Rybí olej pre mozog, srdce aj postavu: Na čo všetko pôsobí a ako ho konzumovať?

Losos

thinkstockphotos.com

V minulosti bola jeho konzumácia celkom bežná, dnes sa na pozitívne účinky rybieho oleja často zabúda. Napriek tomu, že neobsahuje takmer žiadne vitamíny či minerálne látky, je doslova hotovým zázrakom. Rybí olej je totiž jedným z najlepších zdrojov omega-3 mastných kyselín.

Odkiaľ ho získame?

Ryby z chladnejších morí sú na omega-3 mastné kyseliny oveľa bohatšie než sladkovodné ryby. Obzvlášť bohaté na spomínané mastné kyseliny sú najmä makrela, sleď, pstruh, tuniak, losos, treska, sardinky, šproty, ale nájdete ich aj v treščej pečeni či veľrybom tuku. Pre našinca je však takáto ryba na obed z finančného hľadiska skôr výnimkou než pravidlom. Práve preto patríme v konzumácií zdravého rybieho mäsa na chvost. Kým priemerný Slovák skonzumuje za rok približne 4 kilogramy rýb, severania zjedia v 60 a Japonci až 90 kilogramov. Je to vzhľadom na ich geografickú polohu pochopiteľné. U nás sa sotva dostaneme tak často k čerstvým a kvalitným morským rybám, aj preto sú na trhu dostupné doplnky stravy v podobe tabliet či klasický tekutý rybí olej.

Chráni všetky dôležité orgány

Najčastejšie sa rybí tuk konzumuje pri problémoch so srdcom a cievnym systémom. Dokáže totiž znižovať hladinu triglyceridov, ktoré prispievajú k vzniku aterosklerózy. Ide o ochorenie, ktoré je príčinou život ohrozujúcich infarktov alebo cievnych mozgových príhod. Jeho pravidelná konzumácia vedie k zníženiu hladiny cholesterolu, čím dochádza k prevencii upchatia tepien, nepravidelného srdcového tepu, či tvorby krvných zrazenín.

Rybí tuk však priaznivo pôsobí aj na mozog a jeho funkciu. Niektoré zdroje uvádzajú, že jeho pravidelná konzumácia môže mať vplyv na odstránenenie či zmenšenie príznakov a akútnych stavov migrény, depresie, bipolárnej poruchy, post traumatickej stresovej poruchy, hyperaktivity, ale i epilepsie či Alzheimerovej choroby.


Mohlo by vás zaujať: Spomínate si ešte na rybí tuk? Upravuje tlak, pomáha kĺbom aj imunite


Pomáha aj pri chudnutí

Vedci z University od South Australia prišli na to, že pravidelný prísun omega-3 mastných kyselín z rybieho tuku prospieva ľuďom, ktorí sa snažia o redukciu hmotnosti. Samotná konzumácia rybieho tuku však stačiť nebude. Tieto kyseliny podľa vedcov totiž zvyšujú spaľovanie tukov, avšak dochádza k nemu počas cvičenia. Práve vtedy vďaka omega-3 mastným kyselinám dochádza k zlepšeniu prúdenia krvi do svalov. S tým súvisí lepšia odolnosť, viac energie a tiež lepšia výdrž. Navyše prospieva k tvorbe svalovej hmoty a pomáha predchádzať bolestiam svalov v súvislosti s cvičením. Takže správna kombinácia pre chudnúcich je – cvičenie a pravidelný príjem omega-3 mastných kyselín.

Prospešný pri ženských problémoch

Rybí olej má totiž schopnosť výrazne zmierniť menštruačné bolesti, ale aj bolesti prsníkov. Je výborným doplnkom stravy v období počas tehotenstva, pretože priaznivo vplýva na plod a vývoj dieťaťa. Zároveň sa odporúča pri komplikáciách spojených s tehotenstvom, ale aj po potrate.


Mohlo by vás zaujať: Zázračné omega-3 mastné kyseliny: Proti Alzheimerovi, depresii a pre zdravé srdce


Rybí olej môže pomocť aj pri:

  • ochorení obličiek, či ich zlyhávaní
  • cukrovke
  • cirhóze pečene
  • problémoch so zrakom – zlepšuje stavy spojené so suchými očami, šedým zákalom, či problémy súvisiace s pribúdajúcim vekom
  • žalúdočných ťažkostiach spôsobených baktériou Helicobacter pylori, zápalových ochoreniach čriev
  • astme
  • problémoch s kosťami – pri osteoartritíde, osteoporóze, či reumatoidnej artritíde
  • psoriáze

Ako ho užívať?

Ideálna je samozrejme pravidelná konzumácia vhodne upravených čerstvých rýb. Je však jasné, že v našich končinách sa tomuto scenáru budeme približovať ešte veľmi dlho. Odporúčaná denná dávka rybieho tuku je pritom maximálne 15 ml, a to ráno ešte pred raňajkami. Doplniť ho môžete v podobe bežne dostupného tekutého rybieho oleja, alebo aj kapsúl. 


Konzumujete rybí olej? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lucia
Odporúčame