Sladký socík, pamätáte si ho ešte? Obľúbené maškrty prežili roky, s radosťou ich kupujeme dodnes

sladkosti socializmu

Sladkosti, ktoré si pamätáte ešte z detstva (Zdroj: GettyImages)

Kofola, Snehulky či Horalky. Podľa prieskumov patria tieto produkty v našich končinách k najznámejším. Pripomeňme si značky, ktoré sme ako deti milovali a ktoré kupujeme dodnes.

Kofola, ktorú si nezmýlite

Tímu Zdenka Blaška trvalo 2 roky, kým vyrobil sirup Kofo, ktorý sa stal základnou zložkou Kofoly. Rovnakú sirupovú receptúru používa firma dodnes – ide o zmes 14 bylinných a ovocných látok doplnených o kofeín. Pôvodne vznikla značka Kofola v roku 1959 v Opave, ako alternatíva k nedostupným imperialistickým kolovým nápojom Coca-Cola a Pepsi. Spočiatku sa predávala, rovnako ako ďalšie nápoje, vo fľaškách bez etikiet.

Po revolúcii značka odumierala, znovu sa naštartovala až po roku 2000. Okrem iného sa preslávila nápaditými reklamami, ktorých vianočnú verziu vysiela v nezmenenej podobe už viac ako 10 rokov. Minulý rok oslávila Kofola krásnych 60 rokov, gratulujeme!

Meno dostali po Tatrách 

Tatranky pôvodne vznikli v susednom Česku, na svedomí ich má firma Kašpara Melchiora Baltazara Fiedora z Opavy. V rovnakej firme za prvej republiky vznikla aj klasická guľatá oplátková pochúťka obalená čokoládou, Fidorka. Po 2. svetovej vojne bol však majiteľ firmy aj s rodinou odstrčený do Nemecka a jeho firma prešla pod národný podnik Čokoládovne, ktorý dirigoval niekoľko znárodnených firiem na výrobu trvanlivého pečiva, cukroviniek a čokolády. Tatranky boli pomenované podľa našich Tatier – hlavne preto, že ich pôvodný tvar bol od roku 1945 trojuholník pripomínajúci štíty hôr. Neskôr bol čisto z praktických dôvodov nahradený dnešným obdĺžnym tvarom.


Mohlo by vás zaujať: Sladkosť, ktorú milujeme už 60 rokov: Čo stojí za úspechom legendárnych Káveniek?


Mladšia sestra Tatraniek s arašidovou náplňou, Horalka, pochádza z našej Serede, kde sa vyrába nepretržite od roku 1965 a v takmer nezmenenej podobe až dodnes. Vedeli ste, že v priemere sa na Slovensku zjedia každú sekundu viac ako dve Horalky? A vedeli ste, že naše Horalky poznajú aj v Poľsku či Maďarsku, ale aj v ďalekých USA, Anglicku, Singapure či v Austrálii?

Kávové potešenie

Čokoládová tyčinka Kofila s kávovou príchuťou vznikla už v roku 1923 v čokoládovniach Orion. Obal, kde na žltom pozadí s vlnkami a oriónskymi hviezdami sedí na nápise Kofila postavička murína, ktorý drží v rukách šálku kávy a natešene vystrkuje jazyk, navrhol výtvarník Zdeněk Rykl.

Legendárne cukríky

Snehulky milujeme dodnes, patria k pýche najstaršej slovenskej cukrovinárskej fabriky Figaro Trnava. Vznikli v roku 1969 vďaka zamestnancovi fabriky a nadšencovi do cukríkov Alojzovi Štrbovi. Vďaka revolučnej receptúre, založenej na našej domácej surovine, cukre, sa tieto mentolové cukríky stali legendárnymi.

Dnes vyrobí trnavský závod asi 7 000 ton Snehuliek ročne. Zaujímavosťou je, že Snehulky nekopírovali žiaden zahraničný koncept. Dodnes sú originálnym dedičstvom slovenského cukrovarníctva.


Objavte ešte viac zaujímavých článkov, receptov a videí!

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame