Ste znechutení z práce a robíte v nej len to, čo musíte? Pravdepodobne ste súčasťou tohto fenoménu

Quiet quitting fenomén

Quiet quitting do istej miery chráni ľudí pred stresom alebo vyhorením (Zdroj: GettyImages)

Zo Spojených štátov prichádza trend, ktorým najmä mladí ľudia vyjadrujú svoj nesúhlas s niekedy až prísnymi pracovnými podmienkami. Takzvaný „quiet quitting“, v preklade tiché ukončenie, však vníma a aplikuje čoraz viac ľudí a to nielen mileniálov. Pravdepodobne nepôjde len o krátkodobý fenomén. Ako vyzerá v praxi?

V článku sa dočítate:

Fenomén tichého ukončenia

Pojem, ktorý na Slovensku dostal označenie tiché ukončenie (v práci), je podľa všetkého následkom kovidového obdobia. Anthony Klotz a Mark Bolino z University College London, ktorí sa týmto fenoménom zaoberajú, hovoria: „Takzvaní tichí (ukončovatelia) si naďalej v práci plnia všetky svoje povinnosti, no sú menej ochotní zapájať sa do mimopracovných aktivít.“

Aj takto jednoducho by sa tiché ukončenie dalo opísať. Ide o stav pracovného nasadenia, v ktorom zamestnanec odmieta robiť akúkoľvek prácu, za ktorú nie je platený. Niektorí zamestnávatelia si o týchto ľuďoch myslia, že sú flákači, no vôbec to nemusí byť pravda. Situácia na Slovensku zatiaľ nie je tak vyhrotená ako v Amerike, kde sa ich niektoré spoločnosti rozhodli hromadne prepúšťať.

Ako to vyzerá v praxi

Dôvodom na zmenu pracovného režimu, v tomto prípade na tiché ukončenie, je jednoducho pandémia. Počas nej si niektorí uvedomili, že pracujú príliš veľa a príliš ťažko na to, ako sú ohodnotení a preto zmenili svoj prístup k práci. Nejde však vyslovene o porušenie pracovnej zmluvy.

Tiché ukončenie vyzerá v praxi nasledovne: nesúhlasíte s nadčasmi ani s prácou vo vašom pracovnom čase, ktorú máte vykonať nad rámec kompetencií, neriešite prácu po pracovnej dobe (neodpovedáte na e-maily, nerozprávate s kolegami) a práca vám príde len ako nutnosť, ktorú musíte spraviť a nie ako ďalšia kapitola vášho života.

Pochopiť človeka zažívajúceho tiché ukončenie nie je zložité. Každý si v živote prejde fázou, kedy prácu odsunie na druhú koľaj a venuje sa jej len preto, že musí. Títo takzvaní tichí ukončovatelia niekedy hovoria, že nechcú byť otrokmi svojich zamestnávateľov a chcú mať život pevne uchopený vo vlastných rukách.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Pomoc na druhej strane telefónu: Linky detskej istoty a podpory duševného zdravia fungujú aj počas sviatkov

Slabá angažovanosť

Na fenomén tichého ukončenia sme sa spýtali aj HR manažérky Sylvie, ktorá pravidelne rieši nielen naberanie zamestnancov do firmy, ale aj ich problémy počas práce: „Nazvala by som to až rezignáciou, aj keď títo ľudia by povedali, že preháňam. Ale áno, ide o zdravú rezignáciu, kedy si človek uvedomí, že niektoré činnosti v jeho pracovnom živote sú kontraproduktívne a začne s tým niečo robiť.“

Podľa nej nastane u každého raz v práci osobný rozkol medzi tým, čo považuje za účelné a čo za zbytočné. Slabá angažovanosť zo strany zamestnancov však nemusí byť na škodu. Vďaka nej si vedia vysporiadať na určitý čas osobný život a do práce sa môžu vrátiť znova v plnom nasadení. Spýtali sme sa, ako dlho môže trvať táto fáza?

„To sa mení od človeka k človeku,“ hovorí Sylvia. „Z vlastnej skúsenosti môžem povedať, že ide o obdobie niekoľkých mesiacov. Nakoľko v drvivej väčšine slovenských zamestnaní funguje systém mesačného vyplácania, človek dokáže vyhodnotiť túto zmenu až nasledujúci mesiac.“

Striedanie fáz

Podľa HR manažérky je tiché ukončenie len jednou z fáz, ktorú takmer každý človek v pracovnom živote raz okúsi a ani o tom nemusí vedieť. Zvyčajne je nárazová a môže sa ňu viazať nepriaznivá situácia vo svete. Pracovné životy (aj na Slovensku) do veľkej miery ovplyvnila pandémia – ľudia boli doma, pretože firmy boli zatvorené, prípadne pracovali z domu. Navyše sa museli starať o deti, ktoré nemohli poslať do školy či do škôlky.

Aj táto post-kovidová fáza raz prejde. „Úprimne, nepamätám si, kedy naposledy som quiet quitting zažila v takom rozmachu,“ uvažuje Sylvia. „Samej sa mi fázy pracovného nasadenia a pracovného ukončenia striedajú. Každý zamestnanec je na tom do istej mieri rovnako. Aj noví zamestnanci sa často informujú o tom, či treba robiť nadčasy a diskutujú o všetkých pracovných povinnostiach, ktoré majú v zmluve. Povedala by som, že čím ďalej, tým viac je práca len niečím, čo ľudia robia z donútenia. Mnohí by ale mohli nesúhlasiť, ide o môj osobný názor.“

Fáza pracovného nasadenia je obvykle oveľa dlhšia ako práca ukončovania. Často sa stane, že ak vysoké pracovné nasadenie dlhý čas nič nepreruší, človek v práci vyhorí. Deje sa to vtedy, keď je človek natoľko psychicky vyčerpaný, že svoju prácu nezvláda ďalej vykonávať.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako naštartovať auto v zime? Toto musíte urobiť a motor naskočí!

Skutočne pomáha proti vyhoreniu?

Vyzerá to tak, že tiché ukončenie by mohlo pomôcť práve spomínanému vyhoreniu. Títo tichí ukončovatelia si nastavujú určité hranice, ktoré nechcú prekročiť. Práve ich prekročenie môže mať za následok vyhorenie a nezvládanie pracovného prostredia.

Práca ukrajuje čas z osobného života. Tiché ukončenie môže človeku navodiť pocit, že má o niečo viac čas na svoju rodinu, deti a koníčky, ktorým sa chce venovať. A v určitom zmysle je to aj pravda. Aj fakt, že zamestnanec zažíva menej stresu, pomáha predísť fáze vyhorenia.

Trend k nám prišiel z Ameriky

V minulom roku sa o fenoméne quiet quitting začal vo veľkom vyjadrovať na svojich sociálnych sieťach náborový pracovník Bryan Creely. Napriek tomu magazín Investopedia informuje, že termín bol zadefinovaný už pre viac ako desiatimi rokmi na Wikipédii, no nikto sa k nemu nehlási.

Nech je ako chce, trend k nám prichádza zo Spojených štátov. Podľa nedávneho prieskumu spoločnosti Gallup zažilo v druhom kvartáli roku 2022 fázu ukončenia 50 % pracovníkov v krajine, možno dokonca viac. V Číne nazvali tento termín ako „ležanie v byte“. Aj títo ľudia chcú podľa webu South China Morning Post žiť vyrovnaný život.

Ako vyzerá pracovný deň „tichého končiaceho“?

Na pracovný deň bežného človeka, ktorý však odmieta akékoľvek nadčasy, sme sa spýtali aj HR manažérky Sylvie: „Predstaviť ich ho viete ako úplne bežného zamestnanca – nemá ani dobrú ani zlú náladu. Svoju prácu vykoná, s kolegami sa porozpráva, no akonáhle padne koniec jeho pracovnej šichty, ide domov a ostatné ho nezaujíma. Na pohľad by ste ho nerozoznali od iného zamestnanca.“

Ďalej nás zaujímalo, či sa tichými ukončovateľmi stávajú častejšie ženy alebo muži. „Povedala by som, že súboj pohlaví nehrozí, je to pol na pol. No začínam si všímať, že tento akože problém majú vo väčšej miere ženy, pretože práve oni vykonávajú psychicky náročnejšiu prácu a navyše sa po príchode domov musia starať aj o rodinu a o domácnosť,“ dodáva Sylvia.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
VIDEOTIP Idete prvýkrát do fitness centra? Poradíme vám, čo si vziať

Vyhliadka do budúcnosti

Ako bude vyzerať pracovný trh a pracovné nasadenie v nasledujúcich rokoch? Samozrejme, že aj odpoveď zamestnávateľov na seba nenechala dlho čakať. Mnohí sa postavili tichému ukončovaniu čelom a napríklad aj magazín TechTarget hovorí o tichých výpovediach zo strany zamestnávateľov.

Tí spomínaných tichých ukončovateľov chcú vyhnať z práce a nahradiť ich inými, najlepšie ľudia s vyšším pracovným nasadením. Skúšajú to rôzne: nižšími odmenami, zamietnutím dovolenky, zvýšením pracovného tempa v danom pracovnom čase, niekedy dokonca až stratou rešpektu k zamestnancom či nižšou finančnou odmenou. Toto však nie je niečo, čo by pracovný trh vydržal.

Budú zamestnanci diktovať tempo namiesto zamestnávateľov?

Odborníci sa vo väčšine zhodujú v tom, že quiet quitting má viac výhod ako nevýhod. Zrejme sa naša spoločnosť dostala do bodu, v ktorom si budú zamestnávatelia diktovať pracovné podmienky. Práca je obojstrannou dohodou medzi zamestnancom a zamestnávateľom a stojí na obojstrannom rešpekte.

Aj HR manažérka Sylvia si myslí, že táto vlna príde a zasa odíde. Do budúcnosti je však nutné brať ohľad na tom, že sa môže znova vrátiť a vďaka jednoduchému šíreniu správ prostredníctvom internetu aj v čoraz väčšej sile.

Počuli ste už o tichom ukončení?

 

Zdroj: plnielanu.sk, karierainfo.sk, newyorker.com, gallup.com, scmp.com, techtarget.com, investopedia.com
Odporúčame