Sviatok všetkých svätých je za dverami: Ako vyzdobiť hrob a na čo si dať pozor?

cintorín

Počas pamiatky zosnulých sú cintoríny rušným miestom (Zdroj: SITA)

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých sú dni, počas ktorých si cestu na cintorín nájde takmer každý Slovák. K našim tradíciám patrí zdobenie a úprava hrobov či zapaľovanie kahancov a aj v tejto oblasti prevládajú určité trendy. Zistite, akými rôznymi spôsobmi si môžete uctiť pamiatku vašich rodinných príslušníkov či kamarátov a na čo si dať počas tohto sviatku pozor.

Sviatok všetkých svätých a Pamiatka zosnulých sú dni, počas ktorých si cestu na cintorín nájde takmer každý Slovák. K našim tradíciám patrí zdobenie a úprava hrobov či zapaľovanie kahancov a aj v tejto oblasti prevládajú určité trendy. Zistite, akými rôznymi spôsobmi si môžete uctiť pamiatku vašich rodinných príslušníkov či kamarátov a na čo si dať počas tohto sviatku pozor.

Tradičnými kvetmi, ktoré zdobia slovenské hroby sú chryzantémy. Ak je priaznivé počasie, dlho vydržia a nie sú priveľmi finančne náročné. Vyberať môžete medzi rezanými a sadenými. Kvety v kvetináči majú tú výhodu, že dlhšie vydržia. Ak nás však čakajú mínusové teploty, ako to môže byť aj tento rok, je v zásade jedno, ktorú z možností si zvolíte. Čo sa týka financií, menšiu kyticu chryzantém kúpite v hypermarkete už od 2,50 eur, za sadené kvety zaplatíte o niečo viac v závislosti od ich veľkosti. Chryzantémy môžete vymeniť aj za iné kvety, ktoré mal zosnulý rád, v tomto prípade sa však radšej nespoliehajte na predaj priamo pred cintorínom. Živé kvety však nie sú vašou jedinou možnosťou zdobenia. Aké sú tie ďalšie?

  • Venčeky z ihličia – menšie si zvládnete urobiť aj sami a preto vás môžu vyjsť najlacnejšie. Ak si netrúfate na venček, zviažte len niekoľko konárikov a ozdobte ich stužkou.
  • Kytica z lístia – jesenné lístie hrá farbami takmer tak, ako samotné kvety. Kytica z neho ozdobená peknou látkovou stuhou môže vyzerať veľmi efektne a mať aj veľkú symbolickú hodnotu, ak je lístie pozbierané na miestach, ktoré mal zosnulý rád.
  • Slamienky – sú vhodným riešením aj keď primŕza. Slamienkový venček je pestrý a dobre nahradí aj veľký črepníkživých kvetov.
  • Umelé kvety – zväčša pôsobia lacno a neveľmi esteticky. Okrem toho je ich používanie na hroby veľmi neekologické, ako tento rok pripomenuli aj predstavitelia katolíckej cirkvi. Stavte radšej na návrat k prírode a vyberajte z jej repertoáru
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj „Dušičky“ môžu byť ekologickejšie: Ako vyzdobiť hroby tak, aby sa z cintorínov nestalo smetisko?

Ten pravý svietnik

Svietniky budú takmer určite lacnejšie, ak ich kúpite v klasickom obchode vopred, ako keď budete dopĺňať zásoby priamo pred cintorínom. Najmä v tomto období, keď sú kahance za zvýhodnené ceny takmer v každom väčšom obchode. Na trhu je dnes mnoho druhov – od tých najlacnejších za pár centov, ktoré horia niekoľko hodín až po väčšie a drahšie za vyše tri eurá, ktoré by mali horieť niekoľko dní. Sklené kahance sú spravidla o niečo drahšie ako umelohmotné. Výhodou však je, že sa ich obal obal nerozpustí tak, ako sa môže stať v prípade umelohmotných. Do sklených stačí vždy len doplniť malý kahanček, ktorý stojí pár centov a tak sa vám ich kúpa oplatí. Nehovoriac o tom, že sklo je určite ekologickejšou voľbou ako plast.

Čo so sebou?

Okrem kvetov a kahancov nezabudnite na zapaľovač alebo zápalky. Najpraktickejší je veľký kuchynský zapaľovač, pretože sa ním jednoducho dostanete aj do hlbších kahancov. Tiež je vhodné si na úpravu hrobu zobrať metličku, handričku alebo papierové obrúsky a nádobu na vodu, prípadne gumené rukavice. Ak sa chystáte kupovať rezané kvety, nezabudnite na vhodnú vázu. Praktické, aj keď nie vždy pekné sú tie, ktoré majú namiesto plochého dna špicaté, takže sa dajú dobre zapichnúť do zeme. Nezabudnite, že najmä v krematóriách, kde sú dosky neraz dosť tesne pri sebe, treba byť ohľaduplní. Nezasahujte krášlením (vykladaním kamienkami, sadením kvetín atď.) do priestoru vedľajších hrobov.

Pozor na veci

Pre vás sú blížiace sa dni chvíľami spomienok na ľudí, ktorí nás už opustili, pre vreckárov však ide o skvelú príležitosť na drobné krádeže. Ľudia si pri úprave hrobov neraz uložia veci na zem či na blízku lavičku. Presne na takéto okamihy čakajú zlodeji, ktorí dokážu využiť čo i len chvíľku nepozornosti. Preto buďte ostražití a dávajte si na svoje veci pozor.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Halloween milujú aj slovenské deti: Ako vznikol a kde si ho užijete najlepšie?

Všetko v pokoji

Už dopredu radšej na návštevu hrobov rátajte viac času. Dopravná situácia sa v okolí cintorínov často komplikuje a nervozita, že vám všetko nejde podľa plánu by k tomuto dňu patriť nemala. Vopred sa s tým zmierte a nenechajte si pokaziť atmosféru.


Zdroj: SITA, sita, Viera
Odporúčame