Rozmaznávajte sa aromaterapiou: Týchto 6 esenciálnych olejov vás v zime zahreje, aj odoženie depresiu!

esenciálne oleje na rozmaznávanie sa aromaterapiou

Nalaďte sa vôňami na chladné zimné dni (Zdroj: Freepik/pvproductions)

S voňavou aromaterapiou sa dá nielen rozmaznávať, ale aj zabojovať proti stresu, úzkosti, depresii. Pomáha zlepšiť spánok alebo redukovať bolesť. Tieto jej terapeutické benefity potvrdzujú početné odborné štúdie. Esenciálne oleje, ktoré sa používajú v rámci aromaterapie, možno inhalovať priamo cez difuzér alebo lampu na čajovú sviečku, ale tiež ich možno aplikovať priamo na pokožku alebo dokonca aj vnútorne užívať. Týchto šesť by vám rozhodne nemalo v zime chýbať.

S aromaterapiou zvládnete zimné obdobie s úsmevom

Pri používaní esenciálnych olejov je vhodné dbať na kvalitu a pôvod týchto olejov a dobre si overiť, či sú vhodné na to použitie, ktoré si zvolíte. Zima je obdobím, kedy človek prirodzene spomalí, zamýšľa sa nad uplynulým rokom, ale zároveň by mal mať dostatok energie a radosti plánovať nadchádzajúce obdobie.

Aromaterapia funguje cez čuchové receptory v nose, ktoré posielajú informácie cez nervový systém do časti mozgu, ktorá kontroluje emócie. Aj preto sú v zime pri liečbe aromaterapiou vhodné najmä hrejivé, sladké vône, ktoré bojujú proti chladu a tme.

1. Škoricový esenciálny olej

Medzi jeho účinky patrí schopnosť zahriať a povzbudiť. Vdychovanie tohto oleja môže byť uzemňujúce a zároveň aj energizujúce. Ak si ho chcete nanášať priamo na pokožku, radšej ho zrieďte s rastlinným olejom alebo kvetovou vodou, aby ste predišli pocitu pálenia. Jednu alebo dve kvapky škoricového oleja kvapnite do kávy a získate tak chutnú zimnú pochúťku.

2. Klinčekový esenciálny olej

Vdychovanie jeho vône zahrieva aj uvoľňuje. Podobne ako pri škorici, aj klinčekový olej môže pokožku podráždiť, ak sa použije priamo a neriedený. Ak zmiešate škoricový a klinčekový olej v kokosovom oleji, získate skvelý olej na relaxačnú masáž chodidiel.

3. Zázvorový esenciálny olej

Rovnako ako predchádzajúce dva oleje, zázvorový dokáže zahriať a povzbudiť, ale pomáha aj pri pocite smútku, pri strese, úzkosti a únave. Rozmiešajte niekoľko kvapiek oleja v pohári horúcej vody a pripravíte si nápoj na podporu trávenia. Alebo si pár kvapiek pridajte ráno do ovsenej kaše a naštartujte svoj deň pozitívne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trik, ktorý vám pomôže zaspať uprostred noci: Takto spomalíte sled nežiadúcich myšlienok

4. Pomarančový esenciálny olej

Hrejivý, sladký, ľahký, pôsobí na imunitu a pomáha uľaviť od kŕčov. Vôňa pomaranča povzbudzuje a zlepšuje náladu. Skúste si preto zopár kvapiek pridať do kúpeľa spolu s epsomskou soľou a dokonale zrelaxujete.

5. Mätový esenciálny olej

Vôňa mäty dokáže povzbudiť a dodať energiu, ale tiež dokáže prečistiť dýchacie cesty. Pomáha posilniť imunitu a pôsobí proti nevoľnosti na cestách. Na pokožku sa nepoužíva v nezriedenom stave, ale ak si pridáte niekoľko kvapiek do horúcej čokolády, vychutnáte si chutnú vianočnú dobrotu.

6. Esenciálny olej zo santalového dreva

Uvoľňujúca, sladká a zemitá vôňa santalového dreva pôsobí ako antidepresívum a harmonizuje nervový systém. Kvapka oleja rozotrená na vnútornej strane zápästia vás upokojí a udrží v rovnováhe. Tradične sa santalové drevo používa aj na meditáciu.


Ako najčastejšie využívate účinky aromaterapie vy?

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk, Chopra.com
Odporúčame