TEST kyslých uhoriek: Ktoré chutia ako od babičky a odporúčame ich aj do zemiakového šalátu?

Zavárané uhorky

Ktoré kyslé uhorky z obchodu chutia najlepšie? (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Hoci ako Slováci v konzumácií čerstvej zeleniny zaostávame za svetovým priemerom, v pojedaní zaváraných uhoriek by sme rozhodne obsadili popredné priečky. Kyslé uhorky nesmú chýbať na grilovačke ani na obložených chlebíčkoch. A samozrejme „lepeňák“, čiže rezeň a kyslé uhorky medzi krajcami chleba, nechýba na žiadnom výlete. Takisto sú súčasťou receptu na vianočný zemiakový šalát.

Všetci vieme, aké majú byť dobré zavárané uhorky. Chrumkavé, kyslé tak akurát, jemne korenisté a nie väčšie ako prst na ruke. Najlepšie zavárané uhorky nájdeme v babkinej komore. Domáce kyslé uhorky sa ale rýchlo minú a skôr, či neskôr musíme zájsť do obchodu.

Sterilizované uhorky obyčajne nájdeme pri konzervách s hráškom a kukuricou. A je si z čoho vyberať. Rôzne druhy, rôzne značky, rôzne ceny. Ktoré kupované kyslé uhorky sú najlepšie? Je cena zárukou kvality alebo sú dobré aj lacné sterilizované uhorky? Zisťovali sme to za vás.

Zavárané uhorky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ako sme testovali?

Testu sme podrobili klasické kyslé uhorky veľkosti 6 – 9 cm v sedemdecových pohároch. Piati adepti, rôznych značiek, bojovali o prvenstvo za rovnakých podmienok – mali izbovú teplotu a podávali sa bez prílohy. Z každého pohára sme vrchné uhorky odobrali a vylovili kúsky, ktoré boli celé ponorené v náleve. Hodnotili sme konzistenciu, chuť a kritickému oku neušiel ani vzhľad. Ste zvedaví na výsledky?


Mohlo by vás zaujať: TEST Posvietili sme si na obľúbené pomarančové džúsy: Pozor na ich cukor, jeden pohár a dosť!!


Uhorky Giana 

Zavárané uhorky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Orientačná cena: 1,29 € za 680 g

Uhorky s kôprom majú mierne zakalený nálev. V pohári sú natlačené približne rovnaké kúsky. Škoda, že sme nenašli viac menších ako väčších. Na pohľad sú pekne sfarbené ale na reze zelená prechádza do bielej. Uhorky sú chrumkavé, s výraznou chuťou po kôpri a octe. Toho mohlo byť v náleve menej. Ak máte citlivé zuby, pripravte sa na kyslý úsmev.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST vianočiek: Našli sme jednoznačného víťaza!

Okurky Znojmia

Zavárané uhorky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Orientačná cena: 1,88 € za 680 g

Kyslé uhorky, robené podľa tradičnej receptúry, majú rôznu veľkosť, pekný tvar aj farbu a malé jadierka. Číry nálev je dochutený iba základnými dochucovadlami, koreninami a pár kúskami cibule. Chrumkavé uhorky sú trocha sladšie, za čo môže vyšší obsah cukru. Inak sú príjemne kyslé a zavďačia sa každému, kto nemá rád výrazné chute.

Uhorky NaturFarm 

Zavárané uhorky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Orientačná cena: 2,29 € za 670 g

Kyslé uhorky od slovenského výrobcu vyzerajú ako poctivý farmársky produkt. V čírom náleve vidieť sýto sfarbené uhorky, kúsky červenej papriky, kôpor a cibuľu. Uhorky sú väčšie aj menšie. Všetky rovnako dobre chrumkajú aj chutia. Po zahryznutí sme sa na chvíľu preniesli do babkinej špajze.

Ich chuť je svieža, jemne korenistá s primeraným podielom cukru a octu. Ani nálev nevyšiel na zmar. Čo sme nevypili, poslúžilo ako zálievka na šalát. Malým mínusom je vyššia cena a údaje o výživových hodnotách sú oproti konkurentom menej prehľadné.

Pickled Gherkins Freshona

Zavárané uhorky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Orientačná cena: 1,29 € za 670 g

Na kyslé uhorky z Lidlu sme počuli samú chválu. Boli sme teda zvedaví, ako je to naozaj. V pohári sú natlačené pekné, podobne veľké uhorky s pevnou konzistenciou. Na reze už tak sviežo nevyzerajú a sem-tam sa nájde zabudnutá stopka. Malé mínus kompenzuje výrazná korenistá chuť a vyvážený pomer cukru a octu v náleve. Uhorky sú extra chrumkavé a svoju dobrú reputáciu obhájili.

Uhorky Terka

Zavárané uhorky
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Orientačná cena: 1,19 € za 670 g

Ďalší reprezentant domácej produkcie stojí najmenej a očakávania veru veľké neboli. Nálev síce číry, no uhorka takmer každá iná, na reze skôr biela ako zelená. Ochutnávka bola ale veľkým prekvapením. Uhorky sú tvrdé a veselo chrumkajú. Chuťovo nie sú zlé, primerane kyslé, no pre niekoho môžu byť až príliš sladké. Nálev je ešte sladší a namiesto cukru si pýta viac korenín.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Maslá z mlieka: Toto by sme si na chlieb nenatreli, hodí sa snáď len do pečenia

Záverečné zhodnotenie

S potešením môžeme povedať, že všetky testované značky splnili kritériá, týkajúce sa konzistencie a veľkosti. Ani najväčšie kúsky v pohári nepresahovali 9 cm. Najväčšie rozdiely sa týkali chuti. Niekde sa nám žiadalo viac octu, inde menej cukru, či korenie.

Po chuťovej aj vizuálnej stránke je našim favoritom Natur Farm. Kyslé uhorky sme nemohli prestať jesť a svieži nálev zmizol hneď po nich. Kompromisom medzi kvalitou a cenou sú kyslé uhorky Freshbona a najmenej nás zaujala značka Giana. Pochváliť však musíme aj Uhorky Terka, ktoré napriek najnižšej cene v teste neobstáli najhoršie.

Ktoré kupované kyslé uhorky z nášho testu vám najviac chutia?

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame