Prežívate stres? Začnite si písať denník a naučte sa hovoriť ľuďom nie, takto vám to pomôže

Stres

Naučte sa ovládať svoj stres (Zdroj: GettyImages)

Keď sa objaví, máme často pocit, že si s ním neporadíme. V práci alebo v osobnom živote, stres nám dokáže spôsobiť nemálo problémov. Dá sa to však zvládnuť. Existujú totiž kroky, ako so stresom zatočiť a nedovoliť mu, aby nás ovládol.

Nepokoj, nespavosť, únava, podráždenosť, a k tomu neraz aj bolesti hlavy, chrbta či zažívacie ťažkosti, to všetko možno pripísať na vrub stresu, ktorý sa akosi pričasto objavuje v našich životoch. Spúšťače môžu byť rôzne, od zlých podmienok a vzťahov na pracovisku až po nepriaznivé udalosti a okolnosti v súkromnej sfére. Je však dôležité nehádzať flintu do žita a znovu získať kontrolu nad svojím životom.

Čo je stres manažment?

Ak žijeme pod stresom, nedokážeme byť v pohode. Veľmi silný alebo dlhodobý stres však neovplyvňuje len našu náladu a emócie, ale i celkové psychické a fyzické zdravie. Vedomé a efektívne zvládanie stresu, teda takzvaný stress manažment, nám pomôže pretrhnúť ten pomyselný kruh, identifikovať problém a znovu nájsť stratenú rovnováhu.

Na pohľad sa to môže zdať takmer nemožné. Dlhov sa predsa nezbavíme zo dňa na deň, naše pracovné povinnosti nebudú zrazu menšie a ani narušené rodinné vzťahy nemožno urovnať ako mávnutím  čarovného prútika. Čo ale môžeme urobiť, je postaviť sa k problémom čelom a posilniť svoju odolnosť voči tlaku a výzvam, tak, aby nás nepoložili na kolená. Odborníci upozorňujú, že zvládanie stresu nie je univerzálne. Preto je dôležité experimentovať a zistiť, čo bude vyhovovať práve vám. Nasledujúce tipy vám môžu pomôcť vykročiť na správnu cestu.

Identifikujte zdroje stresu vo svojom živote

Toto je prvý a základný krok, ktorý nemožno obísť. A zdá sa byť aj celkom jednoduchý. Ak sa rozvádzate, je jasné, že dôvodom stresu je rozvod. Ak meníte zamestnanie, stres spôsobuje zmena. O čosi komplikovanejšie je to však pri chronickom strese, tam sa zdroj hľadá ťažšie. Najskôr totiž treba nahliadnuť do vlastných myšlienok, pocitov a do spôsobov správania sa v jednotlivých situáciách.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Stratil som prácu, namiesto hľadania novej som sa stal závislým

Ak vám napríklad stres spôsobujú pracovné termíny, vôbec nemusí byť príčina v množstve práce. Možno neviete delegovať úlohy na iných, nedokážete povedať nie, alebo sa zaoberáte zbytočnosťami a pracovné povinnosti neustále odkladáte, až sa nahromadia.

Ak chcete zistiť, čo vás skutočne stresuje, musíte si pozorne všímať svoje zvyky, postoje a výhovorky. Vyhovárate sa na to, že stres je len dočasný, hoci si ani nepamätáte, kedy ste si naposledy poriadne oddýchli? Presviedčate samých seba, že stres jednoducho patrí k vášmu typu práce či vašej povahe? Obviňujete zo svojho stresu iných ľudí alebo vonkajšie udalosti? Kým neprijmeme zodpovednosť, ktorú máme na vzniknutej situácii, úroveň stresu zostane mimo našej kontroly.

Čo pomôže?

Začnite si písať denník stresu. Vďaka nemu budete vedieť identifikovať stres vo svojom živote aj spôsoby, akými sa s ním vyrovnávate. Zakaždým, keď sa budete cítiť vystresovaní, zaznačte si do denníka, čo stres spôsobilo, ako sa cítite po fyzickej aj emocionálnej stránke, ako ste reagovali, a čo ste urobili, aby ste sa cítili lepšie.

Osvojte si metódu 4A

Stres je automatickou reakciou nášho nervového systému, a výhodou je, že ho čiastočne vieme predvídať, napríklad pri pracovných stretnutiach so šéfom alebo pri rodinných stretnutiach. Pri zvládaní takýchto predvídateľných stresov môžeme buď zmeniť situáciu, alebo zmeniť svoju reakciu. Spoznajte známu techniku zvládania stresu, ktorá má názov 4A: Avoid – vyhnúť sa, Alter – zmeniť, Adapt – prispôsobiť sa a Accept– prijať.

Vyhnite sa zbytočnému stresu

Vyhýbať sa stresovej situácii, ktorú treba riešiť, nie je správne. Ak však môžete zabrániť tomu, aby ste sa do stresu vôbec dostali, potom treba pre to urobiť všetko.   

  • Naučte sa hovoriť nie: Je dôležité poznať svoje limity a držať sa ich, a to v pracovnom aj v osobnom živote. Brať na seba len toľko, koľko dokážete zvládnuť, je spoľahlivým receptom na stres.
  • Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vás stresujú: Ak niekto neustále spôsobuje stres vo vašom živote, obmedzte množstvo času, ktoré s takýmto človekom trávite, alebo vzťah ukončite.
  • Vyhýbajte sa stresujúcim podnetom: Ak vás znepokojujú večerné správy, vypnite televízor. Ak sa rozčuľujete kvôli politike či náboženstvu, vyškrtnite ich zo zoznamu konverzácií. 
  • Zredukujte si zoznam úloh: Analyzujte svoj plán každodenných povinností a úloh. Ak toho máte na tanieri priveľa, rozlišujte medzi mal by som a musím. Úlohy, ktoré nie sú skutočne potrebné, presuňte na koniec zoznamu, alebo ich zrušte úplne. 

Viete ľuďom hovoriť „nie“?

Zmeňte situáciu

Ak sa nedá stresovej situácii vyhnúť, môžete ju zmeniť. Často to zahŕňa zmenu spôsobu, akým komunikujete a fungujete vo svojom každodennom živote.

  • Vyjadrite svoje pocity: Ak vás niečo alebo niekto obťažuje, komunikujte svoje obavy otvorene a s rešpektom. Keď svoje pocity nevyjadríte, bude vo vás vzrastať odpor a zvýši sa stres.
  • Naučte sa robiť kompromisy: Keď niekoho požiadate, aby zmenil svoje správanie, buďte ochotní urobiť to isté. Ak obaja urobíte aspoň jeden ústretový krok, ľahšie nájdete spoločnú reč. 
  • Buďte viac asertívni: Riešte problémy s rozumom, snažte sa predvídať a predchádzať im. Ak vás kolega ruší od práce, povedzte mu rovno, že máte na rozhovor 5 minút a potom musíte dokončiť úlohu.  
  • Nájdite rovnováhu: Práca bez oddychu je najlepšou cestou k vyhoreniu. Pokúste sa nájsť rovnováhu medzi pracovným a rodinným životom, ale aj medzi spoločenskými a individuálnymi aktivitami. 
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Nenechajte si pokaziť víkend strachom z pondelku: Zažívate aj vy takzvané nedeľné obavy?

Prispôsobte sa situácii

Ak nezmeníte stres, zmeňte seba. Môžete sa prispôsobiť stresovým situáciám a znovu získať pocit kontroly tým, že zmeníte svoje očakávania a svoj postoj.

  • Nájdite iný uhol pohľadu: Skúste sa na stresové situácie pozerať z pozitívnejšej perspektívy. Opýtajte sa sami seba, aké dôležité to bude z dlhodobého hľadiska. Bude to dôležité mesiac? Rok? Naozaj stojí za to sa rozčuľovať? Ak je odpoveď záporná, zamerajte svoj čas a energiu inde. 
  • Upravte svoje štandardy: Perfekcionizmus je hlavný zdroj stresu. Nesnažte sa byť dokonalým a  stanovte si pre seba aj pre ostatných rozumné štandardy. 
  • Cvičte vďačnosť: Keď sa stres začne vytrácať, nájdite si chvíľku na stíšenie a zamyslenie sa nad všetkými vecami, ktoré si vo svojom živote ceníte, vrátane svojich pozitívnych vlastností a darov. Táto jednoduchá stratégia vám môže pomôcť udržať si nadhľad.  

Prijmite veci, ktoré nemôžete zmeniť

Niektorým zdrojom stresu sa nedá vyhnúť a nedajú sa ani zmeniť. Patrí k nim napríklad smrť milovanej osoby či vážna choroba. V takýchto prípadoch je najlepší spôsob, ako sa vyrovnať so stresom, prijať veci také, aké sú. Môže to byť veľmi ťažké, ale z dlhodobého hľadiska je to lepšie, ako sa neustále vŕtať v tom, čo nedokážete ovplyvniť.

  • Nesnažte sa ovládať neovládateľné: Veľa vecí v našom živote je mimo našej kontroly, najmä správanie iných ľudí. Lepšie, ako sa kvôli nim stresovať, je sústrediť sa na veci, ktoré ovládať môžete, napríklad spôsob, akým budete reagovať na problémy.  
  • Stres môže byť príležitosť: Keď sa stretnete s veľkou výzvou, môžete ju vnímať ako príležitosť osobného rastu. Aj vlastné zlé rozhodnutia nám pomáhajú rásť, pretože sme sa nad nimi zamysleli a poučili sme sa zo svojich chýb.
  • Naučte sa odpúšťať:  Prijmite fakt, že žijeme v nedokonalom svete a že ľudia robia chyby. Pustite zlosť, zbavte sa výčitiek a osloboďte sa od negatívnej energie tým, že odpustíte a pôjdete ďalej.
  • Podeľte sa o bolesť: Vyjadrenie toho, čím prechádzate, môže byť veľmi očistné, aj keď vašu bolesť nezmierni a stres neodstráni. Pokiaľ je vaše trápenie priveľké a ani rozhovory s priateľmi nepomáhajú, nehanbite sa vyhľadať pomoc psychológa či psychiatra.   
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako vás ovplyvňujú farby na stenách v spálni? Skúste zvoliť tieto, zlepšia vám aj sexuálny život!

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame