Vodu po varení zemiakov viac vylievať nebudete: Počuli ste už o týchto spôsoboch jej využitia?

varené zemiaky

Voda, ktorá vám zostane po varení zemiakov sa dá využiť viacerými spôsobmi (Zdroj: Freepik/andrznam)

Zvyknete vylievať vodu, v ktorej ste varili zemiaky? Odteraz ju môžete znovu použiť a to nielen pri varení, pretože si svoje uplatnenie nájde aj v záhrade. Prekvapí vás, aká je všestranná a užitočná.

Voda po varení zemiakov do seba vstrebe škrob a zároveň väčšinu výživných hodnôt, ktoré má táto zelenina. Bola by škoda ju len tak vyliať do drezu. Prečítajte si, na čo všetko je dobrá.

Lacné zahusťovadlo aj pre alergikov

Škrobová voda zafunguje ako náhrada zahusťovadla, takže nemusíte do polievok či omáčok pridávať múku alebo škrob navyše. Pre alergikov je zemiaková voda vhodnou náhradou bežnej múky alebo kukuričného škrobu. Jednoducho ju použite na zahustenie polievok namiesto bezgluténovej múky, ktorá je pomerne drahá.

Nahraďte ňou vodu v recepte

Zemiaková voda je skvelým prídavkom do polievok alebo cesta na chlieb. Vývar nielen zahustí, ale doplní doň aj vitamíny zo zemiakov. Okrem toho ju môžete použiť aj ako základ zeleninového vývaru. Chlebovému cestu zas dodá dobrú štruktúru, vláčnosť a zároveň ho viac dochutí.

Zemiaková voda dodá chlebu lepšiu štruktúru a chuť (Zdroj: Freepik/freepik)

Pripravte si jednoduchú omáčku

Použite zemiakovú vodu ako základ omáčky s výpekom. Vylejte potrebné množstvo vody do hrnca, pridajte niekoľko lyžíc výpeku, dochuťte soľou a korením a varte do zhustnutia. Pokiaľ by ste chceli hustejšiu omáčku, pridajte ešte trochu škrobu.

Pridajte ju do zemiakového pyré

Odložte si trochu zemiakovej vody a prišľahajte ju k zemiakovému pyré namiesto mlieka. Bude ľahké a nadýchané.

Nahraďte mlieko v pyré zemiakovou vodou (Zdroj: Freepik/beshenayabelka)

Potrava pre zvieratá

Nalejte zemiakovú vodu na granule vášho domáceho zvieratka, aby trochu zmäkli. Poskytnete im tak vitamíny navyše. Rovnako ju môžete dať hospodárskym zvieratám. Zalejte ňou napríklad zeleninové zvyšky, ktoré dávate sliepkam.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Tipy na grilovanie: Takto si vašu sezónu pri ohni užijete plnými dúškami!

Výživné hnojivo

Voda do seba pri varení zemiakov vstrebe väčšinu z ich živín. Ak ju nechcete použiť pri varení, nechajte ju vychladnúť a zalejte ňou rastliny. Nepoužívajte však vodu, ktorú ste osolili.

Vychladnutá zemiaková voda je skvelá na pohnojenie rastlín (Zdroj: Freepik/vh-studio)

Ako ju skladovať?

Chceli by ste si zemiakovú vodu odložiť na neskôr? Ak ju plánujete použiť do týždňa, vydrží vám v uzatvorenom pohári v chladničke. Môžete ju však aj zamraziť.

Čo zemiaková voda obsahuje?

Zemiaky pri varení uvoľnia do vody množstvo živín, ktoré obsahujú. Ide najmä o vitamíny B a C, draslík a vlákninu. Okrem toho sa v nej nachádzajú fytochemikálie ako karotenoidy a flavonoidy, ktoré prospievajú zdraviu.


Používate vodu, ktorá vám zostane po varení zemiakov?

Zdroj: plnielanu.sk, littlehouseliving.com
Odporúčame