčame