ROZHOVOR Matúš Vallo v exkluzívnom rozhovore prezradil, prečo v sobotných voľbách pôjde o budúcnosť Bratislavy

Matúš Vallo

Cítim chuť a nadšenie meniť Bratislavu k lepšiemu (Zdroj: Matúš Vallo)

Matúš Vallo je už štyri roky primátorom Bratislavy. Bratislavčan a povolaním architekt v rozhovore prezrádza, prečo októbrové komunálne voľby budú súbojom hodnôt. Do volieb ide aj so svojou mestskou stranou Team Bratislava.

Pán Vallo, štyri roky ste primátorom Bratislavy. O tento post sa uchádzate po druhý raz. V čom je táto volebná kampaň iná oproti tej predošlej?

Rovnako ako pred štyrmi rokmi aj teraz cítim chuť a nadšenie meniť naše mesto k lepšiemu. Tentokrát je ten pocit ešte umocnený výsledkami, ktoré sme dosiahli. Čo sa však nedá porovnať, je intenzita antikampane. Silné záujmové skupiny, ktoré sme odstrihli od mestských peňazí a chcú sa vrátiť späť, investujú do šírenia lží a neprávd obrovské financie. Len pred pár dňami sa v domovoch seniorov objavili falošné šeky v mene mňa a našej mestskej strany Team Bratislava s predvyplnenými údajmi na platbu. Je to podvod na našich najzraniteľnejších, s ktorým nemáme nič spoločné. Som šokovaný, kam až dokážu zájsť. Tento prístup mi je z duše cudzí. O to dôležitejšie je, aby ľudia prišli tieto praktiky v sobotu 29.10. odmietnuť a voliť. Spoločne máme možnosť ochrániť naše mesto a všetky pozitívne zmeny, ktoré sa v ňom dejú.

Hovoríte o silnej antikampani. Aké nepravdy o vás šíria oponenti?

Napríklad protikandidát Kusý klamal, keď tvrdil že Bratislava je najzadlženejšia v histórii. Pritom presný opak je pravdou, zadlženosť sme znížili napriek pandémii a inflácii a Bratislava je dnes práveže najmenej zadlžená aspoň od roku 2005. Dobre hospodárime a šetríme mestu milióny eur. Fabuloval, že je ohrozené financovanie novej električkovej trate v Petržalke, čo tiež nie je pravda. Nová trať bude vďaka fázovaniu riadne financovaná z eurofondov z dvoch programových období, naozaj tu žiadne eurofondy neprepadnú. Ľahko sa kritizuje a klame, ale keď príde na tvorenie niečoho zmysluplného, tak pán Kusý neprinesie vlastné riešenia, ale bez hanby skopíruje pár dní pred voľbami program hnutia Praha sobě, a ešte ho aj zabudne preložiť do slovenčiny.

Hovoríte, že tieto komunálne voľby budú o súboji hodnôt. Čo si pod tým máme predstaviť?

Staráme sa, aby Bratislava bola pekná a solidárna k slabším. Zlepšujeme verejný priestor, pretože chceme, aby sa tu každý človek cítil dobre. Posilňujeme mestskú políciu, aby sme sa tu všetci mohli cítiť bezpečne. Vybudovali sme nové operačné stredisko, rozšírili mestský kamerový systém z 266 na 356 kamier, vytvorili novú zásahovú jednotku a posilnili hliadkovanie priamo v uliciach. Pomáhame slabším, ohrozeným a rôznym komunitám, pretože Bratislava má byť priateľské a otvorené mesto. Neustále sa snažíme v našom meste zlepšovať kvalitu života. Nezaťažujeme mesto spormi ani škandálmi, tých ľudia už majú dosť z veľkej politiky. Ľudia chcú mať pokoj, kľud a žiť spokojný život v príjemnom meste. O tento pokoj, kľud a spolupatričnosť chcú niektorí svojou neznášanlivosťou a bezohľadnosťou naše mesto obrať. To nemôžeme dopustiť.

Ste povolaním architekt, čo vidieť aj pri vašej práci primátora. Verejný priestor v Bratislave sa očividne mení k lepšiemu. Na ktorý dokončený projekt ste osobne najviac hrdý?

Úspešne sme zmodernizovali Dúbravsko-Karloveskú električkovú radiálu. Tá trať teraz kvitne, kvalitu detailov vidieť aj na prevedení zastávok. Verejný priestor formuje to, ako sa ľudia v meste cítia, a to zas ovplyvňuje to, ako sa k sebe správajú. Vo veľkom sadíme kvety do ulíc, už viac ako 700 tisíc nových cibuľovín, tisícky nových stromov a krov, dopravné ostrovčeky zazelenávame trvalkami a okrasnými rastlinami. Zaviedli sme parkovaciu politiku a obyvatelia v zónach, kde už funguje, sami potvrdzujú že sa im parkuje lepšie. Oživili sme Hodžovo námestie, vytvorili multigeneračný park v Karlovej vsi. Nedávno sme s pani prezidentkou otvorili park, ktorý vznikol v okolí pamätníka obetiam extrémizmu na Tyršovom nábreží. Bezbariérové priechody robíme skutočne bezbariérové, čo v minulosti nebolo samozrejmosťou. Je pre mňa dôležité, aby ľudia nepociťovali zbytočné prekážky pri pohybe našim mestom a cítili sa v ňom dobre.

 

Čo podľa vás prispelo najviac k pozitívnym zmenám?

Jednoznačne to bola schopnosť dohodnúť sa v mestskom zastupiteľstve, kde sme pre dôležité rozhodnutia trpezlivo hľadali podporu u poslancov a starostov mestských častí. Bez podpory zastupiteľstva by to nešlo a preto chcem zdôrazniť: pre budúcnosť mesta, zachovanie pozitívnych zmien je úplne kľúčové to, aby ľudia spolu so mnou volili za poslancov mestského zastupiteľstva tých, ktorí kandidujú tiež za Team Bratislava alebo za našu koalíciu Team Bratislava, SaS a PS. To isté platí pre voľbu starostov a zastupiteľstiev miestnych častí.

Ak vás obyvatelia Bratislavy opäť zvolia, ako bude naše hlavné mesto vyzerať o štyri roky?

Náš program na nasledujúce štyri roky je postupne a trpezlivo zlepšovať kvalitu života Bratislavčanov a Bratislavčaniek. Od tých najmenších vecí a detailov, ktoré sa v Bratislave zvykli prehliadať, až po veľké veci, na ktoré iní primátori a iné vedenia mesta nenašli odvahu. A to všetko v spolupráci, bez hádok a férovou partnerskou komunikáciou s obyvateľmi mesta. Budeme tiež pokračovať vo veľkých projektoch ako rekonštrukcia legendárnych kúpeľov Grossling, Živé námestie, či Plató Staromestská – prepojenie podhradia s centrom mesta. Dokončíme rekonštrukciu lekárne Salvator vrátane návratu pôvodného nábytku, ale aj fontány Družba na Námestí slobody, ktorá bude konečne po 15 rokoch opäť striekať. Dokončíme výstavbu električkovej trate v Petržalke a spustíme rekonštrukciu Ružinovskej radiály. V rámci programu Živé miesta spustíme obnovu bratislavských vnútroblokov. Naďalej budeme dbať na dôslednú údržbu ulíc a kvalitnú starostlivosť o zeleň. Náš program nájdete na teamba.sk

V minulých voľbách vás podporili aj mnohé známe osobnosti Bratislavy, čo tento rok?

Áno, tento rok mňa a môj tím podporili napríklad Adela Vinczeová, Zuzka Fialová, Božidara Turzonovová, Petra Polnišová, ale aj Martin Huba či Róbert Bezák. Podporu ale cítim aj od ľudí, na moju kampaň prispelo viac ako 1000 Bratislavčaniek a Bratislavčanov, čo je obrovská sila a som za ňu vďačný.

Krátko potom, ako ste nastúpili do úradu, sa vám narodil vytúžený syn Jonatán. Ako sa vám darí skĺbiť prácu primátora a otca?

Jonatánko je najväčšia radosť, ktorú aj s manželkou Lindou v živote máme. Preto pri  svojej práci myslím často na to, ako sa naše mesto stará o deti. Veľmi mi záleží na našom projekte Mesto detí, v ktorom chceme mesto dizajnovať tak, aby bolo čo najviac bezpečné a prístupné deťom. Pretože mesto, ktoré je bezpečné pre deti, je bezpečné pre nás všetkých. Napríklad v okolí školy na Tbiliskej v Rači už robíme zmeny vo verejnom priestore, aby sa deti dostali bezpečne “pešibusom” do školy. Osobne, nie je ľahké skĺbiť prácu pre mesto a dostatok času s mojim synom. Vyžaduje si to obrovskú disciplínu, máme však svoje vzácne rituály. Už tri roky mu skoro každé ráno varím kašu a ak mi do toho neprídu neodkladné povinnosti, vždy ho večer ukladám spať. Je to môj najsvetlejší okamih dňa.

Matúš Vallo s rodinou
Matúš Vallo s rodinou (Zdroj: Matúš Vallo)

Objednávateľ: Team Bratislava, Partizánska 7162/2, 811 06 Bratislava, IČO: 54546893
Dodávateľ: Seesame, s. r. o., Mlynské nivy 48,  821 09  Bratislava, IČO: 35702931

Zdroj: PR článok
Odporúčame