Strata sexuálnej túžby u mužov: Ako vyhrať nad nízkym libidom?

Mužské libido

Pokles sexuálnej túžby môže mužov postihnúť v akomkoľvek veku (Zdroj: GettyImages)

Sexuálna túžba sa zvyčajne označuje ako libido. Hoci neexistuje žiadne číselné meranie libida, každému je jasné, že ak sa o niekom povie, že má nízke libido, značí to znížený záujem alebo chuť na sex. Pokles sexuálnej túžby môže mužov postihnúť v akomkoľvek veku, najčastejšie však k nemu dochádza okolo päťdesiatky.

S pribúdajúcim vekom môže sexuálna túžba klesať, je to prirodzený stav. Často však nesúvisí len so samotným starnutím, ale skôr so zmenami v zdravotnom stave muža a prípadne s vonkajšími okolnosťami.

Všemocný testosterón 

S mužskou sexuálnou túžbou sa spája predovšetkým testosterón. Tento hormón je produkovaný hlavne v semenníkoch, a ovplyvňuje okrem iného aj vývoj mužských pohlavných orgánov, rast ochlpenia na tele, rozvoj svalov, prehĺbenie hlasu v puberte, produkciu spermií a produkciu červených krviniek.

Najvyššie hladiny testosterónu počas svojho života dosahuje muž v období dospievania, potom začnú pomaly klesať. Vo veku 30 až 40 rokov tento pokles predstavuje každý rok približne 1 %. Už po štyridsiatke však môže byť u mužov badateľne nízke libido a zároveň dochádza aj k predĺženiu času potrebného na dosiahnutie erekcie.

Príznakom aj návaly horúčavy

Nízka hladina testosterónu ovplyvňuje nielen sexuálnu túžbu a výkonnosť, ale aj zdravie. Popri strate chuti na milovanie a ťažkostiach s dosiahnutím alebo udržaním erekcie tak muži s nízkou hladinou testosterónu môžu pociťovať aj návaly horúčavy, depresívne nálady, podráždenosť a slabšiu koncentráciu. Dochádza u nich tiež k strate svalovej hmoty a k priberaniu. Že vám to tak trochu pripomína ženskú menopauzu? Nuž, nemýlite sa.


Mohlo by vás zaujať: Keď muži strácajú záujem o sex: Čo robiť, aby to v posteli opäť klapalo?


Pozor na životný štýl!

Treba si však uvedomiť, že zníženie hladiny testosterónu nie je jediným dôvodom, prečo starší muži pociťujú stratu libida. Za nízkou sexuálnou túžbou môžu byť aj problémy vo vzťahoch, v zamestnaní, prežívaný stres, úzkosť, depresia alebo nízke sebavedomie. Pod stratu libida sa podpisuje aj fajčenie, nedostatok pohybu, nevyvážená strava, deficit spánku či zneužívanie alkoholu a rekreačných drog.

Dopad na sexuálnu túžbu majú tiež zdravotné ťažkosti, ako sú vysoký krvný tlak, znížená funkcia štítnej žľazy či cukrovka. Negatívne ovplyvniť libido môžu tiež niektoré lieky, ktré užívate na úpravu zdravotného stavu.

Ako milovaniu opäť prísť na chuť?

Sú muži, ktorí sexuálny apetít nestrácajú ani vo vyššom veku. Čo robia inak? Dbajú na zdravý životný štýl, eliminujú stres, sú zdravo sebavedomí. A možno sa len stotožnili so starnutím a snažia sa užívať si sex a intimitu v akejkoľvek podobe. Samozrejme, existuje viacero možností, ako svoju sexuálnu túžbu zvýšiť a svoj sexuálny život zlepšiť. Kým sa rozhodnete pre užívanie liekov od špecialistu, skúste staviť na:

  • konzumáciu afrodiziakálnych potravín a jedál (ustrice, kakao, vodný melón, avokádo…)
  • budovanie intimity s partnerom, prežívanie spoločných chvíľ,
  • každodenné cvičenie (rýchla chôdza, beh, joga…)
  • dostatočný oddych (kvalitný spánok, relax)
  • meditáciu, odbúranie stresu a úzkosti,
  • vyváženú stravu.

Zmena životného štýlu skutočne môže pomôcť obnoviť rovnováhu hormonálnych hladín, získať zdravú sexuálnu túžbu a zároveň zlepšiť svoju energiu. Nie je však hanbou ani vyhľadať lekára.

Dámy, pozor! To, či sa vášmu partnerovi sexuálna túžba prinavráti, bude závisieť aj od vás. Prejavte mu dostatočnú podporu a pochopenie, a hlavne naňho netlačte. Uvedomte si, že muž nie je stroj, ktorý musí byť neustále pripravený na sex. Niekedy stačí len únava alebo preťaženie, a inak dokonalá harmónia sa naruší. Zabudnite teda na narážky aj výčitky a dajte svojmu partnerovi na vedomie, že aj tento problém spoločnými silami vyriešite.



Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame