Trik, ktorý vám pomôže zaspať uprostred noci: Takto spomalíte sled nežiadúcich myšlienok

Spánok

S týmito trikmi sa naučíte rýchlo zaspať, aj keď sa v noci prebudíte (Zdroj: GettyImages)

K prebudeniu v noci prichádza z rôznych dôvodov. Či už prežívate úzkosti a strach, riešite rodinné alebo pracovné spory a hádky alebo sa nachádzate v zložitej situácii, z ktorej neviete nájsť východisko. Nech je už dôvod akýkoľvek, dôvodom prerušenia spánku je dynamika myslenia. Poradíme vám, ako ju využiť vo svoj prospech.

Mozgové vlny sú súčasťou elektromagnetického poľa, ktoré sa vytvára okolo mozgu elektrickou aktivitou neurónov. Najznámejších je päť mozgových vĺn: alfa, beta, gama, delta a theta. Všetky sú počas nášho života aktívne, ale jedna z nich býva vždy dominantnejšia v závislosti od okolností a nášho duševného stavu.

Prejavy mozgových vĺn

V bdelom stave nám myseľ umožní sústrediť sa na jednu úlohu a dotiahnuť ju do konca. Počas sústredenia myseľ filtruje všetky zvuky, rozptýlenia, emócie alebo problémy, ktoré nesúvisia s výsledkom, ktorý sa snažíte dosiahnuť. Neurovedci v tejto súvislosti hovoria o beta mozgových vlnách, kedy myseľ aktívne spracováva informácie z vonkajšieho prostredia, ako aj z našich myšlienok a emócií.

Vedľajším produktom týchto vĺn je logické a kritické myslenie. Vlny beta s nižšou frekvenciou sa objavujú, keď sa cítime unavení alebo ospalí. Čím je však frekvencia beta vĺn vyššia, tým môžeme byť podráždenejší a môže nás ovládnuť hnev, nervozita alebo strach. Práve z tohto dôvodu sú vlny beta považované za nepriateľov zaspávania.

Fungovanie na autopilota 

Počas alfa vĺn sa mozog už nefixuje na jeden konkrétny problém alebo objekt a pozornosť je viac rozptýlená. V tomto stave môžete fungovať na autopilota, keď sa nachádzate v stave čiastočného vedomia, v ktorom strácate prehľad o tom, čo sa deje, a môžete sa ľahšie dostať do hlbšieho stavu relaxácie. Mentálna ľahkosť, ktorú vlny alfa vyvolávajú, zlepšuje kvalitu spánku, učenia, zvyšuje produktivitu a dokonca zlepšuje našu imunitu. Ak sa budíte uprostred noci a nemôžete znova zaspať, riešením môže byť naučiť sa upadnúť do vlny alfa.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Syndróm vyhorenia je v posledných rokoch na vzostupe: Najčastejšie ho pociťujú tieto povolania

Počas vlny theta dochádza k nesústredenému mysleniu, keď je vedomá myseľ odpojená a človek sa dostáva do stavu hlbokej relaxácie. Môžete si čiastočne uvedomovať svoje okolie, ale len ako pozorovateľ, nie ako účastník. Ak ste niekedy zažili stav polovičnej bdelosti, potom sa mozog nachádza v tejto vlne.

Vlnu delta dosiahnete počas dobrého spánku, meditácie alebo bezvedomia. Vyznačuje sa úplným odpojením od činnosti vedomej mysle, počas ktorého dochádza k hlbokej regenerácii organizmu. Posledným známym typom mozgových vĺn sú gama vlny, ktoré sú dominantné pri vykonávaní náročnej úlohy. Tieto vlny zohrávajú dôležitú úlohu pri učení a zapamätávaní, spánok teda neovplyvňujú.

Ako využiť mozgové vlny na opätovné zaspávanie?

Umenie znovu zaspať spočíva v tom, že sa naučíte spomaliť dynamiku svojich myšlienok. Ak by ste sa krok za krokom pozreli na zostupnú špirálu negatívneho myslenia, videli by ste, že nič z toho neprišlo z ničoho nič. Je veľmi zriedkavé prejsť zo stavu trvalej spokojnosti a pohody do stavu zúrivosti.

Momentum je základom všetkého, čo prežívate, či už je reč o nepríjemnej zostupnej špirále, alebo o radosti, ktorú pociťujete, keď sa pre niečo nadchnete. Oba scenáre uvádza do pohybu jediná myšlienka. Počiatočná myšlienka spustí ďalšiu a každá nasledujúca myšlienka naberá na rýchlosti. Ak v tomto stave zostanete príliš dlho, hybnosť myšlienok sa vymkne spod kontroly.To vysvetľuje, prečo v deň, keď sa pohádate s partnerom, rozlejete šálku kávy alebo stretnete bezohľadných vodičov po ceste do práce.

Kvôli hybnosti svojich myšlienok častejšie premýšľate o konkrétnej veci (napríklad o tom, prečo nemôžem zaspať), čo spôsobuje, že táto myšlienka namiesto zaspávania naberá na sile a vy jednoducho nezaspíte. Navyše sa problém môže stupňovať a vy sa už nebudete trápiť tým, prečo nemôžete zaspať, ale začnete premýšľať, prečo sa vám to deje, čo je s vami v neporiadku alebo ako to zajtra v tomto stave zvládnete. Takto jedna myšlienka vedie k druhej a namiesto hlbokej, pokojnej vlny delta, po ktorej túžite, budete uväznení v rýchlej aktivite vlny beta.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prečo je niekedy ťažké požiadať o pomoc? Zistite tri najčastejšie dôvody aj to, ako ich prekonať

Tri rady, ako spomaliť sled nežiaducich myšlienok

1. Zbavte sa rozptýlenia pred spaním

Hodinu alebo dve pred spaním sa skúste odpútať od činností, ktoré si vyžadujú veľa premýšľania alebo sústredenia. Namiesto toho sa zamerajte na relaxačné činnosti, aby sa vaša myseľ uvoľnila a ľahšie sa dostala do stavu alfa vlny. Ak v posteli čítate alebo sledujete televíziu, vždy sa sústreďte na knihu alebo film, ktorý vás upokojí.

Zapnite si čističku vzduchu, zvlhčovač vzduchu či aroma-difuzér, ktorých šumenie vám tiež uľahčí prechod do stavu alfa vlny. V súčasnosti existujú aj aplikácie, ktoré vám tiež umožnia počúvať zvuky okolia alebo navodiť iný biely šum, ktorý pomáha zaspať.

2. Nenechajte sa po prebudení rozptyľovať myšlienkami

Ak sa zobudíte uprostred noci, snažte sa udržať svoju myseľ nesústredenú a v neutrálnom stave alfa vlny. Namiesto toho, aby ste sa sústredili na veci, ako napríklad koľko je hodín a koľko času vám zostáva do zazvonenia budíka, skúste sa sústrediť na čokoľvek, čo vám robí dobre, napríklad na pohodlie postele, mäkkosť vankúša, pocit z periny atď.

Keď si uvedomíte, že sa vaša myseľ začína zapájať, pokúste sa okamžite presmerovať negatívny impulz niekam inam, než na premýšľanie o minulosti či budúcnosti. Pokúste sa dostať do stavu pohodlia. Ak začnete myslieť na náročný projekt, ktorý vás zajtra čaká, alebo na problém s partnerom, ktorý ste v poslednom čase riešili, povedzte si: „O tom môžem premýšľať neskôr. Teraz na to nie je čas. Nie je nič, čo by pomohlo vyriešiť to práve teraz. Ak si dovolím uvoľniť sa, všetko zvládnem lepšie, keď príde ten správny čas.“

3. Vyhnite sa negativite

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Prežívate stres? Začnite si písať denník a naučte sa hovoriť ľuďom nie, takto vám to pomôže

Ak po vyskúšaní všetkých uvedených postupov stále nemôžete zaspať, skúste tento čas využiť na pozitívne sebavyjadrenie a primeranú dávku sebalásky. Povedzte si niečo v zmysle: „Robím, čo môžem. V minulosti som mala problémy, ktoré sa vyriešili samé. Na každý problém existuje riešenie. V mojom živote je toľko skvelých vecí, za ktoré som vďačná atď.“

Vďačnosť a uznanie vytvára vnútornú atmosféru, ktorá je priaznivá aj pre spánok. Samozrejme, každý z nás je iný, a preto na každého bude fungovať niečo iné. Zatiaľ čo niekto sa upokojí vo chvíli, keď začne myslieť na svojho domáceho miláčika, iný si spomenie na niečo iné. Naučiť sa rozptyľovať svoju myseľ je postupný proces a rovnako, ako všetko v živote, si bude vyžadovať prax.

Budíte sa v noci a máte potom problém zaspať?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame