TEST Degustovali sme slovenské biele vína do 5 eur: Našli sme favoritov, cena pritom nie je zárukou skvelej chuti!

Vína

Aj lacné víno vie prekvapiť svojou znamenitou chuťou (Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Víno je ušľachtilý nápoj a je svedkom mnohých výnimočných udalostí v našich životoch. Pri nich si možno doprajeme prémiové víno, ale čo v prípade bežných dní, pri posedení s priateľmi či len tak na večeru k dobrému jedlu? Pozreli sme sa na päť slovenských vín do päť eur, degustovali ich v našom teste a našli svojich favoritov.

Ako sme testovali?

Pri kúpe bola hlavným kritériom cena. Všetky vína majú cenu do 5 eur. Druhou podmienkou bolo, že musí ísť o biele víno polosuché alebo polosladké a treťou podmienkou bolo, aby pochádzali zo Slovenska. Tu je trochu škoda, že sa na etiketách neuvádza množstvo zostatkového cukru. Zákon hovorí, že výrobca tento údaj uviesť môže, ale nie je to povinné. Ani jedna z testovaných fliaš túto informáciu nemala. Zostatkový cukor hovorí, koľko gramov cukru pripadá na liter už hotového vína a podľa toho sa víno musí označovať:

  • Suché vína: 0 – 4 g/l
  • Polosuché vína: 4 – 12 g/l
  • Polosladké vína: 12 – 45 g/l
  • Sladké vína: 45+ g/l

Rozsah 12 a 45 je pomerne široký, a preto môže niektoré polosladké víno chutiť ako polosuché alebo sa javiť ako veľmi sladké.

Devín, Movino

Orientačná cena: 2,99 €

Devín spolu s lipovinou a Müller&Irsai boli vo farbe viac žltšie než muškát a Müller Thurgau. Víno však vôbec nepôsobilo zakalene a nebolo vidieť ani žiadne usadeniny. Víno Devín sa vyznačuje intenzívnou arómou a po otvorení fľaše sme si to aj potvrdili. Spolu s muškátom sa zaradili medzi najvoňavejšie vína.

Môžete zacítiť banán, broskyňu a ešte niečo svieže, až exotické, pripomínajúce citrusy alebo mandarínku. A aróma sa krásne prenáša aj do chute. Hoci je o niečo kyselkavejšie, nevadí to, pretože ako prvé sa na jazyk dostanú všetky tie príjemné vône a potom príde jemná kyselinka. Na jazyku však zostávajú ovocné chute a nie nepríjemná kyslosť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Zaváranie uhoriek: Máme pre vás overené rady a komplet postup na jednom mieste
Devín
(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Müller&Irsai, Matyšák

Orientačná cena: 3,23 €

Medzi testovanými vínami sa ocitlo aj jedno cuvée. Cuvée je označenie zmesi vín, spravidla pripravených z niekoľkých odrôd, či niekoľkých vín z rôznych nádob. To však neznamená, že ide o hocijakú zmesku. Cieľom cuvée je zobrať to najlepšie zo všetkých vín a namiešať originálny nápoj.

Testované víno bolo jasné, bez usadenín a až takmer biele. Podobne ako pri Devíne sme zacítili sladký banán, no exotiku a citrusy vystriedali viac korenistejšie vône. Aj chuťovo bolo o niečo kyslejšie, no mohlo to byť spôsobené tým, že pri ochutnaní sa kyselinka ihneď miešala s jemnou korenistou chuťou a víno tak pôsobilo vyvážene.

Müller&Irsai
(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Muškát Moravský, Chateau Topoľčianky

Orientačná cena: 3,66 €

Ako sme už spomínali, spolu s Devínom patrí muškát medzi najvoňavejšie vína z testovaných. Oproti Devínu je Muškát vo vôni viac kvetinovejší. Pri zakrúžení nechával na pohári stopy. Hovorí sa im aj slzy alebo nohy.

Vína, ktoré zanechávajú hrubšie nohy majú zvyčajne vyšší obsah alkoholu alebo aj cukru. Sú zrelšie a hustejšie. A tak aj pôsobil muškát. Bol plný, hustý a aj najsladší spomedzi testovaných vín, nie však nepríjemne sladký.

Muškát Moravský
(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Müller Thurgau, Villa víno Rača

Orientačná cena: 3,99 €

Vo farbe priehľadné, takmer biele. Na prvé ovoňanie sme nezachytili žiadnu určitú arómu. Víno voňalo ako víno. Na druhý hlboký nádych sme však zacítili zvláštny sudový podtón. Chuťovo bolo ploché.

I keď je na etikete uvedené, že víno je polosladké, bolo oproti ostatným dosť kyslé a hlavne túto kyslú chuť nevyvažovali žiadne ovocné alebo kvetinové chute a na jazyku zostával dojazd sudového podtónu, ktorý sme zacítili už pri ovoňaní.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
POROVNANIE Ako vybrať mikrovlnku? Poznáme dôležité parametre aj top modely pre rok 2022
Müller Thurgau
(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Lipovina, Ostrožovič

Orientačná cena: 4,43 €

Polosuché víno z Tokajskej oblasti, ktoré na nás zo všetkých testovaných vín zapôsobilo najmenej. Ako prvé nás vôbec neoslovila vôňa. Na hlboký nádych možno v pozadí zacítiť citrusové arómy, ale do popredia sa skôr dostávajú nie veľmi príjemné vône. Chuťovo je kyslejšie a táto kyslá chuť zotrvávala dlho na jazyku. Cenovo však vychádzalo najdrahšie.

Lipovina
(Zdroj: Plnielanu.sk/Minako)

Ako by sme zhrnuli naše testovanie bielych vín?

Ako sa hovorí, sto ľudí, sto chutí. A pri víne to platí dvojnásobne. Ak by sme však mali zhrnúť našu mini recenziu slovenských bielych vín do 5 eur, medzi výhercami by sa umiestnili Devín, Muškát a Müller&Irsai. Ak máte radi voňavé vína s ovocnou arómou, odporúčame vám Devín. Ak uprednostňujete kvetinové tóny a sladšie víno, vyskúšajte radšej Muškát. Ak kvety a ovocie nie sú nič pre vás, ale za to korenisté arómy vám roztancujú zmysly, zvoľte Müller&Irsai.

Ktoré z bielych vín z nášho testu má podľa vás najlepšiu chuť?

Odporúčame