Aj vám sa zdá, že každý vo vašom okolí je chorý? V takýchto prípadoch pomôže nielen návšteva lekára, ale aj kľudový režim. Telu však môžeme pomôcť aj pomocou prírody a rastlín. Mnohé liečivé rastliny majú antibakteriálne, antivírusové či protizápalové účinky a ich pestovanie je pritom jednoduché. Ktoré rastliny odporúčame mať doma?
1. Šalvia lekárska
Šalvia je jednou z najstarších liečivých rastlín. Vyznačuje sa výraznou vôňou a jej listy obsahujú silné antibakteriálne a protizápalové látky, ktoré sú ideálne pri bolestiach hrdla, zápaloch ústnej dutiny alebo pri kašli. Pestovanie šalvie je jednoduché. Stačí, ak má rastlina slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Zalievanie by malo byť mierne, pretože šalvia neznesie premokrenie.
Pri chrípke a nachladnutí je šalviový čaj skvelým pomocníkom. Na jeho prípravu postačí, ak zalejete tri-štyri čerstvé lístky šalvie 250 ml horúcej vody a necháte lúhovať 10 minút. Pite 2-3 krát denne, najmä pri bolestiach hrdla alebo pri pocite začínajúcej nádchy.
Ak vás trápi zapálené hrdlo alebo afty v ústach, pripravte si šalviový odvar na kloktanie. Do pol litra vriacej vody nasypte dvakrát viac šalvie ako na čaj a nechajte lúhovať aspoň 15 minút. Kloktať môžete niekoľkokrát denne, najmä po jedle.

2. Medovka lekárska
Medovka je nielen krásne voňajúca bylinka, ale aj silný bojovník proti vírusom a stresu. Pomáha upokojiť telo, podporiť imunitu a zmierniť kašeľ či nádchu. Pestovať ju môžete v kvetináči, na parapetnej doske v kuchyni aj v záhrade. Pamätajte na to, že obľubuje skôr polotieň a pravidelnú zálievku.
Medovka sa najčastejšie pri chrípke využíva v podobe čaju. Jednu polievkovú lyžicu sušených alebo niekoľko čerstvých listov zalejte 250 ml horúcej vody a nechajte lúhovať 10 minút. Čaj pite večer, pomôže vám lepšie spať a podporí regeneráciu tela.
Pri nádche môžete skúsiť inhaláciu – do misky s horúcou vodou pridajte hrsť sušených listov medovky, zakryte si hlavu uterákom a inhalujte 5 – 10 minút. Toto vám uvoľní upchatý nos a zmierni bolesť hlavy.
3. Tymian
Obľúbenou liečivou bylinkou je aj tymian. Obsahuje silné antiseptické látky, ktoré pomáhajú pri kašli, zápale priedušiek a infekciách dýchacích ciest. Táto bylinka miluje slnečné miesto a dobre priepustnú pôdu. Dariť sa mu bude v záhrade, v kvetináči na balkóne ale aj na parapetnej doske v kuchyni.
A ako ho využiť? Pri kašli si pripravte tymianový čaj. Postup je rovnaký ako pri medovke alebo šalvii. Do hrnčeka dajte jednu čajovú lyžicu sušeného tymianu, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Ak si chcete pripraviť tymianový sirup proti kašľu, povarte dve hrste čerstvého tymianu v pol litri vody približne 10 minút, sceďte a pridajte med a citrón. Užívajte 2-3 lyžičky denne pri silnom kašli.

4. Echinacea
Vhodné je pestovať doma aj echinaceu. Tá je známa svojimi imunostimulačnými účinkami. Pestuje sa jednoducho, tiež jej stačí iba slnečné miesto a pravidelné zavlažovanie.
Pri prvých príznakoch nachladnutia si pripravte čaj, postup je totožný ako pri akejkoľvek rastline vyššie. Avšak pozor. Tento čaj môžete piť maximálne 10 dní, aby si telo na echinaceu nezvyklo.
5. Cibuľa a cesnak
Nie je to zrovna rastlina, no určite sa oplatí mať aj domáci cesnak alebo cibuľu. Obe potraviny sú najsilnejšie prírodné antibiotiká, ktoré máme bežne v kuchyni. Cibuľový sirup proti kašľu si pripravíte tak, že 1 nadrobno nakrájanú cibuľu zalejete medom a necháte odstáť niekoľko hodín. Sirup užívajte po lyžičkách 3-krát denne. Vždy obdeň si však pripravte nový sirup.
Cesnak môžete konzumovať surový, ideálne v kombinácii s medom alebo zázvorom. Rozpučený strúčik zmiešajte s medom a užívajte pri prvých príznakoch prechladnutia. Vedeli ste, že cesnak podporuje vykašliavanie hlienov a pôsobí proti vírusom?

Zdieľať na
Zdieľaní