Syndróm dokonalej ženy: Trpíte ním aj vy?

Syndróm dokonalej ženy

Dôležité je, aby ste boli spokojná sama so sebou (Zdroj: Pexels/Andrea Piacquadio)

V každej spoločnosti existujú voči mužom a ženám isté očakávania – takzvané sociálne roly, podľa ktorých by sme sa mali správať. Čoraz častejšie sa môžeme stretnúť s domnienkou, že ženy by mali byť milé, prirodzene zhovorčivé, skvelé kuchárky, ktoré sa zároveň vedia postarať o deti, manžela a celú domácnosť.

Dokonalá žena by nemala odvrávať a slovo „nie“ nemá v slovníku, pretože sa stará o potreby iných skôr, ako o tie svoje. Mnohé sa potom v istom bode života samy seba opýtajú: „Som dobrou ženou?“

Zdá sa vám niečo z toho povedomé?

Je prirodzené chcieť sa zdokonaľovať, avšak vlastnosti, ktoré sú u dievčat často vychvaľované, ako láskavosť, príjemnosť, skromnosť a poslušnosť, sa v dospelosti zvyknú premietnuť do syndrómu dokonalej ženy. Ten môže byť skutočným problémom, pretože sa nesnažíte uspokojiť vlastné túžby, ale len napĺňane očakávania ostatných. Ak si uvedomíte, že sa v nejakej situácii usmievate a pritakávate len preto, že to tak „skrátka má byť“, no v skutočnosti sa bojíte vyjadriť vlastný názor, možno trpíte práve týmto syndrómom.

Syndróm dokonalej ženy možno chápať ako očakávania spoločnosti o tom, kým by ženy mali byť a ako by sa mali správať. Akékoľvek odchýlenie od očakávaných „vlastností“ vyvoláva u týchto žien pocit viny a strachu, že budú súdené. V súvislosti s ich sexuálnym životom sa zvyknú v objavovať predstavy o ich nevinnosti a čistote. Vznikajú tu domnienky ako: dokonalé ženy po tom netúžia, alebo práve naopak, vedia presne, čo a ako majú robiť.

Podľa týchto znakov zistíte, či ním netrpíte aj vy

Vo všeobecnosti sa syndrómom dokonalej ženy najčastejšie prejavuje strachom prehovoriť, obavami zo sklamania či odmietnutia, potrebou vždy vynikať, každému vyhovieť a neschopnosťou odmietnuť akúkoľvek požiadavku. Spoznali ste tu niektorú zo svojich vlastností? Tu je ďalších 5 signálov, ktoré vám pomôžu zistiť, či nemáte problém so syndrómom dokonalej ženy:

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pravdivý príbeh: Z úspešného muža sa stal v sekunde trestanec, môže sa to stať každému

1. Veríte, že musíte byť vždy milá, aby vás ľudia mali radi

Možno sa domnievate, že ak chcete byť milovaná a akceptovaná, musíte sa tak správať zakaždým aj vy. Dôležité je ale uvedomiť si, že sa nedá vyhovieť každému, bez ohľadu na to, ako veľmi sa snažíte. Toto nutkanie je založené na myšlienke, ktorá vám nahovára, že nie ste dosť dobrá, a ak chcete, aby vás mal niekto rád, najskôr musíte vyhovieť jeho požiadavkám a splniť isté kritériá. Podvedome si nahovárate, že sa vaša hodnota rovná iba tomu, ako veľmi ste potešili ľudí okolo vás.

2. Nútite sa vždy konať rozumne a správať sa v rámci konvencií

Dokonalá žena sa snaží nevyčnievať z radu, robí vždy len to, čo sa od nej očakáva a nikdy nespochybňuje žiadnu zo spoločenských noriem. Smerodajná je pre ňu racionalita a názory iných. V skutočnosti to vedie len k obmedzeniu kreativity a slobody v myslení. Takáto žena sa totiž obáva, že by jej správanie považovali za bláznivé a nezodpovedné, preto sa drží zabehnutých noriem.

3. Máte problém povedať rázne „nie“

Aj mužom sa bežne stáva, že majú problém povedať „nie“. Ešte častejšie je to ale u žien trpiacich syndrómom dokonalej ženy. Ide o situácie, kedy sa bojíte, že by ste svojou ráznosťou odplašili ľudí, okolo vás. Je to spojené s potrebou vždy potešiť ostatných, byť jednoducho bezproblémovým dievčaťom. Táto vlastnosť ale môže viesť ku ľahkej manipulácii a toxicite v partnerskom vzťahu.

4. Kladiete na seba vysoké požiadavky

Ženy s týmto syndrómom na seba zvyknú vyvíjať veľký tlak. Majú tendenciu porovnávať sa s ostatnými a túžia dosiahnuť rovnaké úspechy, čo ale často vedie k frustrácii a pocitu menejcennosti. Už od mladého veku sa od nich zvykne očakávať, aby vyzerali dokonale a vyhýbali sa negatívnej spätnej väzbe. V dospelosti preto zvyknú byť nezdravo fixované na svoj vzhľad.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ste znechutení z práce a robíte v nej len to, čo musíte? Pravdepodobne ste súčasťou tohto fenoménu

5. Bojíte sa, že ľudia budú smutní práve kvôli vám

Je dôležité uvedomiť si, že nezodpovedáte za šťastie/nešťastie iných. Dokonalé ženy si zvyknú nahovárať, že ak sú v nejakej skupine priateľov a náhle dôjde ku zhoršeniu atmosféry, vinu na tom nesú práve ony. To však nie je pravda.

Syndrómu dokonalej ženy sa môžete zbaviť, ak začnete konať (Zdroj: Freepik/shurkin_son)

Ako prekonať syndróm dokonalej ženy?

Keďže tento syndróm korení už v mladosti, jeho odstránenie je problematické, no stále možné. Skúste prehodnotiť svoje presvedčenie a jednoduché denné rutiny. Ak ste si uvedomili, že sa viac staráte o pohodlie iných, než o vlastné potreby, snažte sa to pomalými krokmi meniť.

Je síce milé, ak ste empatická a ohľaduplná, no musíte sa naučiť starať sa aj o vlastné blaho. Kľúčové sú najmä sebadôvera, viera vo vlastné rozhodnutia a názory. Nebojte sa stáť si za tým, v čo veríte a viete, že je správne. Ak sa pri tom dostanete do konfliktu s blízkou osobou verte, že vzájomná konfrontácia bude obojstranne prínosná. Rozpoznať znaky syndrómu dokonalej ženy je prvým krokom k tomu, aby ste sa oslobodili od očakávaní a stali sa osobou, akou v skutočnosti chcete byť.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame