Telo plné modrín a vy netušíte, kde sa vzali? Na vine môže byť alkohol aj poruchy krvi

Žena s modrinou na stehne

Zbystrite pozornosť, ak ide o relatívne veľké modriny aj po menšom údere (Zdroj: GettyImages)

Pre človeka je často náročné posúdiť, či sa u neho tvorí nadmerné množstvo modrín. Stačí, ak vykonáva kontaktný šport a na tele sa mu objavuje viac podliatin, než môže byť pre niekoho bežné. Čo sa deje s telom človeka, ak modriny vzniknú na vašom tele bez toho, aby ste vedeli o tom, že ste niekde udreli?

Kedy zbystriť pozornosť

Zbystrite pozornosť, ak ide o relatívne veľké modriny aj po menšom údere. Rovnako vtedy, ak ide o modriny, ktoré blednú niekoľko týždňov. Ak navyše po úraze krvácate z rany viac ako 10 minút, je pravdepodobné, že budete ohrození aj častým praskaním drobných cievok (kapilár) v podkoží. V prípade, že veľké modriny vznikajú len po nepatrnom zavadení o prekážku či dokonca úplne bez zjavnej príčiny, môže ísť o problém, s ktorým by ste sa mali obrátiť na svojho lekára.

Nadmerné riedenie krvi

Za zvýšenou tvorbou modrín môže byť napríklad užívanie liekov určených na riedenie krvi. Ich úlohou je znížiť zrážanlivosť krvi a predísť stavom, ktoré ohrozujú život pacienta. Na druhej strane však pacientovi vznikajú po tele veľké modriny aj bez toho, aby sa silno udrel. Pri užívaní tohto typu liekov je nevyhnutné správne nastavenie dávkovania a aj to, aby bol lekár informovaný o všetkých liekoch, ktoré užívate.

Existujú totiž lieky, ktoré oslabujú alebo menia správanie krvných ciev či dokonca také, ktoré môžu vyvolať ich zápal a podporiť vznik hematómov aj bez mechanického pôsobenia. Patria sem kortikosteroidy, glukokortikoidy aj niektoré antidepresíva. Opatrne aj s užívaním ginko biloba, ženšenu, cesnaku, zázvoru či vŕbovej kôry.


Mohlo by vás zaujať: Časté modriny a popraskané žilky: Čo sa za týmito javmi môže skrývať?


Pozor na alkohol

Častým pitím alkoholu je najviac ohrozená pečeň. Pri ochoreniach pečene spôsobených alkoholom prestáva pečeň produkovať proteíny, ktoré napomáhajú prirodzenému zrážaniu krvi. Človek pod vplyvom alkoholu nielenže stráca kontrolu nad vlastným telom a stabilitou, zároveň je tu vysoké riziko krvácavosti a vzniku rozsiahlych a dlho sa hojacich krvných podliatin, a to predovšetkým na rukách a nohách.

Zvýšená krvácavosť

Vaskulitída označuje skupinu ochorení, ktoré sa vyznačujú zápalom až odumretím stien krvných ciev. Jedným z príznakov je vyššia krvácavosť. Napríklad, ak krv z nosa alebo pri porezaní nejde zastaviť. Ďalšími príznakmi býva neprirodzená tvorba modrín, fľakaté začervenania kože, fialové škvrny, vznik hrčiek a otvorených vredov na končatinách.


Mohlo by vás zaujať: Drobné zranenia: Poraďte si s nimi rýchlo a účinne pomocou prírody


Pribúdajúci vek hrá rolu

S pribúdajúcim vekom môže príčinou oslabenia a stenčovania podkožia, ktoré postupne stráca odolnosť a schopnosť regenerácie vznikať senilná purpura. Objavuje sa najmä na rukách a nohách, kde vznikajú typické starecké poškodenia, ktoré majú výraznú purpurovú farbu a hoja sa niekoľko týždňov. Dokonca aj po uzdravení môže byť postihnuté miesto ľahko rozpoznateľné. Pokožka na tomto mieste totiž zostáva mierne hnedá. Postihuje predovšetkým starších ľudí, v niektorých prípadoch sa však objavuje už po dovŕšení päťdesiatky.

Krvácavé poruchy

Prirodzená schopnosť tela zastaviť krvácanie a znížiť tak stratu krvi sa nazýva hemostáza. Genetické zmeny, pri ktorých krvné doštičky, plazmatické bielkoviny a cievna stena nie sú v rovnováhe, sú typické napríklad pre Von Willebrandovu chorobu a hemofíliu. Pacienti s týmito ochoreniami sú pri úrazoch ohrození nadmernou, až život ohrozujúcou stratou krvi. Modriny „bez príčiny“ tak môžu pokrývať aj veľké časti pokožky.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame