Dobrovoľnícka akcia v Tatrách: Z TANAP-u sa vyniesli stovky kíl odpadu, je ho tam čoraz menej

žena recykluje odpad

Dobrovoľníci vyzbierali v Tatrách množstvo odpadu (Zdroj: Freepik/teksomolika)

Vďaka akcii s názvom Čisté hory sa podarilo dobrovoľníkom v Tatranskom národnom parku vyzbierať stovky kilogramov odpadu. Podľa ochranárov však konečné číslo ešte porastie, keďže záujem nadšencov pomôcť vyčistiť Tatry od neporiadku nekončí. Tohto roku sa 44. ročník konal v rámci iniciatívy envirorezortu.

Vo vreciach skončilo takmer 500 kg odpadu

Minulý piatok tri skupiny dobrovoľníkov vyčistili okolie Popradského plesa a symbolický cintorín, ostatní sa zamerali na oblasť Tatranskej Lomnice a jej extravilán. V ten deň celkovo vyzbierali 213 kilogramov (kg) odpadu. uplynulý víkend v sobotu sa 750 účastníkom podarilo vyzbierať ďalších takmer 250 kg odpadkov.

„Na jednej strane nás teší takýto záujem, no na druhej sme rozčarovaní, že sa stále nájde dosť ľudí, ktorí nemajú problém vyhodiť odpad v národnom parku. Problémom už nie sú ani tak turistické chodníky, ale predovšetkým odpočívadlá popri cestách, ako aj intravilány a ich okolie. Svedčí o tom i množstvo odpadu v oblasti Tatranskej Lomnice, vo vreciach tam skončilo 117,7 kg neporiadku,“ skonštatoval dlhoročný koordinátor akcie Igor Stavný zo Správy TANAP-u.

Pomohli aj školáci

Vo vreciach nekončili len zvyčajné odpadky ako obaly od potravín, papierové obrúsky, cigaretové ohorky či sklenené fľaše, ale aj rôzne kusy oblečenia, plechovky od farieb, rôzne kovové predmety či dokonca detská plastová pištoľ. „V porovnaní s predchádzajúcimi rokmi výrazne ubudlo plastových fliaš, čo by sa dalo pripísať ich zálohovaniu,“ doplnil Stavný.

Dobrovoľníci a záujemcovia o upratovanie mali k dispozícii desať nástupných miest od Oravy až po Tatranskú Javorinu. Oblasť od Sivého vrchu po Kamenistú dolinu a Žiarsku dolinu očistili dobrovoľní a profesionálni strážcovia prírody.

Tradične sa na zbere odpadkov podieľali aj školy, ktoré v najvyhľadávanejších lokalitách ako Štrbské Pleso, Tatranská Lomnica a Hrebienok tvorili až 80 percent účastníkov. Podľa organizátorov sa konečná bilancia podujatia sa ešte zvýši.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Na Zemi sa môžu minúť niektoré materiály používané v elektronike: Čo by pomohlo zlepšiť situáciu?

Podujatie existuje už viac ako štyri desaťročia

V najbližších dňoch je v pláne upratať trasu Monkova dolina – Strednica, na ktoré sa podujali ďalší školáci. Horolezci z Nitry chcú pokračovať v čistení okolia Skalnatého plesa.

Akcia Čisté hory sa prvýkrát konala už v roku 1979. Za viac ako štyridsať rokov sa podarilo prírodné prostredie očistiť od vyše 65 ton odpadu. Rekordným bol rok 1980, keď účastníci vyniesli z dolín 7655 kg neporiadku. Akcia doteraz prilákala zhruba 48.000 dobrovoľníkov.

Odporúčame