Zmena zákona o ochrane prírody: Môže ohroziť už tak oslabenú populáciu tetrova hoľniaka

Budú tetrovy ešte viac v ohrození? (Zdroj: Freepik/iljaest)

Zmena v zákone, ktorá sa týka povolenia pohybu turistov mimo turistických chodníkov v chránených územiach, môže ohroziť populáciu tetrova hoľniaka. Upozorňujú na to ornitológovia v súvislosti s novelou zákona o ochrane prírody, ktorý navrhol poslanec Jaroslav Karahuta (Sme rodina). Slovenská ornitologická spoločnosť (SOS)/BirdLife Slovensko sa domnieva, že zmena zákona nie je nutná.

Existujú aj iné riešenia

Na uvoľnenie opatrení by podľa ornitológov doplatil nielen tento vtáčí druh, ale aj iné. „Dúfame preto, že toto paušálne obmedzenie vstupu a iné problematické body z novely vypadnú a predíde sa napáchaniu škôd, ktoré bude ťažké napraviť v prípade, ak by zákon prešiel v dnešnej podobe,“ skonštatovali.

Momentálne je možné prostredníctvom vyhlášky či návštevného poriadku určiť zrušenie zákazu pohybu. Ak by vysvitlo, že táto možnosť nie je dostatočne flexibilná, spoločnosť (SOS)/BirdLife si vie predstaviť aj iné riešenia, napríklad zjemnenie obmedzení pohybu.

„Funguje to tak všade v Európe, nerozumieme teda, ako vôbec mohlo niekomu napadnúť zrušiť obmedzenia pohybu v chránených územiach úplne,“ uvádzajú. Tetrovy hoľniaky patria k druhom citlivým na vyrušovanie. Na Slovensku sa vyskytujú na horských holiach, čomu naznačuje aj ich druhové meno – napríklad na holiach Nízkych a Vysokých Tatier.

Ak zákon prejde, turisti budú mať voľnejší pohyb

„Dnešné obmedzenie platné zo zákona zakazujúce pohyb mimo turistických chodníkov chráni priamo hoľniaka a iné plaché druhy,“ vysvetlili. Novelu zákona o ochrane prírody a krajiny posunul parlament do druhého čítania. Podľa nej by sa mohli turisti pohybovať aj mimo vyznačeného turistického chodníka dokonca aj na území s platným tretím stupňom ochrany.

Podľa poslanca Karahutu to žiadala široká verejnosť. „Takéto ustanovenie viedlo k tomu, že určité osoby na základe súhlasu ochrany prírody sprostredkovali turistom pohyb mimo vyznačeného chodníka za poplatok,“ tvrdí poslanec.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľké POROVNANIE cien: Zdražovanie pokračuje, kde na Slovensku nakúpite najlacnejšie?

Zdroj: TASR, plnielanu.sk
Odporúčame