TEST slaných čipsov: Jedna značka nepoužíva ani skutočné zemiaky, pridané látky boli alarmujúce!

Test slaných čipsov

Chuť na slaný snack spoľahlivo zaženú čipsy (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Slané čipsy sú stávkou na istotu, ak potrebujete rýchlo pohostiť návštevu alebo zahnať chuť na slané. My ich najčastejšie konzumujeme pri filme alebo ako snack pri cestovaní. Je to priam neodolateľná kombinácia. Ktoré čipsy sú však tou najlepšou voľbou? Na túto otázku sme sa rozhodli zistiť odpoveď.

Pred testom sme si stanovili, že chceme testovať čipsy, ktorú sú bežne dostupné v potravinách. Mali by mať najmä slanú príchuť. Hodnotili sme chuť, konzistenciu ale aj pomer kvality a ceny. Nemožno opomenúť ani zloženie. Očakávame, že čipsy by mali byť zložené najmä zo zemiakov, oleja a soli. Je to ale naozaj tak?

LAY´S Oven Baked Salted

 • Orientačná cena: 1,99 €
 • Hmotnosť: 125 g
 • Nutričné hodnoty: 443 kcal na 100 g výrobku
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Tieto čipsy majú menej prísad ako konkurenčné Pringles, ale stále viac ako dosť. Na základe toho, čo je uvedené na obale, ide o zemiakové vločky v pomere 62 %, škrob, rastlinný repkový olej, cukor, pšeničnú múku, emulgátory, dextrózu, regulátor kyslosti – kyselina citrónová a jedlú soľ.

Chuť bola dobrá, soľ nebolo príliš cítiť, práve naopak. V ústach pôsobili takmer bez chuti. Oceňujeme však, že neboli príliš olejové, čo sa pri čipsoch bežne stáva. Ich konzistencia je podobná tenkému krekru. Majú výbornú hrúbku a plusom je aj vrúbkovanie.

Farba bola po okraji žltá, v strede bledšia, nijako sa nevymykala priemeru. Po otvorení sme necítili žiadnu vôňu ani z celého množstva vo vnútri obalu, ani z jednotlivého kúsku. Balenie bolo štandardné a ani vizuálne sa neodlišovalo od ostatných. V rámci ceny by sme uviedli, že sú drahšie a majú menšiu gramáž, ako klasické čipsy. Obrovským plusom je však to, že majú o polovicu menej tuku.

Naše hodnotenie

Zloženie:
Chuť: ⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kupované čipsy sú minulosť: Vyrobiť si vlastné zemiakové lupienky nikdy nebolo jednoduchšie!

Slovakia Chips

 • Orientačná cena: 1,79 €
 • Hmotnosť: 140 g
 • Nutričné hodnoty: 529 kcal na 100 g výrobku
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Slovakia Chips patria k stáliciam v ponuke supermarketov a sú častou voľbou aj u kupujúcich. Mali sme od nich vysoké očakávania. Zloženie na obale uvádza, že sú tam zastúpené zemiaky bez uvedenia %. Následne slnečnicový olej 33 % a jedlá soľ 2,2 %.

Chuť je dobrá, mierne nudná. Zemiaková chuť je v úzadí a množstvo soli nie je nijako výrazné. Nevieme sa ubrániť pocitu, že konzistenciou sú veľmi podobné našim domácim vyrobeným vianočným oblátkam.

Farba je štandardná a vôňa takmer žiadna. Ako sme však uviedli aj vyššie, nijako nám to neprekáža. Obal spadá do priemeru konkurencie. Klasický, prevažujúci modrou farbou a s ilustračným obrázkom chipsov. My sme tieto chipsy kúpili v akcii za 1,39 €. Inak je ich bežná cena vyššia o približne 0,40 €. Pravdou je, že ich cena je na danú gramáž vyššia.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

Billa Ribbed Chips salted

 • Orientačná cena: 1,19 €
 • Hmotnosť: 150 g
 • Nutričné hodnoty: 540 kcal na 100 g výrobku
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Ako uvádza obal produktu, „billácke“ čipsy sú zložené zo zemiakov v pomere 66,5 %, slnečnicový olej 32 %, jedlá soľ 1,5 %. Zo zloženia sme absolútne nadšení. Presne toto sme chceli a očakávali, že budú mať čipsy. Jednoduché prísady bez ďalších pridaných a umelých látok. Navyše je tam aj percentuálne napísaný pomer každej suroviny. Bravó, Billa!

A čo chuť? Tá už si také bravó nezaslúži. Čipsy sú mimoriadne mastné a olejové. Slaná chuť je príjemná, nie je jej ani veľa, ani málo. Opäť išlo o vrúbkované čipsy. V porovnaní s predošlými však boli pomerne tvrdé.

Farba čipsov bola jasnožltá, na niektorých miestach boli viac spečené. Výnimkou neboli ani vzduchové bublinky. Balenie štandardné, oproti ostatným sa odlišovali iba farebnosťou, ktorá sa niesla vo vizuálnej identite značky. Obrovským plusom je cena. Za tú cenu sa oplatia, aj keď zo skúsenosti odporúčame skôr inú príchuť od tohto výrobcu.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Ako dlho variť zemiaky? Niektoré finty vás dostanú, vďaka nim budú vždy chutné!

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

PRINGLES Salt and Winegar

 • Orientačná cena: 2,99 €
 • Hmotnosť: 165 g
 • Nutričné hodnoty: 514 kcal na 100 g výrobku
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Samotné zloženie je podľa obavu viac ako znepokojujúce. Naozaj chceme, aby mali jednoduché čipsy toto všetko v sebe Zloženie: Sušené zemiaky, slnečnicový olej, ryžová múka, pšeničný škrob, kukuričná múka, chuťová prísada soli a octu, laktóza, arómy, zemiakový škrob, látky zvýrazňujúce chuť a vôňu, kyselina citrónová a kyselina jablčná, a iné.

Bola to príchuť Salt and vinegar, čiže soľ a ocot. Samotná chuť bola skôr octová ako solená. Chuť sme cítili iba v prvom momente, viac nie. Je to zrejme kvôli prášku, ktorým je cesto posypané. Mimochodom, vedeli ste, že Pringles nie sú zemiakové lupienky ale sú vyrobené z cesta?

To sa odráža aj pri konzistencii. Je to vytvarované cesto, vďaka čomu každý kúsok vyzerá rovnako. Páčilo sa nám to, lebo čipsy nie sú polámané a nedrobia sa. Kúsky príjemne chrumkajú v ústach, ale dokážu sa priam až rozpadnúť na prášok. Koniec koncov, o tom Pringles je. Faktom však je, že po chvíli jedenia nás štípali kútiky úst kvôli soli.

Ich farba je bledožltá a vôňa jemne octová. Oceňujeme obal, ktorý zabezpečuje, že sa kúsky nezlomia. Na druhej strane, človek musí dať ku koncu ruku až na dno tuby, čím ju má celú ušpinenú. Cena je drahšia, ale za nás nezodpovedá kvalite.

Naše hodnotenie

Zloženie:
Chuť: ⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Cestoviny, bujóny ale aj čistiace prostriedky: Za posledný rok sme pre vás urobili množstvo testov, tieto zaujali najviac!

Hobžovy Moravské brambůrky

 • Orientačná cena: 1,59 €
 • Hmotnosť: 175 g
 • Nutričné hodnoty: 552 kcal na 100 g výrobku
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Do nášho výberu sa dostali aj čipsy, ktoré už podľa názvu vieme zaradiť do Českej republiky. Ich zloženie je podobne ako u tých z Billy skvelé. Zemiaky 62 %, repkový olej 36 %, jedlá soľ 2 %. Škoda len, že toho oleja je o niečo viac. Ak by ho bolo menej, znížil by sa aj inak veľmi vysoký pomer kalórií na 100 gramov výrobku.

Napriek tomu je ich chuť fantastická. Silne zemiaková, nie sú mastné a slané tak akurát. Ich konzistencia je tiež príjemná. Sú chrumkavé, skvelo prepečené a majú perfektnú hrúbku.

Farba je štandardná, avšak líši sa od každého kúska. Je bledožltá s tmavšími až hnedými miestami, kde je vidno, že sú viac opečené. Vôňa je nevýrazná, ale nijako nám to neprekážalo. Veľkým plusom je za nás aj veľké balenie, doposiaľ najväčšie zo všetkých testovaných. Mimochodom, malé plus aj za samotný obal. Ten má na prednej strane priesvitnú časť, ktorá odhaľuje čipsy vo vnútri.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba a vôňa: ⚫⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Ako by sme zhrnuli naše testovanie slaných čipsov?

Čipsy so slanou príchuťou sú klasikou, na ktorú sa viac-menej dá spoľahnúť ako na rýchly snack či už k pozeraniu filmov, pre návštevu alebo na zahnanie chuti po slanom.

Víťaz nás mimoriadne prekvapil. Pre nás dovtedy neznáma značka Hobžovy Moravské brambůrky priam zvalcovala konkurenciu. Obstála v chuti, v zložení aj extrémne dobrým pomerom ceny za množstvo čipsov v balení. Ak po nich siahnete, rozhodne neoľutujete. Čipsy tejto značky získali 29 bodov z 30. Naopak, pohoreli Pringles, ktoré získali najmenší počet bodov,  iba 19 z 30.

Ktoré z testovaných čipsov vám najviac chutia?

Zdroj: plnielanu.sk/MZ
Odporúčame