Viete ako vyprať čipkovanú látku? Takto sa vám nezničí ani nepokrčí!

Naučte sa správne a šetrne vyprať čipku (Zdroj: Freepik/mayakruchankova)

V ručne vyrobených čipkách je votkaná krása, no aj dávka talentu a trpezlivosti. Ak sa v lete chystáte preprať napríklad dekoračné čipkované obrúsky, mali by ste dodržať ten správny postup. Nechcete predsa, aby sa starožitné a jemné kúsky zničili. Prečítajte si, ako vyprať nielen ručne tkané čipkované látky.

Postupujte podľa materiálu

Čipkou voláme sieťovanú ornamentálnu látku z bavlny, ľanu alebo syntetických vlákien. Môže byť vyrobená ručne alebo strojovo. Kvôli otvorenej väzbe je čipkovaná látka veľmi jemná a malo by sa s ňou zaobchádzať starostlivo. Hlavným ukazovateľom, ako určiť krehkosť látky je materiál, z ktorého je vyrobená.

Väčšina čipkovaných látok by sa však mala prať ručne a v studenej vode. Na čistenie zvoľte šetrný prostriedok. Vyhnite sa prílišnému drhnutiu, ktoré by mohlo narušiť celistvosť vlákien. Následne praný kúsok dobre prepláchnite vodou, no nežmýkajte ho. Namiesto toho z čipky vodu len opatrne vytlačte.

Ručné pranie je pre čipkované veci najlepšie, no ak to materiál čipky umožní, môžete znečistenú látku oprať aj v práčke. Nastavte ju na pranie jemnej bielizne a čipku vložte do sieťky na spodnú bielizeň.

Či už si zvolíte ručné pranie, alebo pranie v práčke, vždy zapnite na pranom čipkovanom odeve všetky gombíky, háčiky alebo zips. Vďaka tomu sa o tieto časti pri praní nezachytia čipkované vlákna a nedotrhajú sa.

Pri praní by ste mali zohľadniť druh materiálu (Zdroj: Freepik/user16679917)

Aj na sušení záleží

Čipkované veci nedávajte do sušičky, kde by sa mohli niektoré druhy materiálu zničiť alebo zbytočne pokrčiť. Ľahšie kúsky a šaty dajte na polstrovaný vešiak a vyveste na vzduch. Veci z ťažších látok, napríklad obrusy, rozprestrite na stojane tak, aby sa sušili vodorovne. Môžete ich tiež položiť na uteráky umiestnené na stole. Vďaka tomu sa čipka pod váhou mokrej látky nezdeformuje a nedotrhá.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Občas sa to stane každému: Ako postupovať, ak zabudnete vytiahnuť mäso z mrazničky včas?

Krehké kúsky, ako napríklad obrúsky, by ste počas sušenia mali vyrovnať aby nestratili svoj tvar. Uložte ich na uterák a nechajte uschnúť na stole. Pokiaľ predpokladáte, že čipka v sušičke vydrží, môžete ju vysušiť na nízkej teplote, no iba s vecami, na ktorých nie sú gombíky alebo zipsy.

Ak potrebujete z čipky odstrániť škvrnu, zvoľte čistiaci postup podľa druhu škvrny a postupujte veľmi šetrne.

Keď budete chcieť čipku vyžehliť, umiestnite na žehliacu dosku hrubší biely uterák. Následne naň položte čipkovaný kúsok, prikryte ochrannou látkou na žehlenie a vyžehlite. Žehlička vďaka tomu nezničí čipkované detaily a jej hrot sa nezachytí o látku, čo by mohlo viesť k dotrhaniu. Niektoré druhy čipky však žehlenie neznesú.

Čipku nechajte uschnúť na rovnej ploche a upravte jej tvar (Zdroj: Freepik/reflex-ajans)

Ako čipku vybieliť?

Máte doma staršiu zažltnutú čipku? Najbezpečnejším spôsobom, ako jej prinavrátiť belosť je použitie bielidla na báze kyslíku.

V umývadle alebo v dostatočne veľkom vedre si namiešajte zmes teplej vody a kyslíkového bielidla. Pri riedení sa riaďte pokynmi na obale, podľa ktorých zistíte, koľko prípravku treba použiť na určité množstvo vody.

Do roztoku namočte čipku a nechajte ju odmočiť najmenej dve hodiny, najlepšie však celú noc. Bielidlo na báze kyslíka účinkuje pomaly a pôsobí šetrne na všetky typy vláken.

Vodu, v ktorej ste odmáčali čipku, vypustite a naplňte umývadlo čistou, studenou vodou. Opatrne z nej čipkovaný kúsok vyberajte a znovu namáčajte. Takto ju vo vode postupne opláchnete. Čipku nežmýkajte ani príliš neťahajte. Rozložte kúsok na rovnom povrchu, vytvarujte ho do pôvodného tvaru a nechajte uschnúť. Tento postup je vhodný na všetky druhy čipkovaných látok, okrem hodvábnych a vlnených.

Pokiaľ vlastníte veľmi krehký starožitný obrus z čipky, ktorý potrebuje vyčistiť, môžete ho trochu spevniť tak, že podeň niekoľkými voľnými stehmi prichytíte staršiu bielu plachtu z bavlny. Takto stabilizovaný ho potom ručne operte, opláchnite a nechajte vysušiť na vzduchu. Neskôr stehy odpárajte a obrus odložte.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Chcete vedieť, ako pripraviť tú najlepšiu karamelizovanú cibuľku? S našimi trikmi sa zakaždým podarí!
Staršie kúsky niekedy potrebujú vyčistiť (Zdroj: Pixabay/HomeMaker)

Sledujte náš Instagram

Zdroj: plnielanu.sk, thespruce.com
Odporúčame