Severské knižné krimi: Prečo slávia svetový úspech a ktoré sú najlepšie?

Severské krimi

Čím si severské krimi získali toľko čitateľov? (Zdroj: GettyImages)

Jednými z aktuálne najpredávanejších kníh na Slovensku sú takzvané severské kriminálky. V podstate by sme mohli hovoriť a kriminálnom žánri ako takom, no rozdiel medzi nimi je ten, že sa prevažne odohrávajú v Škandinávii, ktorá im na atmosfére pridá o čosi viac.

Pozreli sa bližšie na tento subžáner a prvky, ktoré ho odlišujú nielen od bežných detektívok, ale od iných žánrov ako takých. Predstavíme vám aj najpredávanejších autorov na Slovensku a päticu najobľúbenejších titulov Slovákov, po ktorých sa oplatí siahnuť.

 

Čo je severské krimi?  /  Čo ich robí inými?  /  Obľúbení autori  /  Obľúbené knihy

 

Ktoré knihy sú severské krimi?

Severské krimi sme si zaradili ako subžáner detektívok. Niekedy sa mu hovorí aj severské noir alebo nordic noir. Aby ste rozoznali tradičnú detektívku od severskej kriminálky, sústreďte sa predovšetkým na autora. Hľadajte netradičné severské mená, často s prehlasovaným ä, prečiarknutým ø, prípadne bodkou nad å. Tieto mená majú korene v Nórsku, Švédsku, Dánsku, Fínsku a na Islande, odkiaľ autori severských krimi pochádzajú.

Za autorov, ktorí prinieslo tento žáner, sú považovaní Švédi Maj Sjöwallová a Per Wahlöö. Za prvú knižnú sériu sa považuje Roseanna (od konca 60. rokov), ktorej napokon vyšlo až desať dielov. Tieto knihy a štýl autorov inšpirovali mnohých ďalších spisovateľov vrátane dnešných velikánov. Obaja si uvedomovali, že ak kriminálku zasadia do rodného prostredia, vedia v nej riešiť aj pálčivé sociálne témy a kritiku spoločnosti.

Severské krimi sa stalo svetovo uznávaným subžánrom až na prelome nového storočia, keď si ho začali všímať nielen v Škandinávii. Aktuálne sa radí medzi jeden z najpredávanejších a najobľúbenejších nielen doma, ale aj na Slovensku a všeobecne v Európe. Autori dokážu predať viac knižných výtlačkov než má krajina, v ktorej žijú, obyvateľov. Stieg Larsson svojou trilógiou Millennium (2005 – 2007) prelomil všetky ľady a severské kriminálky sa razom stali celosvetovým fenoménom.

Čo ich robí inými?

Ak stále neviete, čo od severského krimi čakať, spísali sme ich znaky do piatich bodov. Na úvod by sme si mali povedať, že v knihách nehľadajte žiadne metafory – všetko je podávané rýchlo, stručne a viac-menej zrozumiteľne. Stačí sa len začítať a uvažovať nad textom.

Prostredie

Nenájdeme veľa kníh, ktoré sa odohrávajú v Osle, pri fjordoch alebo na fínsko-ruskom pohraničí. V tom sú severské kriminálky výnimočné. Práve prostredie patrí medzi znak, ktorým odlíšite tieto knihy od zvyšku. Ak sa knižný príbeh odohráva v Škandinávii a radí sa do žánru detektívok, tak ste našli to, o čom hovoríme.

Prostredie samotné zohráva v príbehoch významnú úlohu. Nepriaznivé počasie, neustály chlad, odľahlé chatky, prírodné scenérie, časté poháriky tvrdého… Vitajte v Škandinávii. Samozrejme, tento opis predstavujú najmä autori, ktorí vás chcú vtiahnuť do príbehu, ale uznajte sami, že to znie ako niečo, čo nenájdete v každej knihe.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravidlá keto diéty prehľadne: Počítajte pri nej s počiatočnou únavou, stopku majú tieto potraviny

Jo Nesbø v nedávnom rozhovore pre magazín Crime by the Book povedal: „Keď je dej situovaný do obmedzeného priestoru, v ktorom je jasná hranica medzi vnútorným a vonkajším svetom, vzniká kontext, v ktorom od vás čitateľ očakáva hlavné premenné vnútorného sveta. Je zaužívané, aspoň myslím, že do vnútorného sveta nemôžu po prvom dejstve len tak vstúpiť ďalšie nové, prekvapujúce informácie alebo postavy.“

 

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Magazín Knihkupec (@magazinknihkupec)

Postavy

Častými postavami v severských krimi románoch sú samotní policajti alebo súkromní detektívi. Ich prácou však nie je len chytať zločincov. Majú za sebou pomerne pestrú minulosť (napríklad rozchod, psychické problémy) a potrebujú partnera, ktorý im je protikladom.

Stieg Larsson sa v rozhovore pred 18 rokmi, keď vymyslel postavu Lisbeth Salanderovej, vyjadril nasledovne: „Potreboval som niekoho, kto ju vyváži. Bol to napokon Mikael Blomkvist, 45-ročný novinár (ako sám autor) – oddaný, dobrý muž, ktorý pracuje na svojom časopise.“ Lisbeth má rozlietaný, neusporiadaný život, Mikael má, naopak, rád poriadok.

Nápaditý vrah

Vrahom v severskom krimi nie je len tak hocikto. Ani vraždy samotné nie sú bežné. Ide o surových sériových vrahov, ktorí na svoje vraždy využívajú často prostredie. Preto niekedy detektívi nájdu obete zamrznuté v ľade či s odrezanými končatinami. Počas príbehu spoznáte veľa postáv, ktoré niečo skrývajú.

Niekedy nie je vrahom len jeden človek, ale rovno dvojica alebo skupina ľudí, aby sa vyvážil pomer k ústredným hrdinom. Vraždy sú taktiež prepojené a v bezpečí nie je nikto. Nebudeme prezrádzať konkrétne diela, no už sme našli aj prípady, v ktorých mal hlavný hrdinka/hrdinka úzky vzťah s vrahom – a to nielen pracovný, ale často i rodinný.

Rýchle dialógy a suchý humor

Sú pasáže, v ktorých autori opisujú prostredie. No a sú pasáže, keď sa rozprávajú detektívi s podozrivými a zrazu zistíte, že ste prečítali sto strán. Pre severské krimi je striedanie tempa dôležité. Rozhovory sú rýchle a repliky zvyčajne krátke. Naopak prostredie je opísané podrobne a každý detail môže odhaliť vraha vopred, preto tieto časti zaručene nepreskakujte.

K subžánru patrí aj suchý humor, teda nie ten štýl vtipov, ktorý vás rozosmeje, ale taký, nad ktorým sa len pousmejete. Nenájdete ho tu veľa, ale ak už sa ukáže, stojí za to. Takmer každá hlavný postava má zmysel pre humor a často sucho vtipkuje práve so svojimi nadriadenými či štátnymi autoritami.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Degustovali sme slovenské biele vína do 5 eur: Našli sme favoritov, cena pritom nie je zárukou skvelej chuti!

Sociálna kritika

Posledným zaujímavých charakteristickým znakom je kritika spoločnosti. Vrahovi ide často o to, aby sa spoločnosť uvedomila, aby pochopila nejaký problém. Niekedy ide o osobnú pomstu – vtedy hovoríme o kritike jednotlivca. Autor si jednoducho vždy nájde niečo, čo sa odrazí ako na jeho postavách, tak aj príbehu.

Obľúbení autori

Sú desiatky svetoznámych autorov, ktorí píšu skvelé detektívne príbehy. Zvyčajne ide o série s jedným hlavným hrdinom, hlavnou hrdinkou alebo dvojicou. Dajú sa síce čítať ako samostatné knihy, ale pre pochopenie samotnej postavy odporúčame knihy čítať v chronologickom poradí podľa vydania.

Jo Nesbø

Najpredávanejším severským autorom na Slovensku je bezkonkurenčne Jo Nesbø. Každý rok sa na našom území predá zhruba 300-tisíc jeho kníh. Známy je svojou sériou o Harrym Holeovi a sám uznal, že ho pri písaní inšpirovala dvojica autorov Sjöwallová/Wahlöö. Takmer každý rok vyhrá v Nórsku cenu za literatúru. Okrem písania je aj dobrým spevákom, na konte má vlastný sólový album a niekoľko dosiek s popovou kapelou Di Derre.

Naše tipy: Snehuliak, Polícia (séria Harry Hole), Headhunters: Lovci hláv, Syn

Lars Kepler

Lars Kepler nie je len jeden autor, ale rovno manželská dvojica Alexander a Alexandra Ahndorilovci. Ich pseudonym vznikol na počesť úspešného švédskeho autora Larssona a nemeckého astronóma Keplera. Píšu najmä kriminálnu sériu s detektívom Joonom Linnom, ale na konte majú už aj samostatný román. Ich všetky knihy vyšli aj v slovenčine a radia sa medzi najobľúbenejších vo svojom žánri.

Naše tipy: Hypnotizér, Stalker, Lovek králikov (séria Joona Linna), Ihrisko

Stieg Larsson

Legendárneho Stiega Larsson asi netreba príliš predstavovať pravidelným čitateľom. Práve on sa postaral o to, aby bolo severské krimi populárne na celom svete. V desaťmiliónovom rodnom Švédsku sa predali dva milióny výtlačkov jeho kníh. Podobne ako jeho hlavný hrdina Mikael, aj on bol novinárom. Žiaľ, zomrel koncom roka 2004, len dva týždne po tom, čo dokončil poslednú knihu z trilógie. Mal 50 rokov.

Naše tipy: Muži, ktorí nenávidia ženy, Dievča, ktoré sa hralo s ohňom, Vzdušný zámok, ktorý vybuchol (trilógia Millenium)

Jørn Lier Horst

Pred tým, ako sa Jørn vydal na spisovateľskú kariéru, pracoval ako vyšetrovateľ a vyštudoval kriminológiu. Debutoval v roku 2004, odvtedy napísal 15 kriminálnych románov. Preslávil sa sériou kníh s Williamom Wistingom, podľa ktorej boli dosiaľ nakrútené aj tri série úspešného seriálu. Získal mnohé ocenenia za literatúru vrátane Ceny nórskych kníhkupcov.

Naše tipy: Kľúčový svedok, Zlo, Zadná izba

Samuel Bjørk

Podobne ako Nesbø, aj Bjørk je nádejný hudobník, vlastným menom Frodo Sander Ølien. Pod týmto menom vydal zopár prvých diel, no jeho slávu mu priniesol až jeho pseudonym. Jeho kriminálny debut pobláznil rodné Nórsko a do roka bol vydaný v takmer celej Európe. Na bratislavskej Bibliotéke dokonca povedal, že spomedzi všetkých obálok jeho kníh sú slovenské tie najkrajšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
RECENZIA Otestovali sme robotický vysávač od Xiaomi: Jedným tlačidlom poupratuje aj poumýva!

Naše tipy: Cestujem sama, Sova, Chlapec vo svetle reflektorov

Obľúbené knihy

Po autoroch si predstavíme aj najúspešnejšie severské kriminálky, ktoré obleteli svet. Niektoré ste možno už čítali, zvyšné si však rozhodne pridajte na nákupný zoznam.

Snehuliak (Nesbø)

Detektív Harry Hole rieši prípad zmiznutej matky, po ktorej ostal len šál na neďalekom snehuliakovi. O chvíľu dostane Hole aj list od vraha, ktorý sa podpisuje ako Snehuliak. Detektív zisťuje, že podobných vrážd bolo za posledné roky už niekoľko. Čo však nevie je, že ich niekoľko ešte len bude, ak ho nezastaví včas.

Hodnotenie na Goodreads: 4.01/5 (126-tisíc hlasov)

Muži, ktorí nenávidia ženy (Larsson)

Mikeal prehral súdny spor s namysleným bohatým podnikateľom. Miesto toho, aby uznal porážku, odchádza na sever za istým starším pánom, ktorý mu ponúkne pracovnú dohodu. Ak vyrieši zmiznutie jeho rodinnej príbuznej, odovzdá mu kompromitujúce materiály, ktoré zvrátia súdny proces. Problémom však je, že dievča zmizlo pred viac ako 30 rokmi.

Hodnotenie na Goodreads: 4.16/5 (2,9-milióna hlasov)

Odkaz vo fľaši (Alder-Olsen)

Na policajnej stanici odpočíva zabudnutá sklená nádoba. Vnútri sa nachádza odkaz začínajúci dánskym volaním o pomoc. Celý text je napísaný krvou. Prípadu sa zhostí detektív oddelenia Q Carl, pretože odložené prípady sú jeho špecializáciou. Objaví šokujúce zmiznutia detí, ktorá však siaha do súčasnosti a deťom pôjde o život aj tentokrát. Kniha vyšla len v českom preklade.

Hodnotenie na Goodreads: 4.03/5 (33-tisíc hlasov)

Stalker (Kepler)

Na policajnú emailovú adresu jedného dňa príde video, na ktorom vidíme ženu. Niekto ju zrejme sleduje. Hneď na ďalší deň sa nájde jej mŕtve telo. Tieto prípady začnú byť čoraz častejšie a preto musí miestna polícia konať. Začína sa hra na mačku a myš. Román sa stal najpredávanejšou knihou roka 2014 (keď vyšla) v domácom Švédsku.

Hodnotenie na Goodreads: 4.13/5 (19-tisíc hlasov)

Temné tajomstvá (Hjorth/Rosenfeldt)

Matka volá na políciu, pretože jej 16-ročný syn zmizol. Je vyhlásené pátranie, ale to čochvíľa prinesie neželaný výsledok – tínedžera nájdu s vyrezaným srdcom. Na pomoc je povolený detektív Sebastian, ktorý síce po strate manželky aj dcéry upustil od svojho remesla, no v tomto prípade začína vidieť čosi osobné.

Hodnotenie na Goodreads: 4.02/5 (10-tisíc hlasov)

Čítate severské krimi?


Zdroj: plnielanu.sk, severskekrimi.sk
Odporúčame