TEST bielych jogurtov: Najkrémovejší bol od tejto značky, pri inej sme zas objavili žltkastú tekutinu

Test jogurtov bielych

Ktorý z bielych jogurtov obstál v teste najlepšie? (Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Biely jogurt patrí medzi jednu z nutričnej najcennejších potravín. Má veľa benefitov pre zdravie: pozitívne vplýva na zloženie črevnej mikroflóry a posilňuje imunitu. Na trhu možno nájsť množstvo bielych jogurtov rôznych značiek aj zloženia, od smotanových až po rastlinné alternatívy. My sme sa tentoraz zamerali na bežné biele jogurty, ktoré sú vyhľadávaným nákupným artiklom vďaka klasickej jogurtovej chuti aj možnosti konzumácie s rôznymi prídavkami, napríklad ovsenými vločkami či čerstvým ovocím.

Čo nás zaujímalo

Do nášho testu sme vybrali sedem klasických bielych jogurtov bežne dostupných v predajniach potravín. Všetky sa predávajú v praktických plastových téglikoch s trhacím viečkom. Pri hodnotení sme sa zamerali na hodnotenie chuti, vzhľadu a konzistencie a do úvahy sme brali aj pomer kvality a ceny. Opomenúť sme však nemohli ani zloženie, ktoré je v tomto prípade mimoriadne dôležité.

Podľa odborníkov by totiž biele jogurty nemali obsahovať žiadne umelé prísady, ako sú zahusťovadlá a aditíva, čiže staré známe „éčka“ na predĺženie doby spotreby či úpravu vône, farby a chuti. Je to ale naozaj tak? Splnili testované jogurty naše očakávania? A ktorý sa zaradil medzi našich favoritov? Celkové dojmy z hodnotenia nájdete v samotnom teste, jogurty sme zoradili podľa abecedy.

Activia biela s Bifidus ActiRegularis

 • Hmotnosť: 165 g
 • Orientačná cena: 0,99 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 288 kJ/69 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 3,4 g, sacharidy 5,1 g (z toho cukor 5,1 g), bielkoviny 4,5 g, soľ 0,15 g

Jogurt Activia od spoločnosti Danone obsahuje čerstvé mlieko, 5 druhov jogurtových kultúr, a ako uvádza výrobca, obohatený je aj o 4 miliardy probiotík Bifidobacterium animalis, ktorý má obchodný názov Bifidus ActiRegularis. Ich výnimočnosť vraj spočíva v tom, že prežijú prechod tráviacim traktom a do hrubého čreva sa dostanú ako žijúca baktéria.

Toto je zaiste bonus, na druhej strane však prekvapí vyšší obsah cukru, dokonca najvyšší zo všetkých tetovaných jogurtov. Konzistencia Activie je po otvorení redšia, až po premiešaní jogurt získa krémovejší vzhľad. Vôňa je typická jogurtová, chuť kyslejšia. Tento jogurt má síce hmotnosť porovnateľnú s ostatnými testovanými jogurtmi, je však výraznejšie drahší.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Test bielych jogurtov, Activia
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Bio jogurt biely Zelený Klátov

 • Hmotnosť: 150 g
 • Orientačná cena: 0,44 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 265 kJ/61 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 3,5 g, sacharidy 4,6 g (z toho cukor 4,1 g), bielkoviny 2,8 g, soľ 0,1 g
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Ochutnávali sme hrášok z konzervy: Tento chutil úplne ako čerstvý!

Bio výrobky sú stále v trende, a to platí aj pre jogurty. Tento pochádza z malej mliekarne, ktorá svoje produkty vyrába z mlieka ekologického hospodárstva Búšlak na juhu Slovenska. Výroba jogurtov má remeselný charakter a výrobca tvrdí, že je v nich to najlepšie, čo tam má byť. Konkrétne to znamená dve zložky: čerstvé kravské mlieko v bio kvalite a jogurtovú kultúru.

Kým pre niektorých výrobcov môže byť označenie „bio“ marketingovým ťahom, v tomto prípade to určite neplatí. Jogurt má typickú jemne mliečnu kyslú arómu a je krásne hustý, krémový, akoby jemne našľahaný. Aj chuť je veľmi príjemná, takmer akoby ste ochutnávali čerstvý jogurt priamo z výroby. Obsah tukov i sacharidov je štandardný, obsah bielkovín v 100 g výrobku je o čosi menší v porovnaní s ostatnými testovanými jogurtmi. Pozitívne hodnotíme pomer ceny a kvality.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Test bielych jogurtov, Bio jogurt Zelený klátov
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Gazdovský/selský jogurt biely Hollandia

 • Hmotnosť: 200 g
 • Orientačná cena: 0,69 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 279 kJ/67 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 3,8 g, sacharidy 4,5 g (z toho cukor 3,4 g), bielkoviny 3,7 g, soľ 0,12 g

Pri výrobe jogurtov sa využívajú dve technológie. Rozšírenejšou je zrenie v tanku. Fermentácia vtedy prebieha vo veľkom výrobnom tanku a jogurt sa balí už hotový. Konzistencia tohto typu jogurtu býva jemná a krémovitá. Druhým spôsobom je zrenie v obale – mlieko sa naočkuje jogurtovými kultúrami a naplní sa do obalu, v ktorom potom pri teplote 40 – 45 ºC prebehne fermentácia. Tieto jogurty majú pevnú, porcelánovitú konzistenciu.

Treba dodať, že oba typy jogurtu sú si rovné, čo sa týka nutričných benefitov, odlišnosť je len v konzistencii. A keďže Gazdovský jogurt Hollandia patrí práve k tým, ktoré zrejú v tégliku, jeho konzistencia je hustá, hrudkovitá, s lámavou textúrou. Nám chýbala krémovosť, to je však otázka preferencií. Prekvapilo nás, že napriek pevnej konzistencii na lyžičke mal jogurt v ústach celkom príjemnú krehkú textúru. Vôňa bola prírodná mliečna, chuť kyslejšia.

Hneď po otvorení obalu sa na povrchu jogurtu nachádzala žltkastá priehľadná tekutina – srvátka, čo podčiarklo jeho prírodný charakter. Bonusom je prídavok bifidobaktérií a laktobacilov, cenu vzhľadom na vyšší objem jogurtu považujeme za zodpovedajúcu.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Test bielych jogurtov, Gazdovský/selský jogurt biely Hollandia
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Jogurt biely Clever s bifidokultúrou

 • Hmotnosť: 150 g
 • Orientačná cena: 0,30 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 280 kJ/67 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 3,7 g, sacharidy 4,6 g (z toho cukor 4,2 g), bielkoviny 3,8 g, soľ 0,10 g
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Posvietili sme si na obľúbené pomarančové džúsy: Pozor na ich cukor, jeden pohár a dosť!!

Jogurt Clever z obchodného reťazca Billa prekvapí v prvom rade svojou priaznivou cenou. Aj podľa zloženia ponúka veľa muziky za málo peňazí. Okrem mlieka, mliečnej bielkoviny a jogurtovej kultúry sú totiž do jogurtu pridané aj bifidokultúry (Bifidobacterium, Lactobacillus acidophilus). Konzistencia jogurtu je hladká, krémová, jemne hustá, vôňa klasická mliečna. Chuťovo patrí jogurt k tým kyslejším.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Test bielych jogurtov, Jogurt biely Clever s bifidokultúrou
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

K-Classic jogurt biely

 • Hmotnosť: 150 g
 • Orientačná cena: 0,27 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 280 kJ/67 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 3,7 g, sacharidy 4,6 (z toho cukor 4,6 g), bielkoviny 3,8 g, soľ 0,10 g

Mnohé reťazce majú privátne značky jogurtov a tie mávajú neraz podobné nutričné zloženie i cenu. To je aj prípad bieleho jogurtu K-Classic z obchodnej siete Kaufland, ktorého zloženie je prakticky navlas rovnaké ako pri jogurte z reťazca Billa. Jediným rozdielom je mierne vyšší obsah cukru, samotný obsah sacharidov je však identický. Aj hodnotenie senzorických vlastností by sme mohli opísať z predchádzajúceho hodnotia.

Predsa však: s jogurtom Clever sme boli spokojnejší o čosi viac. Dôvodom je redšia konzistencia jogurtu K-Classic na povrchu, kde sme krémovosť získali až dôkladným premiešaním. Menej nám vyhovovala aj kyslá chuť, ktorá je možno vzhľadom na vyšší obsah cukru tak trochu paradoxom. Na druhej strane potešila vyslovene ľudová cena, najnižšia zo všetkých testovaných jogurtov.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Test bielych jogurtov, K classic
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

My autenthic greek yogurt 10 % Kri Kri

 • Hmotnosť: 150 g
 • Orientačná cena: 0,85 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 533 kJ/128 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 10 g, sacharidy 4 g (z toho cukor 3,5 g), bielkoviny 5,6 g, soľ 0,15 g

Grécky  jogurt sa zo vzorky testovaných jogurtov tak trochu vymyká. Obsah tuku má výraznejšie vyšší, než ostatné jogurty, a to 10 %, ako je uvedené aj v samotnom názve jogurtu. Vyšší obsah tuku je daný typom jogurtu. Tento jogurt totiž okrem mlieka a jogurtovej kultúry obsahuje aj smotanu z kravského mlieka. Jogurt je precedený, aby sa odstránila tekutá srvátka a konzistencia nadobudla podobu medzi jogurtom a syrom za zachovania typickej  jogurtovej chuti.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST slaných čipsov: Jedna značka nepoužíva ani skutočné zemiaky, zloženie bolo šokujúce!

Vďaka procesu pasírovania je grécky jogurt v porovnaní s inými jogurtmi hustejší a krémovejší. No a musíme priznať, že nám chutil veľmi. Očarila nás krásne nadýchaná krémová textúra aj jemná krémová chuť, ktorá bola pre naše chuťové bunky kyslá tak akurát. Vyšší obsah bielkovín, teda proteínov, určite poteší všetkých športovcov.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫

Test bielych jogurtov, My autenthic greek yogurt 10% Kri Kri
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Rajo ProBia Nature

 • Hmotnosť: 135 g
 • Orientačná cena: 0,39 €
 • Energetická hodnota na 100 g: 272 kJ/65 kcal
 • Obsah v 100 g: tuky 3,3 g, sacharidy 3,7 g( cukor 3,7 g), bielkoviny 5,0 g, soľ 0,21 g

Jogurt ProBia od spoločnosti Rajo sľubuje čistú a prirodzenú chuť a takú sme aj v tégliku našli. Kyslosť je primeraná, prekvapila absencia akejkoľvek vône. Trochu nám prekážala redšia krémová konzistencia. Na druhej strane pozitívne hodnotíme, že popri mlieku, koncentráte srvátkových bielkovín a mliečnych bielkovinách jogurt obsahuje aj živú kultúru Bifidobacterium lactis. Balenie je menšie ako pri ostatných jogurtoch, cena je prívetivá.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫

Test bielych jogurtov, Probia
(Zdroj: Plnielanu.sk/Mirka)

Ktorý z testovaných bielych jogurtov vám najviac chutí?

Záverečné zhodnotenie  

V dnešnom teste sme biele jogurty hodnotili na základe senzorických kritérií, nutričných hodnôt, zloženia aj ceny. Od testovaných jogurtov sme očakávali jednotnú bielu farbu, príjemne kyslú chuť, prírodnú vôňu a hladkú konzistenciu. I keď sme k hodnoteniu pristupovali maximálne objektívne, výsledok je vždy ovplyvnený aj preferenciami chutí. Naše chuťové bunky najviac oslovil originálny grécky jogurt.

Pridaná mliečna bielkovina mu prospela nielen z nutričného hľadiska, ale aj z hľadiska konzistencie a chuti. Na škodu je relatívne vysoký obsah tuku, pre ktorý sme museli znížiť bodové hodnotenie. Víťazom testu sa tak stal Bio jogurt Zelený Klátov, ktorý si vďaka svojej chuti, konzistencii i zloženiu určite získal už množstvo priaznivcov. Bonusom navyše je v dnešnej dobe preferovaná bio kvalita.

Treba však povedať, že žiaden z testovaných jogurtov nie je vysloveným prepadákom. Všetky obsahovali len to, čo biely jogurt obsahovať má, teda mlieko, jogurtové kultúry, prípadne smotanu. Škroby, stabilizátory, želatína a podobné zložky neboli pridávané nikde. Naopak, potešil prídavok probiotických kmeňov, ktoré boli obsiahnuté až v štyroch zo siedmich testovaných jogurtov. Nech už preferujete akékoľvek parametre, ten svoj téglik „bieleho zdravia“ si v obchode zaručene nájdete.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame