Využite olivový olej naplno: Pri starostlivosti o pleť, nábytok aj záhradu

Olivový olej

thinkstockphotos.com

Olivový olej sa pomaly ale isto stal súčasťou takmer každej domácnosti. Nielenže je zdravší, ale jedlá sú s ním o čosi chutnejšie. To ale nie je všetko. Rovnako ako pri varení vie pomôcť aj pri údržbe domácnosti či ako kozmetický zázrak. Podľa vášho uváženia prirodzene nemusíte na všetky činnosti používať ten najdrahší, panenský.

Odstráni nalepené žuvačky

Odstrániť prilepenú žuvačku z vlasov, nábytku, topánok či oblečenia je takmer márny boj. Vyskúšali ste ako zbraň olivový olej? Namočte v ňom malú handričku a položte ju na 10 minút na prilepenú žuvačku. Ak je žuvačka vo vlasoch, dôkladne ich zaolejovanou handričkou obaľte. Žuvačka sa úplne rozpadne a vy ju dokážete úplne jednoducho odstrániť.

Zbaví vás samolepiek

Či už sú to nálepky, ktorými vám ozdobili byt deti či vnúčatá, alebo etikety z fliaš, pri ich odstraňovaní sa nemusíte trápiť. Stačí ich jemne potrieť olivovým olejom a nechať pôsobiť. Až nasiaknu olejom, opatrne ich zlúpnite alebo zoškrabnite pomocou nožíka. Po lepidle by nemali ostať žiadne stopy.

Upokojí labky vášho miláčika

Ak sa váš psík trápi so suchými a popraskanými vankúšikmi na labkách, opatrne mu do nich vmasírujte trošku olivového oleja. Suchú, podráždenú či poranenú pokožku zjemní a váš štvornohý miláčik sa bude cítiť ako v bavlnke.


Mohlo by vás zaujať: Olivové oleje v našich obchodoch: Od top kvality majú poriadne ďaleko


Ochráni pracovné nástroje

Po skončení práce na záhradke potrite olejom všetky použité nástroje. Nielenže ich zbavíte prachu a špiny, ale im dodáte aj trochu lesku a najmä zabránite hrdzaveniu.

Dodá lesk listom aj nábytku

Ak chcete očistiť listy svojich izbových kvetín, pretrite ich handričkou s kvapkou olivového oleja. Dodáte im lesk a opäť budú vyzerať skvelo. Olej tiež zahladzuje škrabance. Preto ak máte starý drevený nábytok, neváhajte ho vyskúšať aj naň. Stačí pretrieť a opäť získa svoj lesk. Rovnako krásne sa bude lesknúť  kamenné schody na terase, ak na ne rozotriete olivový olej. Nielenže budú krajšie na pohľad, ale budú lepšie odolávať výkyvom počasia.

Vyženie zo záhrady krtka

Ak ste už niekedy mali tú česť s krtkom, viete, že zbaviť sa ho nie je jednoduché. Aj keď sa to možno nezdá, účinnou zbraňou môže byť aj handra napustená v olivovom oleji. Pripravte si ju a napchajte do krtinca. Takto ich zaručene udržíte v dostatočnej vzdialenosti od vašich kvietkov či hriadok zeleniny. Silná aromatická vôňa olivového oleja im totiž príliš nevonia.


Mohlo by vás zaujať: Olivový olej je malý zázrak: Naučte sa rozoznať ten najkvalitnejší!


Zničí vošky

Zvádzate boj s voškami na kvetoch? Podarí sa vám ich zbaviť s pomocou olivového oleja. Zmiešajte ho s trochou saponátu a nalejte ho do rozstrekovača. Napadnuté rastliny touto zmesou postriekajte a o pár dní nebudete vedieť, že ste sa s voškami trápili.

Odstráni očný make-up

Ak nemáte po ruke svoj odličovač, nezúfajte. Ako celkom dobrú náhradu môžete použiť olivový olej.  S dávkovaním to však neprežeňte, stačí malá kvapka.

Zjednoduší odstraňovanie vosku

Sviečky vedia príbytok zútulniť, no dokážu vám vyrobiť aj prácu navyše. Stekajúci vosk niekedy doslova svietnik obalí a hneď je po krásnej dekorácii. Pred zapálením potrite držiak svietnika olivovým olejom a až potom doň vložte sviečku. Vosk sa tak úplne jednoducho zo svietnika odlepí.


Mohlo by vás zaujať: Vyznajte sa v olejoch: Ktorý je vhodný na varenie a ktorý na vyprážanie?


Prospieva nechtom

Na nechty naneste malé množstvo olivového oleja a dôkladne ho do nechtov a nechtových lôžok votrite. Vďaka takejto kúre budú zdravšie aj lesklejšie.

Zaistí krajšiu pokožku

Vyskúšajte niekedy po sprche namiesto telového mlieka použiť olivový olej. Získate tak zamatovú, lesklú a hebkú pokožku.

Vylepší denný krém

Ak zmiešate svoj bežný krém s olivovým olejom v pomere 1:1, účinky krému sa zlepšia. Vďaka tomu udržíte pleť pružnú a sviežu, ochránite ju pred stratou vody a predídete tvorbe vrások.


Na čo všetko využívate olivový olej vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, mb
Odporúčame