TEST proteínových tyčiniek: Ktorá je najlepšia a ktorá v ústach zanechala hnusnú pachuť?

Proteínové tyčinky test

Proteínové tyčinky môžete do svojho jedálnička zaradiť aj vy (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Časy, kedy si verejnosť myslela, že konzumáciou proteínu nám narastú obrie svaly, sú už, našťastie, fuč. Dnes patria proteínové tyčinky k vyhľadávanej pochúťke nielen športovcov, ale prakticky kohokoľvek, kto robí športovú aktivitu alebo potrebuje rýchlo zahnať hlad napríklad aj v práci. Predstavujú tiež rýchly zdroj energie.

Proteín sa podieľa na raste našich svalov, aj keď množstvo, ktoré je obsiahnuté v takejto tyčinke, je absolútne zanedbateľné. Prispieva však tiež k zdraviu našich kostí a je vhodným doplnkom aj pri diéte. Ktorá z proteínových tyčiniek sa stala víťazom nášho testu?

Ako sme testovali?

To, čo vo všeobecnosti spája proteínové tyčinky je ich nie príliš lákavá príchuť. Badáme, že sa výrobcovia snažia chuťovo priblížiť ku klasickým sladkostiam, avšak neraz je to na úkor výživových údajov, ktoré sledujeme. V našom teste sme sa zamerali na 5 náhodne vybraných proteínových tyčiniek, ktoré sme testovali v rôznych situáciách. Zamerali sme sa pritom na subjektívne hodnotenie chute, množstvo kalórií, sacharidov a, samozrejme, podiel samotného proteínu.

Corny Protein, Vanilla

Corny Protein (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Orientačná cena: 1,60 €

Už v prvej sekunde nás zaujal obal, na ktorom je vyobrazená tyčinka. Jej povrch naznačoval, že nebude hladká. Obal neklamal. Aj keď samotná tyčinka má 35 gramov, v rámci výživových údajov, ktoré sú rozpočítané na 100 gramov, obstála takto:

 • Energetická hodnota: 482 kcal
 • Tuky: 25,3 g
 • Sacharidy: 30,3 g – z toho cukry až 18,8 g
Corny Protein (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Okrem toho obsahuje 30 % proteínu a magnézium. Povrch Corny proteínovej tyčinky je tvorený bielkovinovými lupienkami. Vďaka tomuto je ľahko zapamätateľná, keďže sa líši od ostatných proteínových tyčiniek, ktoré sú spravidla hladké a obalené v čokoláde či inej poleve. Veľkým mínusom pre nás však je, že ako uvádza aj výrobca, v zložení sa nachádza palmový olej.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Porovnali sme niekoľko jahodových nanukov: Ktorý obsahuje najviac ovocia a ktorý chutí umelo?

Samotnú chuť by sme opísali ako menej výraznú. Z pohľadu chuti nezostane príliš dlho v pamäti a nie je to ani nič, nad čím by sme zhíkli od prekvapenia. Na rozdiel od iných konkurenčných produktov, nás Corny nezasýtila na dlhšie obdobie. Nevadilo by nám, ak by sme si ju kúpili aj nabudúce, avšak prvá voľba by to rozhodne nebola.

Barebells, Protein Bar Hazelnut & Nougat

Barebells (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Orientačná cena: 2,50 €

Už v úvode by sme vyzdvihli samotný obal, ktorý pôsobí veľmi pekne a sofistikovane. Výrobca ponúka niekoľko zaujímavých príchutí, my sme sa rozhodli pre lieskový orech v kombinácii s nugátom. A veruže, urobili sme dobre. Výživové údaje na 100 gramov vyzerajú takto:

 • Energetická hodnota: 372 kcal
 • Tuky: 16 g
 • Sacharidy: 28 g – z toho cukry 2,7 g
Barebells (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Tyčinka mala 55 gramov, pôsobila robustne, čomu sme sa počas prestávky pri športovej aktivite naozaj potešili. Snack je obalený v mliečnej čokoláde. Konzistencia nebola príliš pevná, avšak musíme poznamenať, že je to zrejme aj kvôli tomu, že sa nám v batohu tyčinka trochu rozpustila.

Jej konzistencia bola jemná, ale lepila sa nám na zuby a podnebie. Napriek tomu sme po zahryznutí cítili sľubované oriešky, ktoré v kombinácii s nugátom pôsobili priam zamatovo. Potešilo tiež 20 gramov proteínu. Bodkou na záver je, že tento snack neobsahuje žiaden pridaný cukor.

Max Sport Protein, Caramel

Max Sport (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Orientačná cena: 1,70 €

Klasikou v rámci príchutí proteínových tyčiniek sú vanilka, jahody či oriešky. Aj preto nás zaujalo, že sme natrafili na karamelovú príchuť v podobe 60-gramovej proteínovej tyčinky od Max Sport. V rámci zvyčajnej váhy týchto snackov ide o nadpriemer.

 • Energetická hodnota: 430 kcal
 • Tuky: 16 g
 • Sacharidy: 45 g – z toho cukry 27 g
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Známe značky cestovín vo veľkom porovnaní kvality a chuti: Niektoré nás prekvapili, obsahujú zvláštnu prísadu!
Max Sport (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Príjemným bonusom je, že ide o bezlepkový snack, ako sa uvádza aj na obale. Ten obsahuje 25 % proteínu. Po rozbalení nás prekvapilo, že povrch tejto tyčinky tvorí tmavá kakaová poleva. Samotná chuť nijako neprekonala naše očakávania.

Tyčinka bola suchšia a ťažšie sa žula. Karamel sme necítili takmer vôbec. Aj keď sme nevykonávali žiadnu športovú aktivitu a produkt od Max Sport sme využili ako rýchly snack popri práci, nezahnala nám ani hlad, ani našu túžbu po niečom sladkom.

Tip pre vás: Vedeli ste, že proteínovú tyčinku si môžete vyrobiť aj doma? Niekoľko receptov, ako na to, nájdete aj v článkoch na našom webe. 

Tekmar Protein, Banana flavour

Tekmar (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Orientačná cena: 1,80 €

Slovenský výrobca láka obalom, na ktorom prezentuje znížený podiel cukru, vitamíny, BCAA aminokyseliny a tiež to, že ide o gluten free tyčinku. Výrobok má 60 gramov, avšak v pomere na 100 gramov výrobku sú výživové údaje nasledujúce:

 • Energetická hodnota: 355 kcal
 • Tuky: 11 g
 • Sacharidy: 36 g – z toho cukry 3 g
Tekmar (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Podiel proteínu obsiahnutého v tomto snacku je 29 %. Po rozbalení bola tyčinka hutná, pekne držala tvar. Obalená bola v čokoláde. Po zahryznutí sme však zostali mimoriadne sklamaní. Pri čokoládovej poleve sme nevedeli určiť, či ide o mliečnu alebo horkú. Samotné jadro snacku by sme zhodnotili ako umelé, s výraznou pachuťou, ktorá zostala po jej skonzumovaní.

Po banáne ani stopa, a to ani v podobe chuti či vône. Samozrejme, ak nerátame vnútro zafarbené na žlto. Bohužiaľ, toto bola jedna z najhorších proteínových tyčiniek, s akými sme sa stretli. Nabudúce by sme po tomto produkte rozhodne nesiahli a nemôžeme ho odporučiť ani vám.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST Porovnali sme niekoľko jahodových nanukov: Ktorý obsahuje najviac ovocia a ktorý chutí umelo?

Space Protein, Coconut Cheesecake

Space Protein (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Orientačná cena: 1,85 €

Produkt pochádza zo Slovenska a je vyrábaný v šiestich špeciálnych príchutiach. Ponúkané príchute nás priam nadchli a boli príjemným osviežením v zástupe ponúkaných produktov v danej kategórii. Pre test sme si zvolili príchuť kokosový cheesecake. Tyčinka má 50 gramov. Jej výživové údaje v pomere na 100 g vyzerajú takto:

 • Energetická hodnota: 473 kcal
 • Tuky: 19 g
 • Sacharidy: 30 g – z toho cukry 3,8 g

Okrem toho má 29 % zastúpenie proteín. Snack je gluten free. Po odhryznutí prvého kúska sme boli prekvapení, že obsahuje vrstvu karamelu. Konzistencia tyčinky bola jemná, dobre sa žula. Jej chuť bola priemerná, kokos prevyšoval príchuť cheesecaku, avšak v ústach zostávala v závere skôr pachuť. Nebola to ale žiadna tragédia a z pohľadu chuti by sme po tyčinke siahli aj nabudúce. Odradili by nás však výživové údaje.

Space Protein (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Ako by sme zhrnuli naše testovanie proteínových tyčiniek?

Proteínové tyčinky sa tešia veľkej obľube. Ich poslanie je v prvom rade zasýtiť a sú ľahkým zdrojom bielkovín či sacharidov. Tie sa vyskytli u každého testovaného produktu v rôznom pomere. To, čo nám nechutilo, môže chutiť vám a naopak. Ako pri každom produkte aj tu prevládali subjektívne pocity.

Na druhej strane, s pokojným svedomím môžeme priznať, že z testovaných produktov najlepšie obstála proteínová tyčinka od Barebells. Tá nechala v ďalekom závese všetky ostatné. Zaujala nás vďaka výbornej chuti, ktorá sa absolútne líšila od ostatných, lahodnou konzistenciou aj perfektnými výživovými hodnotami. Myslíme si, že aj keď cenovo prevýšila ostatné produkty, jej kúpu neobanujete.

Ktorá z testovaných proteínových tyčiniek najviac chutí vám?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame