Mávate niekedy pocit, akoby vaše telo bojovalo proti vám? Nepravidelný cyklus, nadmerná únava, nepochopiteľné priberanie, či náhly výskyt akné však nemusia vypovedať len o stresujúcom životnom štýle, ani o prvých znakoch starnutia organizmu. U žien môžu všetky tieto signály znamenať viac než iba nepríjemnosti, s ktorými sa treba vysporiadať. Mohli by to byť tiež stopy vedúce k odhaleniu syndrómu, ktorý postihuje milióny žien na celom svete.
Záhadný stav, známy ako syndróm polycystických ovárií, spája hormonálnu nerovnováhu, metabolické výzvy a ďalšie zdravotné komplikácie žien, ktoré môžu ovplyvňovať nielen plodnosť, ale aj celkové zdravie. Ako syndróm rozpoznať, čo ho spôsobuje a aké sú možnosti si s ním poradiť? Čítajte ďalej a dozviete sa, prečo je dôležité venovať pozornosť zdanlivo banálnym signálom ženského tela.
V článku sa dočítate:
- Čo je syndróm polycystických ovárií?
- Ako sa ochorenie prejavuje?
- Aké sú známe rizikové faktory?
- V čom spočíva diagnostika syndrómu?
- Aké sú možnosti liečby?
- V čom sa PCOS líši od endometriózy?
- Aké sú známe komplikácie ochorenia a kedy navštíviť lekára?
- Ktoré známe ženy otvorene hovoria o svojich skúsenostiach so syndrómom?
Čo je syndróm polycystických ovárií?
Syndróm polycystických ovárií, označovaný tiež skratkou PCOS, je pomerne časté ochorenie postihujúce ženy v reprodukčnom veku. Charakterizované je hormonálnou nerovnováhou, metabolickými problémami a zmenami v štruktúre vaječníkov. Ak trpíte týmto syndrómom, môže sa stať, že menštruáciu nemávate pravidelnú, prípadne ju mávate menej častú alebo naopak, vaša menštruácia trvá oveľa dlhšie, ako je bežné.
PCOS je komplexný hormonálny stav, ktorý postihuje asi 10 % žien v reprodukčnom veku a môže byť príčinou vzniku iných zdravotných problémov. Príliš veľké množstvo hormónu nazývaného androgén, ktoré pri syndróme produkujú vaječníky, môže spôsobovať rôzne príznaky. Nižšia ako obvykle zvyčajne býva hladina typicky ženských reprodukčných hormónov ako estrogén, progesterón, folikuly stimulujúceho hormónu (FSH) a luteinizačného hormónu (LH).
Zatiaľ čo vysoká hladina mužských hormónov býva príčinou narušenia menštruačného cyklu, nízka hladina typicky ženských hormónov nepriaznivo vplýva na ovuláciu, ktorú nielen spomaľuje, ale často až zastavuje. Následkom absentujúcej ovulácie býva tvorba mnohých drobných, tekutinou vyplnených, folikulov na vaječníkoch s veľkosťou približne do 8 mm.
Ako sa ochorenie prejavuje?
Príznaky syndrómu polycystických ovárií bývajú individuálne. Spravidla platí, že prejavy môžu byť u jednotlivých žien rozdielne alebo rôzne kombinované a príznaky, ktoré syndróm sprevádzajú môžu byť od miernych až po závažné. Nerovnováha v hladine hormónov sa pri syndróme PCOS vo väčšine prípadov prejavuje poruchami menštruačného cyklu. U niektorých žien sa prejavy môžu vyskytnúť už v čase prvej menštruácie, iné to môžu zistiť až oveľa rokov neskôr a to, keď výrazne priberú alebo majú problém otehotnieť.
Medzi najčastejšie príznaky syndrómu polycystických ovárií patria najmä:
- Nepravidelná menštruácia – abnormalita menštruačného cyklu zahŕňa vynechanie menštruácie alebo až jej celkovú absenciu. Príznaky ochorenia zahŕňajú slabé alebo naopak aj veľmi silné menštruačné krvácanie.
- Abnormálny rast ochlpenia – vyskytujúci sa nezvyčajných miestach, najmä na tvári, rukách, hrudi alebo bruchu, známej ako „hirzutizmus“. Tento príznak môže sprevádzať až 70 % žien s PCOS.
- Výskyt akné v dospelosti – ktoré býva spravidla lokalizované najmä na chrbte, hrudníku a tvári, pričom jeho liečba býva často náročná. Mužské hormóny môžu byť tiež príčinou mastnej pleti.
- Nadváha, problémy s hmotnosťou až obezita – pričom problém udržať si stabilnú a zdravú hmotnosť sa týka približne 40 až 80 % žien. Metabolická komplikácia PCOS môže spôsobiť inzulínovú rezistenciu, kedy bunky nie sú schopné prijímať glukózu v krvnom obehu, čo uľahčuje priberanie a spôsobuje ťažšie chudnutie.
- Hyperpigmentácia (stmavnutie) kože – známe aj ako „acanthosis nigricans“ vyskytujúce sa najmä v záhyboch na krku, v podpazuší, v slabinách resp. v rozkroku alebo pod prsiami. Stmavnutie sa vyskytuje najmä vtedy, ak je PCOS zapríčinený inzulínovou rezistenciou.
- Mnohopočetné cysty na vaječníkoch – ktoré sa na ultrazvuku zdajú byť väčšie alebo s mnohými folikulmi.
- Alopécia – ktorá je príčinou nadmerného vypadávania vlasov, prípadne až plešatenia.
- Neplodnosť – nepravidelná ovulácia môže viesť k neschopnosti otehotnieť, pričom PCOS je najčastejšou príčinou neplodnosti. Ovulačné problémy spôsobujú, že vajíčko potrebné na oplodnenie sa neuvoľňuje.
Môže žena trpieť syndrómom polycystických ovárií, aj ak nemá žiadny so známych príznakov? Odpoveďou na túto otázku je áno, pretože nie je vylúčené, že žena môže trpieť syndrómom polycystických ovárií, hoci nemá žiadne príznaky. Mnohé ženy si ani nemusia uvedomovať, že ním trpia, kým nemajú problém otehotnieť alebo kým z inak neznámych príčin nezačnú priberať na váhe. Je tiež možné, že prejavy syndrómu sú len mierne a nie sú natoľko závažné, aby si ich žena všimla.
Aké sú známe rizikové faktory vzniku ochorenia?
Presná príčina výskytu syndrómu polycystických ovárií nie je známa. Väčšina odborníkov sa prikláňa k názoru, že úlohu v tom zohráva niekoľko faktorov, vrátane hormonálnych zmien a genetických predpokladov. K rozvinutiu syndrómu môžu prispievať faktory ako:
- Inzulínová rezistencia – kedy sa bunky využívajúce cukor ako hlavný zdroj energie stanú odolnými voči pôsobeniu inzulínu, čím hladina cukru v krvi môže stúpať. To môže byť zároveň príčinou toho, že organizmus bude tvoriť viac inzulínu, aby sa pokúsil znížiť hladinu cukru v krvi. Avšak príliš veľké množstvo inzulínu môže následne spôsobiť, že telo začne tvoriť tiež priveľa mužského hormónu známeho ako androgén.
- Zápal nízkeho stupňa – ktorý je porovnateľný so zápalom, ktorý biele krvinky vytvárajú bežne v reakcii na infekciu alebo poranenie. Výskum ukazuje, že ženy s ochorením PCOS majú takýto typ dlhodobého zápalu nízkeho stupňa, ktorý polycystické vaječníky vedie k nadprodukcii androgénov. Môže to viesť tiež ku problémom so srdcom a cievami.
- Dedičnosť – vplyvom rodinnej anamnézy sa riziko vzniku syndrómu zvyšuje. Ak niekto z príbuzných, mama, sestra alebo teta trpí PCOS, výskum naznačuje, že určité gény môžu hrať úlohu pri rozvoji tohto stavu.
- Nadmerné množstvo androgénu – ktoré narúša ovuláciu, čo znamená, že vajíčka sa nevyvíjajú pravidelne a neuvoľňujú sa z folikulov, v ktorých sa vyvíjajú. Androgénový nadbytok zároveň môže viesť k výskytu nadmerného ochlpenia alebo akné.
V čom spočíva diagnostika syndrómu polycystických ovárií?
Pri podozrení na PCOS lekár preskúma príznaky, anamnézu a posúdi stav reprodukčných orgánov. Keďže toto ochorenie môže byť spôsobené aj geneticky, bude sa zaujímať o blízke ženské príbuzné (mama, sestra, stará mama alebo teta) a o to, či ony trpia, respektíve trpeli, týmto ochorením. Príznaky PCOS často súvisia aj s inými stavmi, lekár pred diagnózou vykoná niekoľko testov. Na základe týchto výsledkov, lekár stanoví diagnózu a navrhne liečbu.
- Ultrazvukom – ktorý predstavuje neinvazívny spôsob, ktorý odhalí stav krvných ciev, orgánov a tkanív. Prehliadne vaječníky, či majú alebo nemajú cysty. PCOS môže ovplyvniť výstelku maternice, ultrazvuk vyšetrí aj hrúbku endometria, teda výstelky maternice.
- Krvnými testami – ktoré zmerajú hladinu androgénov, hormónov a glukózy v krvi, pretože toto ochorenie ovplyvňuje reakciu cukru v krvi na inzulín. Pravdepodobne sa bude tiež zisťovať hladina cholesterolu, pretože jej zvýšenie je častým sprievodným javom PCOS. Pri potvrdení diagnózy, budú tieto hladiny pravidelne sledované.
Neexistuje žiaden špecifický test na diagnostiku, pri vyšetrení je dôležité spomenúť príznaky, ktorými trpíte, lieky, ktoré užívate a akékoľvek iné zdravotné problémy, ktoré vás v tejto súvislosti napadnú. Dôležitými informáciami sú aj zmeny v menštruačnom cykle či zmeny hmotnosti. Presná príčina PCOS nie je známa. Včasná diagnostika a liečba spolu so stratou hmotnosti môžu znížiť riziko dlhodobých komplikácií, ako je cukrovka 2. typu a srdcové choroby.
Aké sú možnosti liečby PCOS?
Liečba tohto syndrómu spočíva v medikamentóznej liečbe, zmene životného štýlu alebo v kombinácii oboch.
Ak žena neplánuje otehotnieť, liečba zahŕňa:
- Hormonálnu antikoncepciu – náplasti, tabletky, injekcie, vaginálny krúžok alebo vnútromaternicové teliesko pomáhajú regulovať menštruačný cyklus, niektoré z týchto foriem zlepšujú problémy s akné a pomáhajú s nadmerným rastom nežiadúceho ochlpenia.
- Lieky na liečbu vysokej hladiny cukru v krvi – metformín sa používa pri liečbe cukrovky a funguje tak, že pomáha telu spracovať inzulín. Keď je inzulín pod kontrolou, niektoré pacientky zaznamenávajú zlepšenie menštruačného cyklu.
- Lieky na blokovanie androgénov – môžu blokovať účinky androgénov, to kontroluje prejavy akné a rast nežiadúceho ochlpenia.
- Zmeny životného štýlu – konzumácia výživovo hodnotnej diéty a udržiavanie si správnej hmotnosti môže mať pozitívny vplyv na hladinu inzulínu.
Ak žena v blízkej dobe tehotenstvo plánuje, liečba zahŕňa:
- Lieky na vyvolanie ovulácie – úspešné otehotnenie začína ovuláciou. Určité lieky dokážu vyvolať uvoľnenie vajíčka aj u žien s PCOS. Účinné látky klomifén a letrozol sa užívajú perorálne, zatiaľ čo gonadotropíny sa podávajú injekciou.
- Chirurgický zákrok – ten pomôže obnoviť ovuláciu odstránením tkaniva vo vaječníkoch, ktoré produkuje androgénne hormóny. Vykonáva sa už len zriedka, medikamentózna liečba postačuje.
- In vitro fertilizácia – je možnosťou pre ženy, ktorým s ovuláciou nepomáhajú lieky. Vajíčko oplodnené spermiami partnera sa prenesie do maternice, oplodnenie vzniká mimotelovo.
Aká je šanca, že sa PCOS časom vytratí alebo vylieči?
Aj keď špecifický liek na PCOS neexistuje, lekár vám nastavením liečby môže pomôcť zvládať alebo zmierniť vaše symptómy. Prejavy syndrómu sa časom môžu vyvíjať a meniť tak, že si jeho prítomnosť budete uvedomovať o niečo menej. Liečba, ktorá by ho trvalo vyliečila zatiaľ neexistuje.
Môžete byť v menopauze a zároveň trpieť syndrómom?
Hormonálne zmeny, ktoré sú súčasťou menopauzy, často príznaky syndrómu polycystických ovárií riešia prirodzene. Ak príznaky naďalej ovplyvňujú kvalitu vášho života, nezáleží na tom, koľko máte rokov, návštevu lekára neodkladajte a porozprávajte sa o možnostiach liečby.
V čom sa syndróm polycystických ovárií líši od endometriózy?
Obe ochorenia sú spojené s hormonálnou nerovnováhou. Príčina ich vzniku, niektoré príznaky a aj liečba sú však odlišné. Endometrióza je nezhubné ochorenie postihujúce ženy v reprodukčnom veku a je to stav označujúci výskyt endometria (sliznice maternice) aj na miestach mimo maternicu. Vajcovody, vaječníky a vonkajší povrch maternice sú najčastejším miestom výskytu. Toto ochorenie je ovplyvnené nadmernou produkciou hormónu estrogénu. Medzi časté príznaky patrí silný predmenštruačný syndróm, bolestivá menštruácia, bolesť v dolnej časti chrbta a brucha, problémy s otehotnením, bolesť pri pohlavnom styku, ale dokonca aj tráviace a vyprázdňovacie problémy.
PCOS, ako sme už spomínali, je spôsobené nadbytkom mužských hormónov androgénov, ktoré produkujú vaječníky. Chýbajúca ovulácia a nepravidelný cyklus prispievajú k tvorbe cýst na vaječníku a častými príznakmi sú nepravidelná menštruácia a silné krvácanie, akné, nadmerný rast ochlpenia, padanie vlasov, ale i problémy so spánkom, s otehotnením a zmeny nálad. Žena môže mať endometriózu a PCOS ochorenie súčasne, ale takéto prípady sú skutočne veľmi ojedinelé.
Aké sú známe komplikácie ochorenia a kedy navštíviť lekára?
Ženy, ktoré trpia PCOS, majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku určitých ochorení. Patrí medzi ne cukrovka 2. typu, vysoký krvný tlak, problémy so srdcom a cievami, ale aj rakovina maternice. Častým problémom je schopnosť otehotnieť, problémy s plodnosťou, ale aj obštrukčné spánkové apnoe. Zvýšená hmotnosť až obezita je rizikovým faktorom aj pri spánkovom apnoe, kedy sa počas spánku dýchanie zastaví a opätovne obnoví, čo sa opakuje niekoľkokrát počas spánkového cyklu.
Vo veku 40 rokov má až 40 % žien s PCOS určitú úroveň abnormálnej glukózovej tolerancie vo forme cukrovky alebo zhoršenej glukózovej tolerancie.
Nie všetky ženy s PCOS majú zvýšené riziko vzniku a rozvoja týchto ochorení, ale je dôležité, aby ošetrujúci lekár pravidelne monitoroval celkový stav počas liečby PCOS. Lekárska starostlivosť sa netýka iba žien v reprodukčnom veku, mala by pokračovať aj po menopauze, hoci už žena nebude menštruovať.
Ktoré známe ženy otvorene hovoria o svojich skúsenostiach s PCOS?
Nezáleží na tom, o akú ženu ide, ak bojuje s týmto ochorením. Všetky sú si rovné a mali by si byť inšpiráciou a podporou. PCOS si nevyberá, slávne alebo absolútne neznáme ženy trpia týmto ochorením rovnako. Medzi tie, ktoré sú verejne známe a o svojich problémoch otvorene prehovorili, patrí i oscarová herečka a legenda Emma Thompson. Roky bojovala s neplodnosťou a nakoniec podstúpila oplodnenie metódou in vitro, aby porodila dcéru Gaiu. O niekoľko rokov, keď sa im s manželom nedarilo počať dieťa, si adoptovali syna Tindyho. „Roky som počítala deti ľudí na ulici a myslela som si, že sa už nikdy nezotavím“, aj takto Emma prežívala obdobie, keď sa trápila s neplodnosťou.
Aj ďalšia herečka Jamie King (známa napríklad zo seriálu Doktorka Zoe) prehovorila o svojom trápení, o niekoľkých potratoch a cykloch umelého oplodnenia. Po narodení vytúženého syna na sociálnu sieť Instagram napísala: „Pre všetky ženy, ktoré tam vonku bojujú, ktoré si myslia, že sú samé – toto je pravda o počatí môjho syna a problémoch s ním. Prešla som ôsmimi rokmi bolesti z nediagnostikovaného PCOS a endometriózy, musela som navštíviť deväť lekárov, kým ma správne diagnostikovali.“
Možno si spomínate na seriál zo stredoškolského prostredia s názvom Glee, kde jednu z hlavných postáv hrala Lea Michele. Diagnostikovaná bola potom ako zažila problémy s akné a kolísaním hmotnosti, čo sú časté vedľajšie účinky PCOS. Ako tvrdí: „Diétou sa mi podarilo zvládnuť moje príznaky, ale mám veľké šťastie. Existujú oveľa extrémnejšie verzie PCOS, s ktorými majú ženy veľké problémy.“
Bývalú členku skupiny Spice Girls a dnes úspešnú podnikateľku a módnu návrhárku Victoriu Beckham určite poznáte. Napriek tomu, že sa im s manželom narodili štyri zdravé deti, ani ona nebola v jednoduchej situácii pred založením rodiny. Potvrdená diagnóza PCOS, nepravidelná menštruácia a boj s neplodnosťou sa odohrával na očiach verejnosti. Prichádzal tlak zo strany okolia a verejnosti a Victoria neskôr povedala, že situácie pred otehotnením prežívala asi nejako takto: „Udržujem široký úsmev a hovorím niečo ako: v skutočnosti bojujem s neplodnosťou kvôli môjmu PCOS, takže sme s manželom prešli niekoľkými liečbami neplodnosti. Zatiaľ žiadne dieťa, ale čoskoro sa to stane!“
Zdieľať na