TEST tuniaka v olivovom oleji: Pre ktorú značku by sme sa rozhodli? Tento detail zavážil!

Test tuniaka

Ktorý konzervovaný tuniak najlepšie obstál v našom teste? (Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Zaradiť konzumáciu rýb do jedálnička odporúčajú aj odborníci na stravovanie. O niečo menej sú však z konzumácie lososa a tuniaka nadšení ochranári, ktorí poukazujú na ničenie morského života a zabíjanie aj  iných druhov rýb pri love.

Tuniak pritom patrí medzi najčastejšie lovené a konzumované ryby naprieč planétou. Ľudí oslovuje svojou chuťou, vysokým obsahom bielkovín, vitamínmi a omega-3 mastnými kyselinami. S jeho konzumáciou by sme to však nemali preháňať. Ako upozorňujú vedci z University of California, vysoká konzumácia tuniaka môže spôsobiť zdravotné nepríjemnosti v dôsledku obsahu vysokej hladiny toxickej ortuti.

Pri občasnej konzumácii tuniaka sa však nemáte čoho báť. V našom najnovšom teste sme sa zamerali na 5 dostupných produktov. Všetky spájalo to, že sa jednalo o konzervovaného tuniaka v olivovom oleji. Všímali sme si pomer obsiahnutého tuniaka a jeho chuť, olivový olej a zamerali sme sa aj na informácie týkajúce sa životného prostredia. Fotografie nie sú nijako upravované.

Billa Premium

  • Orientačná cena: 4,19 €
  • Hmotnosť pevného podielu: 130 g

Už v úvode nás prekvapilo, že sa jednalo o tuniaka v sklenenom pohári, čo sme ocenili. Na rozdiel od konzervy sa dá produkt opätovne zatvoriť a rozdeliť tak konzumáciu na viackrát. Olivový olej bol mimoriadne výrazný. Sýty, žltý a chuť presne taká, ako by sme od pravého oliváča očakávali.

V tomto prípade nám to však prišlo už príliš, tuniak bol mastnejší a jeho chuť bola prebitá práve olejom. Niekomu to však môže práve takto vyhovovať. Vo vnútri pohára sa ukrýval tuniak pruhovaný v pomere 65 %, olej mal 34 %. Zvyšok tvorila soľ.

Tuniak bol vcelku a jednalo sa o naozaj veľké kusy. Mäso sa nerozpadávalo ani pri vybratí vidličkou. Chuť bola výborná, trochu tuhšia. Celkovo na nás produkt zapôsobil mimoriadne kvalitne.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Uviazla vám v krku kostička? Týmto jednoduchým spôsobom ju dostanete von raz-dva!
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Rio Mare

  • Orientačná cena: 3,99 €
  • Hmotnosť pevného podielu: 104 g

Vďaka výraznejšej farbe sa produkt odlišuje od konkurencie a z regálu v obchode priam volá po tom, aby sme si ho vybrali. Tak ako v predchádzajúcom prípade aj tu išlo o tuniaka pruhovaného. Z obalu sme sa však nedozvedeli, aký percentuálny pomer obsahuje v konzerve tuniak, olej a soľ.

Chuť tohto výrobku bola veľmi dobrá. Mäso bolo veľmi jemné a rozpadávalo sa. Olivový olej bol o niečo priesvitnejší, ako keby bol riedený vodou, avšak nepokladáme to za mínus, práve naopak. Mäso chutilo šťavnato a menej výrazný olivový olej nechal vyniknúť chuť tuniaka.

Mimoriadne pozitívne hodnotíme obal, ktorý nám vo vnútornej strane objasňuje spôsob lovu rýb. Uvádza, že značka Rio Mare je zaradená do projektu Responsible Quality. To vyjadruje záväzok značky v dosahovaní všestrannej kvality zodpovedným spôsobom v rámci celého dodávateľského reťazca. Patrí sem trvalo udržateľný rybolov, rešpekt k životnému prostrediu, rešpekt k ľudom pracujúcim v danom odvetví a tiež správnu výživu prostredníctvom produktov.

Obal tiež popisuje metódu lovu. Kombinácia týchto informácií a chuti by nás rozhodne presvedčila ku kúpe tohto produktu a to aj napriek tomu, že obstarávacia cena je značne vyššia ako pri iných produktoch.

(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Calvo

  • Orientačná cena: 4,99 € (3 x 80 g)
  • Hmotnosť pevného podielu: 3 x 52g

Calvo patrí k stáliciam v našej kuchyni. Po otvorení konzervy pôsobí tuniak v celosti, ale pri prekladaní na tanier sa celý rozbije. Nehodnotíme to ale ako mínus, práve naopak. Vďaka tomu je mäso nasiaknuté olivovým olejom a nie je také suché. Olivový olej nemá výraznú chuť. Naopak, tuniak je lahodný a rozpadáva sa v ústach.

V konzerve je tuniak zastúpený v pomere 65 %, olivový olej má 33,5 % a zvyšok tvorí soľ. Na obale sa nedozvedáme o aký druh tuniaka ide. Na druhej strane, zaujímavosťou je, že sa uvádza presné miesto lovu v Atlantickom oceáne. Uvedený je tiež druh rybolovu, a to prostredníctom vakových/záťahových sietí. Podľa informácií, ktoré sme si dohľadali, má takýto druh rybolovu iba minimálne dopady na životné prostredie.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
TEST proteínových tyčiniek: Ktorá je najlepšia a ktorá v ústach zanechala hnusnú pachuť?
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Adriatic Queen

  • Orientačná cena: 3,39 €
  • Hmotnosť pevného podielu: 73,5 g

Už v úvode stojí za zmienku fakt, že ide o celé filety. Tuniak je zastúpený v najväčšom percentuálnom pomere a to až 70 %. Olivový olej má 30 %, pridaná je aj soľ, ale nevieme v akom pomere. Olivový olej má výraznú chuť a pekne žltú farbu. Tým, že ide o celé kusy, tak samotná mäsová zložka je tuhšia. Pripomína produkt od Billa premium.

Vďaka obalu sa dozvedáme, že tuniak bol ulovený v centrálnej časti Atlantického oceánu a tiež v západnej časti Indického oceánu. Na lov použili vakové siete.

(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Billa Tuna

  • Orientačná cena: 3,79 €
  • Hmotnosť pevného podielu: 3 x 52g

Olivový olej v tomto výrobku nepatril k výrazným, jeho vôňa, chuť aj farba boli pomerne slabé. V konzerve bol zastúpený v pomere 34 %. Tuniak pruhovaný mal 65 % a zvyšok tvorila jedlá soľ.

Konzistencia tuniaka bola podobná ako v prípade Calvo tuniaka. Samotné mäso bolo však o niečo suchšie alebo tuhšie. Zrejme to bolo aj tým, že sa jednalo o celý kus, ktorý toľko nenasiakol olejom. Chuť bola inak dobrá, pozitívne ani negatívne neprekvapila. Príjemne však prekvapila cena.

Na obale sa uvádza, že ide o dolphin safe produkt, avšak bližšie informácie k tomu sa nedozvedáme. Je teda na zákazníkovi, či tomu bude veriť alebo nie.

(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)
(Zdroj: Plnielanu.sk/MZ)

Ako by sme zhrnuli naše testovanie?

Chuť tuniaka bola v pri jednotlivých produktoch veľmi podobná a to, čo ju najviac odlišovalo bolo, či sa jednalo o filety alebo menšie kusy mäsa. My by sme pri konzervovanom tuniakovi preferovali práve druhú možnosť.

Nech siahnete po ktorejkoľvek testovanej značke, chuťovo nebudete sklamaní. Apelujeme však na vás, aby aby ste sa zaujímali aj o spôsob lovenia rýb a tiež záväzky, ku ktorým sa výrobcovia hlásia. Aj na základe toho u nás najviac zabodovala značka Rio Mare, ktorá hrdlo hlásila svoje spôsoby lovenia rýb a zodpovedného prístupu.

Ktorý tuniak v oleji z nášho testu vám najviac chutí?

Zdroj: plnielanu.sk,setac.onlinelibrary.wiley.com, afma.gov.au
Odporúčame