TEST toaletného papiera: Ktorý je najlacnejší a vydrží najdlhšie?

Test toaletného papiera

Ktorý toaletný papier obstál v našom teste najlepšie? (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Toaletný papier berieme ako samozrejmosť. Vždy tomu tak ale nebolo. Verili by ste, že toaletný papier bol za socializmu nedostatkovým tovarom? Ľudia si často museli vystačiť s novinami a neraz splnil účel aj lopúch.

Dnes je to naopak. O toaletný papier nie je núdza a v ponuke máme pestrý sortiment. Avšak vrásky nám robí cena. Zdražovanie neobišlo ani najviac nakupovanú hygienickú pomôcku. Jej výberu venujeme väčšiu pozornosť, porovnávame produkty a striehneme na toaletný papier v akcii. Nuž, dozrel čas na test. Päť značiek, päť parametrov, jeden favorit. Ktorý toaletný papier je najlepší, ktorý najlacnejší a ktorý vydrží najdlhšie?

Takto sme testovali

Zamerali sme sa na jeden typ toaletného papiera a to 3-vrstvový toaletný papier bez parfumácie. Do výberu sa dostali 2 populárne značky, 2 značky obchodných reťazcov a 1 toaletný papier od výrobcu eko produktov. Test sa konal v domácom prostredí a výsledky sa vzťahujú na jednu osobu. Produkty sme hodnotili na základe obalu, pevnosti, štruktúry, doby používania a samozrejme porovnania pomeru cena/kvalita.

To, ako dlho rolka toaletného papiera vydrží, nezáleží iba od dĺžky či počtu útržkov. Dôležitá je aj pevnosť a spôsob používania. Človek je tvor kreatívny a toaletný papier má široké uplatnenie v domácnosti. Tu poslúži ako vreckovka, tam vyčistí okuliare či fľak na podlahe. Dobu používania sme hodnotili na základe sledovania, koľko dní vydrží rolka toaletného papiera pri použití čisto na primárny účel.

EcoNatural, Lucart Professional, 4 rolky

Orientačná cena: 3,29 €/balenie, teda 0,82 €/1 rolka

Lucart je slovenská značka ekologického papiera, vyrábaného z recyklovaných kartónových obalov od nápojov. Produkty môžete nájsť napríklad v dm drogérii. Balenie obsahuje 4 rolky po 270 útržkov s dĺžkou 30 m. Papierový obal nechráni obsah tak bezpečne ako plastový, no z ekologického hľadiska má rozhodne navrch. Chýbajúci úchop nám neprekáža – kompaktné balenie vojde do tašky s nákupom.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Vaječný likér: V ktorom sme našli zlé éčka? Nekupovať!

Papier s kvetinovou potlačou nemá šedý odtieň, charakteristický  pre recyklované papierové produkty, ale peknú prírodnú farbu. Na dotyk je veľmi príjemný z lícnej aj rubovej strany, pevný a pri načínaní kotúča sa netrhá. Rolka nám vydržala 14 dní. Celé balenie toaletného papiera by teda malo vydržať zhruba rovnako dlho ako väčšie, 8-kusové balenie inej značky.

Naše hodnotenie

Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚫
Farba: ⚫⚫⚫⚫⚫
Dĺžka používania: ⚫⚫⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Toaletný papier, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Coop Premium, COOP Jednota, 4 rolky

Orientačná cena: 1,99 €/balenie, teda 0,50 €/1 rolka

Toaletný papier so značkou kvality Coop dostať v štandardnom aj kompaktnom balení. To menšie obsahuje 4 rolky s dĺžkou 20 m, vyrobené zo 100 % celulózy. Obal je bez úchopu, no pri malých rozmeroch balenia ho ani netreba. Nenápadný otvárací patent nespĺňa účel na 100 %. Po jeho odstránení nevznikol otvor a rolku sme museli vybrať násilím. Aj keď, na vine môže byť naša zručnosť. 

Papier má odtieň sivobielej a elegantnú potlač. Materiál je fajn, avšak oproti súperom je drsnejší a na prvý dojem nevyzerá byť pevný. Náš pocit potvrdilo prvé použitie. Papier sa pri odliepaní roztrhol a museli sme odtočiť slušný kus navyše. Rolku sme minuli za 6 dní, čo je najmenej z testovaných vzoriek.

Naše hodnotenie

Pevnosť: ⚫⚫⚪⚪⚪
Štruktúra: ⚫⚫⚫⚪⚪
Farba: ⚫⚫⚫⚫
Dĺžka používania: ⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Toaletný papier, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Floralys ECO, Lidl, 8 roliek

Orientačná cena: 3,29 €/balenie, teda 0,41 €/1 rolka

V predajniach Lidl nájdete ekonomicky dostupnú značku hygienických potrieb. Medzi nimi štandardné balenie toaletného papiera, obsahujúce 8 roliek po 200 útržkov zo 100 % recyklovaného papiera. Škoda, že obal nie je z recyklovaného plastu. Piktogramy zrozumiteľne informujú o vlastnostiach, ako aj bezpečnostných rizikách, spojených s používaním.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST syrov typu mozzarella: Táto značka vynikla! Spoznali by sme ju aj so zatvorenými očami

Nechýba praktický úchop na prenášanie a dobre riešený otvárací patent (kotúče sa ľahko vyberajú). Papier sivastej farby, so vzorom kvetín, je na lícnej strane jemný, na rubovej nepatrne drsnejší. V praktickej skúške obstál Floralys prekvapivo dobre. Najlacnejší testovaný produkt je dostatočne pevný, pri odtáčaní sa netrhá a kotúč jednej osobe vydržal až 8 dní.

Naše hodnotenie

Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba: ⚫⚫⚫
Dĺžka používania: ⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Toaletný papier, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Harmony extra soft, 8 roliek

Orientačná cena: 4,49 €/balenie, teda 0,56 €/1 rolka

Populárny slovenský výrobca ponúka toaletný papier s extra jemnou textúrou. Balenie obsahuje 8 roliek s dĺžkou 17,5 m. Počet útržkov nie je uvedený, rovnako ako informácia o použitých materiáloch a chýba ucho na prenášanie. Obal sme otvorili bez problémov za pomoci patentu. Avšak, najskôr sme ho museli nájsť – nie je viditeľne označený.

Rolky majú farbu zašlej bielej a jemný ornament. Papier je z vonkajšej strany veľmi príjemný na dotyk, z vnútornej trochu drsnejší a je tenší ako sme čakali. Pri prvom použití sa na niektorých kotúčoch trhal. Jedna rolka vystačila na uspokojivých 7 dní. Toaletný papier splní účel, no od známej značky by sme očakávali viac.

Naše hodnotenie

Pevnosť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba: ⚫⚫⚫⚫
Dĺžka používania: ⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚪⚪⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Toaletný papier, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Velvet soft & strong, 8 roliek

Orientačná cena: 4,79 €/balenie, teda 0,59 €/1 rolka

Zvučná značka hygienických potrieb prešla za svoju dlhoročnú kariéru zjavnou inováciou. Najmä vo vzťahu k prírode. Toaletný papier je balený do obalu s 30 % podielom recyklovaného materiálu. Balenie obsahuje 8 roliek s vskutku detailným popisom. Jedna rolka má 150 útržkov s rozmermi 9,4 x 12,2 cm, dĺžku 18,3 m a váhu 83 g.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Fazuľky v paradajkovej omáčke: Známa značka nás chuťou sklamala, cena nerozhoduje

Vďaka úchopu toaletný papier pohodlne odnesiete domov a dobre riešený patent uľahčí otvorenie. Snehovobiely papier je hebký, no na rubovej strane prstami nahmatáte vystúpenú potlač. Inak je pevný a pri odtáčaní sa netrhá. Napriek tomu rolka vydržala necelých 7 dní a tým pádom išli v tejto kategórií body dole.

Naše hodnotenie

Pevnosť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Štruktúra: ⚫⚫⚫⚫⚪
Farba: ⚫⚫⚫⚫⚫
Dĺžka používania: ⚫⚫⚫⚪
Obal: ⚫⚫⚫⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Toaletný papier, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ktorý z testovaných toaletných papierov je váš favorit?

Ako by sme zhrnuli naše testovanie toaletného papiera?

Test toaletného papiera bol do samého konca napínavý. Náš favorit Velvet, ktorý sme testovali ako posledný, prevalcoval lacnejší variant z Lidla. Víťazom testu je pre nás značka, pri ktorej sme boli mierne skeptickí. Vzhľadom na veľkosť balenia vás víťazný toaletný papier EcoNatural od Lucart Professional môže odradiť svojou cenou.

Avšak v skutočnosti ide o príjemný ekologický produkt, ktorý vydrží rovnako dlho, alebo ešte dlhšie v porovnaní s lacnejšou konkurenciou. Aj pri toaletnom papieri teda platí, že dôležitá je kvalita a nie kvantita.

(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame