Uvariť skvelú ryžu nie je zložité! S našimi tipmi to vždy zvládnete a vďaka rôznym druhom príprav bude chutiť zakaždým inak

Naservírovaná ryža

Príprava ryže viac nebude problém (Zdroj: Freepik/Jcomp)

Ryža je jednou z najčastejších príloh, ktorú máme na tanieri. Niekedy sa ale stane, že je výsledok po varení lepivý, rozvarený alebo dokonca pripálený. Nezúfajte, s našimi postupmi bude ryža vždy dokonale kyprá a chutná. Navyše si ju môžete pripraviť na viacero spôsobov a vyskúšať, ktorý vám najviac vyhovuje a chutí.

Nepodceňujte druh ryže

Nekonkrétne návody, ktoré hovoria, že „stačí pridať toľko vody, aby jej hladina presahovala 1 cm nad úroveň ryže“ nezohľadňujú druh ryže, čo je pri správnom varení najdôležitejšie.

Poznáme až 8000 druhov ryže, niektoré sú guľaté, iné zas podlhovasté, niektoré majú neutrálnu chuť, ďalšie zase jemne orieškovú. O rôznych druhoch ryže si môžete prečítať aj v tomto článku. Nemali by sme preto očakávať, že je proces ich prípravy úplne rovnaký a pred varením ryže si treba zistiť koľko a ako ju variť. Základné návody ale môžu byť uvedené aj na obale.

Druh ryže si vždy musíme zvoliť podľa spôsobu, akým sa ju chystáme pripraviť. Guľatozrnná ryža sa hodí do rizota, ako príloha k hlavnému chodu alebo do ryžového nákypu. Dlhozrnná ryža je zase najlepšia ako príloha k mäsu. Vyskúšajte napríklad tento recept na kuracie mäso Tikka Masala s ryžou basmati.

Rôzne druhy ryže na lyžiciach
Ryžu varte podľa druhu (Zdroj: Freepik/Oksixs)

Čo robiť, aby ryža neprihorela?

Ryžu je potrebné pred varením niekoľkokrát prepláchnuť, aby sa zbavila škrobu, ktorý by spôsobil pripálenie. Keď je správne prepláchnutá, voda, ktorá z nej tečie je čistá a nie mliečna.

Počas varenia nedvíhajte pokrievku, ani ryžu nemiešajte. Aby sa ryža kvôli pare veľmi nezlepila, pootvorte na nepatrnú štrbinu hrniec, najlepšie je však ryžu variť pod pokrievkou s dierkou na únik pary. Miešanie by taktiež spôsobilo, že ryža zostane po uvarení akoby zlepená. Premiešajte ju až keď je hotová, aby sa mierne prevzdušnila.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Aj takto môžete skladovať cviklu: Vyrobte si z nej prášok, ktorý možno pridať do akéhokoľvek pokrmu
Preplachovanie ryže
Ryžu treba dobre prepláchnuť (Zdroj: realsimple.com)

Základný postup varenia ryže

Guľatozrnnú ryžu uvaríme nasledovne:

  • Ryžu nasypte do sitka a prepláchnite v studenej vode. Pomocou ruky alebo lyžice ju niekoľkokrát poprehŕňajte a oplachujte dovtedy, kým neodteká čistá voda.
  • Do rýchlovarnej kanvice dajte zohriať vodu, aby vás nič nespomaľovalo v plynulej príprave. Na 1 pohár ryže potrebujete 1,5 pohára vriacej vody.
  • Kým voda zovrie, ryžu 2-3 minúty opražte nasucho v hlbokom hrnci a pravidelne ju miešajte, aby sa neprichytila o spodok hrnca. Na zjemnenie chuti pridajte lyžicu rastlinného oleja alebo plátok masla.
  • Ryžu zalejte pripravenou vriacou vodou, osoľte a dobre premiešajte.
  • Plameň stlmte na najnižší a hrniec zakryte pokrievkou.
  • Ryžu duste zhruba 20 minút a pokrievku počas prípravy nedvíhajte.
  • Po uplynutí limitu môžete ryžu premiešať a servírovať.

Pri varení dlhozrnnej ryže dodržujte ten istý postup, no nezabudnite, že pomer je v tomto prípade 1 pohár ryže na 2 poháre vody.

Ryža v hrnci
Pokrievku otvorte až po uvarení ryže (Zdroj: eshowmagazine.com)

Ako inak sa dá ešte ryža uvariť?

Ryžu môžete začať variť aj v studenej vode. Vložte ju do hrnca, zalejte väčším množstvom studenej vody a uvarte. Ak je to potrebné, prebytočnú vodu sceďte tak, ako keď robíte cestoviny. Alebo ju uvarte vo vriacej osolenej vode ako cestoviny. Následne ju po scedení môžete ešte prehriať na panvici, kde ste rozohriali olej alebo maslo.

Dusená ryža

Takto pripravená ryža je veľmi lahodná a sypká. Podľa tohto receptu pripravíte 4 porcie.

Potrebujete

  • pohár ryže, najlepšie guľatozrnnej (pohár = 250 ml)
  • 1,5 pohára vriacej voddy
  • 1 ks stredne veľká cibuľa
  • 2 PL oleja alebo bravčovej masti
  • na dochutenie soľ, tri zrniečka celého čierneho korenia, 5 klinčekov

Postup

  1. Ryžu umyte vo viacerých vodách, nechajte ju dosucha odkvapkať v sitku a zatiaľ si pripravte cibuľu. Tú môžete nechať aj celú a napichať do nej klinčeky, alebo ju môžete rozpoliť. Zatiaľ si dajte zovrieť vodu.
  2. Na oleji alebo masti opražte ryžu a pridajte aj nakrájanú cibuľu, ak ste sa ju rozhodli do ryže použiť takto. Ryžu aj cibuľu za stáleho miešania opražte do sklovita. Správne opražená ryža by mala trochu „vŕzgať“.
  3. Ryžu zalejte odmeraným množstvom vriacej vody, osoľte, pridajte korenie a hrniec prikryte. Na nižšom stupni duste 15-20 minút, podľa potreby. Po 15-tich minútach ju môžete skontrolovať a ak je už mäkká, odkryte ju, aby unikla zvyšná para.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Recept na dnes: Krémová paradajková polievka s mrkvou je expresne rýchlo hotová! Skvele chutí s bazalkou

Tip: Ak chcete mať ryžu krásne bielu, pridajte do vody aj niekoľko kvapiek citrónovej šťavy.

Pilaf metóda

Populárnym spôsobom prípravy ryže je aj takzvaná pilaf metóda, ktorá jej dodá delikátnu chuť a môžete ju jesť bez akýchkoľvek ďalších prísad. Najlepšie sú na túto metódu ryže druhu basmati alebo thajská jasmínová ryža. Aká je jej príprava?

  • Najskôr si roztopte v hrnci maslo, pridajte nadrobno nasekanú cibuľu a 2 až 3 minúty miešajte.
  • Následne dajte do hrnca ryžu, ktorú minútu až dve povarte a restujte bez vody. Pridajte presný pomer horúcej vody ochutenej soľou, tymiánom, korením a bobkovým listom.
  • Všetko premiešajte a nechajte krátko zovrieť.
  • Po zovretí znížte plameň na minútu, zakryte hrniec pokrievkou a už nemiešajte. Varte asi 20 minút.
Pilaf
Pridajte k ryži ďalšie suroviny a budete mať výdatné jedlo (Zdroj: Pixabay/Adamova1210)

Zdroj: plnielanu.sk, tastelist.sk, zenyvmeste.sk
Odporúčame