TEST sušených hrozienok: Tieto určite stoja za minuté peniaze, boli úžasne šťavnaté a mäkké!

Sušené hrozienka, Test

Ktoré sušené hrozienka vyšli z testu ako najlepšie? (Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Babičkina vianočka, tradičný vianočný chlebík, raňajková kaša či chrumkavé musli. Nikde nesmie chýbať za hrsť sladkých hrozienok. Sušené hrozienka sú snáď najobľúbenejšie sušené ovocie. Používame ich na varenie, pečenie alebo ako zdravý snack. Hrozienka máte určite doma aj vy. Viete však, čo obsahujú a či sú skutočne zdravé?

Sušené hrozienka sú náchylné na plesne a môžu obsahovať zdraviu škodlivé látky. Rôzne druhy a značky sušeného ovocia nám ponúkajú možnosť výberu. Ktoré hrozienka sú dobré do koláča, ktoré majú najlepšiu chuť a ktoré radšej nechať v obchode?

Sušené hrozienka, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ako sa vyrábajú sušené hrozienka?

Hrozienka sa na náš trh dostávajú zo zahraničia. Najväčším producentom je Turecko, Kalifornia a Austrália. Na výrobu sa používa niekoľko odrôd víniča. Najznámejšie sú sultánky s prirodzene svetlejšou farbou a veľkými bobuľami bez jadierok. Potom korintky, ktoré sú menšie a tmavšie. Vzácne môžeme natrafiť na aromatické talianske cibéby.

Ovocie sa suší prirodzene na slnku alebo mechanicky, pričom sušina musí predstavovať minimálne 70 % pevného podielu. Aby sa hrozienka nelepili a nepraskali pri sušení, výrobcovia pridávajú rastlinný olej. Najčastejšie slnečnicový, občas bavlníkový. Tu treba spomenúť, že bavlník je počas pestovania často striekaný pesticídmi a rafinácia ich nemusí odstrániť úplne. Hrozienka môžu tiež obsahovať oxid siričitý. Slúži ako konzervant pre zachovanie svetlej farby. Ide o zdraviu škodlivú látku, nebezpečnú hlavne pre astmatikov a alergikov.

Ako sme testovali?

Vybrali sme päť bežne dostupných značiek. Na zoznam testovaných sa dostali hrozienka v bio kvalite, aj produkty navštevovaných obchodných reťazcov. Keďže nemáme k dispozícii laboratórium, zamerali sme sa na kompletnosť informácií pre spotrebiteľa a popísali čuchové, vizuálne a chuťové dojmy jednotlivých hrozienok. Hrozienka sa predávajú v rôznych baleniach. Pre ľahšie porovnanie cien sme, okrem odporúčanej ceny, uviedli cenu za 100 g. Produkty dostali bodové hodnotenie, na základe ktorého sme určili víťaza. Chcete vedieť, ktoré sušené hrozienka obstáli v našom teste najlepšie?

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST kuracích šuniek: Len jedna značka ponúka najlepší pomer ceny a kvality - a tá šťavnatá chuť!

Belbake Sultanas, Lidl 

Orientačná cena: 0,99 €/250 g, teda 0,40 €/100 g

Obľúbená obchodná sieť ponúka cenovo dostupné sušené hrozienka pôvodom z Turecka. Pevný podiel tvorí 99 % hrozienok a 1 % bavlníkového oleja. Siričitany nie sú v zložení uvedené. Keď sme chceli zistiť informácie o distribútorovi a minimálnej trvanlivosti, museli sme poriadne zaostriť. Biely text na hnedom podklade nie je dostatočne čitateľný.

Samotné hrozienka majú zvláštnu vôňu. Okrem ovocia cítiť neprirodzený pach v pozadí. Bobule majú rôznu veľkosť a pôsobia mierne presušene. Plusom je, že sa nelepia. Chuť je výrazne sladká, možno až príliš s jemným náznakom pachuti. Hodili by sa skôr do koláča ako na vyjedanie. V tomto prípade platí, za málo peňazí, málo muziky.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫⚪⚪⚪
Obal: ⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Sušené hrozienka, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Bio Nebio Rozinky Sultánky

Orientačná cena: 3,55 €/400 g, teda 0,89/100 g

Česká značka bio potravín a zdravej výživy je populárna najmä medzi fanúšikmi zdravého stravovania. Hrozienka sú pestované v Turecku, kde ich sušia 3 až 5 dní na slnku.  Okrem bio kvality sa teda môžu pochváliť aj označením RAW. Obal informuje, že ovocie neobsahuje siričitany a je ošetrené bio slnečnicovým olejom, ktorý tvorí 0,5 % obsahu balenia. Chybičkou na kráse je chýbajúci údaj o percentuálnom podiele hrozienok. Na výpočet, našťastie, kalkulačku netreba.

Po otvorení sme sa ocitli v objatí príjemnej sladkej vône. Hrozienka majú pekný tvar, nelepia sa, no testovaná várka pobudla na slnku možno trochu dlhšie ako treba. Farba aj tvar na pohľad napovedali, že hrozienka budú mierne vysušené. Po zahryznutí boli ale mäkké a v ústach sa rozplynula príjemná sladká chuť hrozienok.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľký TEST hydratačných krémov na ruky do 5 eur: Vaša pokožka už nikdy nebude suchá a popraskaná!

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚪
Vôňa: ⚫⚫
Obal: ⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫

Sušené hrozienka, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

DmBIO Hrozienka 

Orientačná cena: 3,36 €/500 g, teda 0,67 €/100 g

Dm drogéria je známa svojim kútikom so zdravými potravinami. Okrem iného tam nájdete sušené hrozienka v bio kvalite s pôvodom v Turecku. Podiel hrozienok je 99,5 % a zvyšok tvorí slnečnicový olej. Ovocie pochádza z ekologického poľnohospodárstva, je šetrne sušené a neobsahuje prídavky ako farbivá, zvýrazňovače chuti, či konzervanty. Nedočítali sme sa, o aký druh hrozienok ide.

Praktický obal s opätovným uzatváraním ponúka inšpiráciu v podobe sladkého receptu. Avšak iba v nemčine. Hrozienka sú voňavé, majú pekný tvar a už na pohľad vyzerajú lákavo. A veru nesklamali. Hrozienka sú úžasne šťavnaté, mäkké s prirodzenou sladkou chuťou. Akoby ste mali v ústach želé.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚫
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚫
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚫⚫
Vôňa: ⚫⚫
Obal: ⚫⚫
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Sušené hrozienka, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Toprave Hrozienka sušené, Terno 

Orientačná cena: 0,79 €/200 g, teda 0,40 €/100 g

Pre nás doteraz neznáma značka vyrába sušené hrozienka pre sieť obchodov Terno. Druh hrozienok, a čo je horšie, aj pôvod,  zostal pre nás neznámy. Keďže na Slovensku sa sušené hrozienka nevyrábajú, ide o výrazný nedostatok. Zloženie štandardne tvorí 99 % hrozienok a 1 % slnečnicového oleja. Hrozienka nemajú žiadnu alebo len veľmi slabú vôňu. Majú nerovnomerný tvar ale peknú farbu. Chuťovo sú tieto hrozienka menej sladké, no bez pachuti. Natrafili sme na suchšie aj šťavnatejšie kúsky.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚪⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚪

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST piatich rôznych tvarohov: Do pečenia či na maškrtenie, víťazi sú rôzni
Sušené hrozienka, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Tesco Sultana Raisins 

Orientačná cena: 2,66 €/500 g, teda 0,53/100 g

Tesco ponúka sušené hrozienka vlastnej značky. Aj v tomto prípade bez udania pôvodu. Balenie tvorí 99 % hrozienok a 1 % slnečnicového oleja. Žiadna zmienka o siričitanoch. Vôňa je veľmi podobná hrozienkam Belbake, len o kúsok príjemnejšia. Hrozienka sú tmavšie, trocha sa lepia dohromady a našli sme aj pár tvrdých kúskov. Chuťovo ale nie sú zlé. Celkom šťavnaté a bez pachuti. Nebáli by sme sa ich pridať do cesta na vianočku.

Naše hodnotenie

Zloženie: ⚫⚫⚫⚫⚪
Chuť: ⚫⚫⚫⚫⚪
Konzistencia: ⚫⚫⚫⚪⚪
Vôňa: ⚫⚫
Obal: ⚫⚫⚫⚪
Cena vs kvalita: ⚫⚫⚫⚫⚫

Sušené hrozienka, Test
(Zdroj: Plnielanu.sk/Veronika)

Ktoré z testovaných sušených hrozienok vám najviac chutia?

Ako by sme zhrnuli naše testovanie hrozienok?

Aj keď majú výrobky podobné zloženie, nie sú hrozienka ako hrozienka. Rozdiel poznať hlavne na vôni a chuti. U niektorých adeptov išli body dole aj za nekompletné informácie na obale. Ani pri jednom produkte nie je uvedená prítomnosť siričitanov. Avšak značky, ktoré poukázali na ich neprítomnosť , dostali bod navyše. Jednoznačným víťazom sú DmBio hrozienka, ktoré získali 29 bodov z možných 30. Aj keď nie sú najlacnejšie, ich cena zodpovedá kvalite.


Ako sa vám páči náš magazín? Podeľte sa s nami o svoj názor


Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame