TEST ryže basmati: Originálna je veľmi zdravá, bola lepšia v bio kvalite?

Basmati ryža, Test

Akú kvalitu jedinečnej ryže ponúkajú slovenské reťazce? (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Súčasná doba praje milovníkom kvalitnej gastronómie. Máme totiž na výber pestrú paletu potravín z celého sveta. A platí to aj o ryži. V regáloch obchodov s potravinami či v reťazcoch sa už dávno nemusíme obmedzovať len na guľatozrnnú či dlhozrnnú. Dnes sme si v našom teste posvietili na ryžu typu basmati, ktorá je veľmi populárna aj vďaka jednoduchej príprave.

Poklad z Ázie rastúci pod najvyššími horami sveta

Kráľovná ryže, indické šampanské či biele zlato. Čím je basmati tak výnimočná, že jej prischli takéto superlatívy? Táto ryža je jedinečná pôvodom, spôsobom pestovania aj následným spracovaním. Pestuje sa výhradne v Indii a Pakistane pod ochrannou známkou a kým sa dostane do obchodov, prejdú celé roky.

Ryžové polia, ležiace pod Himalájami, sú zavlažované výlučne vodou z ľadovca. Po žatve zrná ležia v tme a suchu minimálne 2 roky. Keď je ryža dokonale suchá, prichádza ďalšie spracovanie a distribúcia do celého sveta. Vzhľadom na špecifické pestovanie má teda basmati svoju hodnotu. A aj preto u lacných produktov vzniká podozrenie, že balenie obsahuje podiel obyčajnej dlhozrnnej ryže.

Basmati je špecifická orieškovou vôňou a výrazne dlhými zrnami. Jesť túto ryžu sa oplatí ľuďom s vysokým krvným tlakom či cholesterolom, pri tráviacich ťažkostiach aj redukčnej diéte. Obsahuje totiž vlákninu, bielkoviny, minerály, vitamíny a tiež patrí medzi zdroje nenasýtených mastných kyselín. Basmati má nižšie GMO (geneticky modifikované organizmy) ako väčšina ostatných druhov ryže a pozitívne vplýva na reguláciu cukru v krvi.

Ako sme testovali?

Basmati sa predáva v rôznych formách od klasickej bielej, cez naturálnu, až po balenie vo varných vreckách. V ponuke je basmati v štandardnej alebo bio kvalite, pričom my sme vyskúšali všetko z uvedeného. Keďže domáca kuchyňa nie je certifikované laboratórium, nevieme odhaliť prítomnosť pesticídov. Všímali sme si však aj to, čo človek pri nákupe rýchlo prehliadne.

U basmati je dôležitý pôvod a cena. Kvalitu tiež znižuje vysoký obsah porušených zŕn a nečistoty. Každú vzorku sme uvarili podľa príslušného návodu bez použitia dochucovadiel. Takto sme mohli vnímať autentickú vôňu a chuť. Zaujímalo nás, či je doba varenia optimálna a či ryža zostane nadýchaná, sypká a správne uvarená.

Billa bio ryža basmati

Cena: 2,59 €  (0,52 € za 100 g)

Výživové údaje na 100 g: Energetická hodnota / 354 kcal , Tuky / 0,5 g , Sacharidy / 80 g, z toho cukry 0,5 g, Vláknina / neuvedené, Bielkoviny / 6,7 g, Soľ / 0,01 g

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST syrov typu mozzarella: Táto značka vynikla! Spoznali by sme ju aj so zatvorenými očami

Pôvodom rakúska obchodná sieť prináša vlastnú značku produktov v bio kvalite. Našli sme medzi nimi ryžu basmati z ekologického poľnohospodárstva mimo EÚ. Krajina pôvodu tak zostáva neznáma a netušíme, odkiaľ sa k nám ryža dostala. Plastový obal ponúka možnosť vizuálne skontrolovať obsah ešte pred kúpou. Kvôli farebnému prevedeniu je text horšie čitateľný, no nechýbajú informácie o zložení, odporúčanom skladovaní, minimálnej trvanlivosti ani návod na prípravu. Nutričná tabuľka neuvádza obsah vlákniny.

Ryža, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ryža má dlhé zrná bez výrazného poškodenia a nečistôt. Výrobca odporúča ryžu pred varením namáčať, čo predlžuje čas prípravy. Ryža sa trocha lepí do hrudiek, ale pekne vonia a je dokonale uvarená. V ústach cítiť oriešky a nepatrný náznak masla. Bio basmati z Billy má cenu primeranú kvalite. Avšak stopercentnú dôveryhodnosť by získala, ak by sme poznali jej presný pôvod.

Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Intaktnosť zrna: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Spôsob prípravy:⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Billa ryža basmati vo varných vreckách

Cena: 1,99 € (0,50 € za 100 g)
Výživové údaje na 100 g: Energetická hodnota / 359 kcal, Tuky / 0,3g, Sacharidy / 77 g, z toho cukry 0,5 g, Vláknina / 1,3 g, Bielkoviny / 8,8 g, Soľ / 0,1 g

Pre niekoho gastronomický prešľap, pre iného super vychytávka. Nedalo nám nevyskúšať basmati vo varných vreckách a porovnať s klasikou. Najskôr sme sa však museli prehrýzť informáciami na nepriehľadnom kartónovom obale. Na oko balenie pôsobí ekologicky, no ukrýva 4 plastové vrecká po 100 g ryže neznámeho pôvodu. Ostatné informácie sú prehľadné a dobre čitateľné. Nutričné hodnoty ukazujú výrazne vyšší podiel soli ako u konkurencie. Soľ v zložení nie je uvedená, ale predsa nám vŕta v hlave, či bola pridaná.

Ryža, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ryža je čistá, má rovnomerné, olúpané zrná s primeraným podielom lámanky. Varenie vo vrecku je ozaj jednoduché. Stačí uvariť, nechať odkvapkať a naservírovať. Ryža vonia po orieškoch, je sypká a zrná nezostali prilepené na vrecku. Chuť je v poriadku ale určite by potrebovala zostať v hrnci o 1 – 2 minúty dlhšie. Basmati vo vreckách ponúka obstojnú kvalitu. Avšak chýbajú informácie o pôvode, doba varenia je nedostatočná a aj cena oberá značku o body.

Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Intaktnosť zrna: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Spôsob prípravy:⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚪⚪

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST hotového lístkového cesta: S ktorými si upečiete tie najlepšie dobroty? Mrazené to nebudú

dmBIO ryža basmati celozrnná

Cena: 2,75 € (0,55 € za 100 g)
Výživové údaje na 100 g: Energetická hodnota / 351 kcal, Tuky / 2,5 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 0,9 g,  Sacharidy / 71 g, z toho cukry 0,9 g, Vláknina / 2,9 g , Bielkoviny / 9,5 g, Soľ / 0,02 g

V sieti dm drogerie sme našli nelúpanú bio ryžu basmati, zabalenú v transparentnom plastovom vrecku. Obal nás potešil, zaslúži si pomyselný potlesk – informácie sú dobre čitateľné a kompletné. Konečne poznáme aj krajinu pôvodu, ktorou je India.

Celozrnná ryža sa všeobecne považuje za zdravšiu. Obal zrna obsahuje veľa živín a tým stúpa nutričná hodnota. Podľa výživových údajov vidíme, že táto ryža má spomedzi testovaných vzoriek najvyšší obsah vlákniny, bielkovín a nenasýtených mastných kyselín.

Ryža, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Už cez obal badáme súmerné dlhé zrná. Ryža je čistá a má najmenší podiel lámanky. Akurát sem-tam badať zelené zrnko. Nelúpaná ryža sa varí aj 3x dlhšie ako biela. Odmenou je však úžasne voňavá, sypká ryža s prirodzene chrumkavou štruktúrou. Chuť je výrazná, orieškovo maslová a pokojne by sme ju zjedli len tak. Cena je úmerná kvalite a táto celozrnná bio basmati spĺňa naše predstavy o dobrej prílohe. Jediným mínusom môže byť doba prípravy.

Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Intaktnosť zrna: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Spôsob prípravy:⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

K-classic Ryža basmati

Cena: 1,49 € (0,30 € za 100 g)
Výživové údaje na 100 g:  Energetická hodnota / 353 kcal, Tuky / 0,5 g, z toho nasýtené mastné kyseliny 0,1 g, Sacharidy / 78 g, z toho cukry 0 g, Vláknina / 1,6 g, Bielkoviny / 8,2 g, Soľ / 0,01 g

Nemecká sieť hypermarketov ponúka pod vlastnou značkou produkty za nižšie ceny, medzi nimi aj ryžu basmati. Plastové vrecko je takmer nepriehľadné a dnu dovoľuje nakuknúť iba tenký transparentný pásik. Informácie sa dobre čítajú a zistili sme, že výroba prebieha v Holandsku. Tam sa ale ryža zrejme nepestuje a krajina pôvodu zostáva opäť neznáma. Zarazil nás nulový obsah cukru v zložení. Obilniny sú totiž hlavným zdroj sacharidov a obsahujú prirodzené formy cukru. Hoci aj v stopovom množstve.

Ryža, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ryža je bez viditeľných nečistôt. Všímame si však nerovnomerne veľké zrná a dosť veľa úlomkov. Sem-tam sa dokonca objaví hnedé neolúpané zrno. Podľa návodu sa varí ako cestovina, čiže vo väčšom množstve vody a cedí sa cez sitko. Uvarená ryža zostala sypká, avšak bez špecifickej vône, chuti a trocha škrípala medzi zubami. Potrebovala by povariť dlhšie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST slivkových lekvárov: Ktorý z nich bol ako od babičky?

Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Intaktnosť zrna: ⚫⚫⚪⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Chuť a vôňa: ⚫⚫⚫⚪⚪
Spôsob prípravy:⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Lagris ryža basmati

Cena: 2,09 € (0,42 € za 100 g)
Výživové údaje na 100 g: Energetická hodnota / 362 kcal, Tuky / 0,5 g, Sacharidy / 71 g, z toho cukry 0,5 g, Vláknina / 0,7 g, Bielkoviny / 9 g, Soľ / 0,01 g

Táto ryža basmati je zabalená v kartónovej škatuli. Jediné, čo môžeme obalu vytknúť, je, že nevidíme obsah. Inak je informačne aj vizuálne skvelo spracovaný. Text je čitateľný, nechýbajú základné náležitosti ani piktogramy. Dozvedeli sme sa, že ryža pochádza z Pakistanu a potešilo aj informačné okienko o produkte.

Ryža, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Basmati obsahuje kratšie aj dlhšie zrná aj nejakú lámanku, ale inak je ryža bez nečistôt a neolúpaných častí. Po uvarení sa nelepí a jemne vonia. Výrobca dobre odhadol pomer vody – celá sa odparila a ryža je akurát. Chuť je na prvý moment nevýrazná, no v ústach zanechá orieškový nádych. Táto basmati prešla testom bez väčšieho zaváhania a uspokojí každého, kto si nepotrpí na bio kvalitu.

Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Intaktnosť zrna: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚪
Spôsob prípravy:⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Záverečné zhodnotenie

Pri potravinách sa často stane, že cena určuje kvalitu. Basmati je práve tou kategóriou, pri ktorej odporúčame siahnuť hlbšie do vrecka. V opačnom prípade si radšej kúpte obyčajnú ryžu.

Najlacnejšia basmati z Kauflandu totiž v teste pohorela na viacerých frontoch. Predbehla ju dokonca aj ryža vo varných vreckách, ktorej sme dôverovali najmenej. Bio Billa má síce vlastnosti dobrej basmati, no stráca body na obale a informáciách. Lagris sa blysol vysokou informovanosťou spotrebiteľa a slušnými vlastnosťami uvarenej ryže. Naším favoritom sa stala dmBio celozrnná basmati, pri ktorej za vyššiu cenu dostanete pre oko lákavú ryžu s originálnym pôvodom, nabitú živinami a chuťou.


*Názory prezentované v uvedenom teste sú výlučne subjektívnym hodnotením redakcie a nepodliehajú komerčnej spolupráci. Hoci sa snažíme v každom teste obsiahnuť čo najviac produktov, článok nemusí obsahovať všetky výrobky dostupné na trhu v čase realizácie testu. Čitatelia môžu rovnako vyjadriť svoj názor na produkty v záverečnej ankete či v komentári.

Sledujte náš Instagram

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame