Nemôžete zaspať kvôli studeným nohám? Poradíme vám, čo treba urobiť pred spaním

Naše rady vám pomôžu zaspať (Zdroj: Freepik/freepik)

Prehadzujete sa v posteli a nemôžete zaspať kvôli studeným nohám? Určite vám ako prvé napadne dať si ponožky, no nie všetci ich v noci znesú. Hoci ide o najjednoduchší spôsob ako sa rýchlo zahriať, môžete vyskúšať aj iné metódy, o ktorých sa dozviete v našom článku. Navyše pre vás máme návod ako si vyrobiť výhrevné ponožky s ryžou.

Zahriatie nôh pomáha ľahšie zaspať

Keď máte studené nohy, krvné cievy sa zúžia a zhorší sa tak cirkulácia krvi. Práve kvôli nepríjemnému chladu je vaše zaspávanie zdĺhavejšie. Podľa National Sleep Foundation pomáha zahriatie nôh odoslať vášmu mozgu signál, že je čas ísť spať.

Najefektívnejším riešením je nasadiť si ponožky, ale pomáha tiež umiestniť si pri nohy napríklad nahriate ponožky s ryžou, termofor alebo elektrickú ohrievaciu deku. Tie však môžu spôsobiť, že vám bude počas spánku naopak príliš teplo. Keď ste sa už dostatočne zahriali, jednoducho ich nohou odsuňte z dosahu či mimo perinu. Ohrievaciu deku nezabudnite vypnúť, ak sa nevypína automaticky.

Pomôže aj termofor (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Spánok v ponožkách

Okrem zahriatia chladných nôh vraj nosenie ponožiek do postele zmierňuje návaly tepla u žien s menopauzou. Keď si pred spaním natriete päty hydratačným krémom a následne si dáte bavlnené ponožky, zmiernite ich suchosť a popraskanie.

Najlepšie urobíte, keď si kúpite ponožky z jemných prírodných materiálov, napríklad z merino vlny alebo kašmíru. Umelým látkam sa vyhnite. Uistite sa, že vám vybrané ponožky dobre sedia a nie sú príliš tesné. Tým by ste ešte viac zabránili prietoku krvi. Z toho dôvodu nie sú na spanie vhodné kompresné ponožky, pokiaľ vám ich nepredpísal lekár.

Ponožky musia byť pohodlné (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Tipy na zlepšenie cirkuláciezd

  • Urobte si pred spaním masáž nôh.
  • Natrite si na nohy masážny olej alebo hydratačný krém, do ktorého pridáte krém s obsahom kapsaicínu.
  • Predtým ako si nasadíte ponožky ich zohrejte na radiátore alebo pomocou fénu.
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Otravuje vás slzenie očí pri krájaní cibule? Vďaka tomuto jednoduchému triku to pôjde úplne bez sĺz!

Čo ešte pomáha?

Skúste si pred spaním pripraviť teplý kúpeľ nôh. Môžete si doň pridať napríklad upokojujúci esenciálny olej z levandule. Rovnako pomôže aj posedenie v hrejivom kúpeli, ktorý zvýši teplotu vášho tela. Vďaka tomu ľahšie zaspíte, pretože tak pripravíte organizmus na spánok.

Ak pociťujete chlad v končatinách dlhodobo a nič nepomáha, obráťte sa na vášho lekára. Ten zistí, či nemáte problémy s krvným obehom alebo nejakú chronickú chorobu, napríklad cukrovku.

Urobte si horúci kúpeľ (Zdroj: Freepik/freepik)

Vyrobte si výhrevné ponožky s ryžou

Nahriate ryžové ponožky sú rýchlym a jednoduchým zdrojom tepla, ktorý si stačí vložiť pod perinu k uzimeným nohám.

Potrebovať budete hrubší pár ponožiek, ryžu a gumičky. Do každej ponožky nasypte po tri hrnčeky ryže a uzatvorte ich gumičkou. Pred spaním ich nechajte 1 – 2 minúty zohriať v mikrovlnke. Ak máte citlivú pokožku, dávajte pozor aby ste sa nepopálili.

Zdroj: plnielanu.sk, healthline.com
Odporúčame